ÜST REKLAM

logo

reklam
17 Şubat 2017

SAMANDAĞ EĞİTİM SEN: KİMSE ÜYE İRADESİNİN ÜSTÜNDE DEĞİLDİR

 

Genel Merkez’le Telefon Görüşmesi Ve!

Samandağ Eğitim Sen Yönetimi’nin Genel Merkez tarafından görevinden alınmasıyla ilgili gelişme ve tartışmalar süredursun, öğretmen sendikasında tartışmalar bitmiyor. Samandağ Eğitim Sen, dün basın büromuza yolladığı açıklamada, Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca’nın açık     telefon görüşmesini kamuoyuyla paylaştı.    

Yapılan açıklamada; “dün itibarı ile Samandağ’da seçime girmiş bütün yönetici adaylarının huzurunda yapılan açık telefon görüşmesinde Genel Başkanımız Kamuran Karaca’nın ifadelerini aynen paylaşıyoruz; “Ülke genelinde yaşanan süreçten kaynaklı ( açığa alma, ihraç, kadro sorunu vb. nedenlerle) merkez yürütme kurulumuz üç dönem kuralını ve kadın kotasını mutabakat sağlanan yerler için uygulamama kararı almıştır. Bu Hatay şubeye de bildirilmiş ve üç dönem kuralının adaylık için bir engel teşkil etmediği ve uygulanmayacağı bildirilmiştir. Ancak gelinen süreçte, ülke genelinde mutabakat sağlanan birçok il ve ilçede üç dönem kuralına yönelik aykırılıklar dikkate alınmamış, itiraz da olmamıştır. Ancak ülke genelinde bir tek Samandağ için itiraz olduğundan bu üç dönem kuralı uygulanmak zorunda kalınmıştır.

Ülke genelinde mutabakat ile sağlanan bu esnekliğin aynı şekilde Samandağ’da da sağlanabilmesi için Samandağ’daki arkadaşların bir mutabakata varması ve bizlere bildirmesi temennimizdir. Özellikle içinden geçtiğimiz bu zor dönemde ihtiyacımız olan da budur. Zira konu ile ilgili genel merkezden arkadaşlarımız en kısa sürede Samandağ’ı ziyaret edecek ve sendikal mücadeleyi sekteye uğratmamak için bu konuyu taraflarla görüşecek ve bu durumu tüm açıklığı ile paylaşacaktır.”

Bir kez daha vurgulamak isteriz ki bu sözler bütün yönetici adayların huzurunda söylenen Eğitim Sen Genel başkanının sözleridir.

Şüphe yok ki ülkemizde birçok acının, birçok mağduriyetin yaşandığı bu zamanda emeğin ve emekçilerin umudu, mücadele tarihimizin güneşi olan Eğitim Sen’i zor durumda bırakmaya kimsenin hakkı yoktur.

Hele hele genel merkezin hiç yoktur. Bizler, üyelerimizin yoğun ısrarı ve genel merkezimizin “bu dönem üç dönem kuralının uygulanmayacağı” bildirimi üzerine aday olduk. Aday olurken de sırtımızı ne belediyeye ne de genel merkeze dayadık.

Dayandığımız tek şey, Eğitim Sen’deki pratiğimiz, birikimimiz, mücadele azmimiz ve üyelerimizin yüreği, vicdanı ve aydınlık beyniydi. Çünkü biliyorduk ki tüm olumsuzluklara rağmen aydınlık bir geleceği, bilinciyle, sevgisiyle ve yüreğiyle ilmik ilmik ören Eğitim Sen’li öğretmenler, dayatmalara, dışarıdan fikir empoze edilmesine ve vefasızlığa gelemezdi. Gelmedi de.

Askıya çıkarılan üyelerimizin %80’ine tekabül eden 700’e yakın öğretmenimiz “Kongreyi sahiplenelim” çağrımıza cevap vererek bilfiil katılmış; kimi yönetici görmek istiyorsa ona oy vererek, iradesini ortaya koymuştur. Genelde solun, özelde Eğitim Sen’in tarihsel birikiminden nasiplenmiş olan herkese düşen, üyenin bu iradesine saygı duymak olması gerekirken maalesef ki öyle olmadı. Kimi arkadaşlarımız sırtlarını dayadıkları kurumlardan getirdikleri alışkanlıkları sendikamıza da taşıyıp, üyeden bulamadıkları teveccühü, “Medet ya genel merkez!” diyerek Ankara’da aramaya başlamışlardır. Genel merkez de bu çağrıya uyarak, Türkiye’nin hiçbir yerinde uygulamadığı tüzük maddesini “itiraz var” diyerek sadece Samandağ’a uygulamaya kalkışmıştır.

Herkes bilmeli ki bilgisiyle, birikimiyle, öngörüsüyle ve mücadele azmiyle genel merkezden aşağı kalır yanı olmayan Samandağ Eğitim Sen, şamar oğlanı değildir. Bütün üyelerine eşit davranması ve tüm üyelerinin haklarını gözetmesi gereken genel merkezin, “İtiraz olmayan yerde tüzüğü ihlal ederim, itiraz olan yerlerde ise uygularım.” deme lüksüne sahip değildir. Zira bu, hukukun en temel kavramlarına bile aykırıdır.

Tüzük ya tüm yerlere ve tüm üyelere esnetilir ya da her yere, her konuda ve herkese katı uygulanır. “Her yerde esnetirim sadece Samandağ’a uygularım.” demek sadece Samandağ Eğitim Sen üyelerine değil, tüm Samandağ halkına yapılan bir saygısızlık olur. Hakkı, hukuku hiçe sayan, benden olan / olmayan ayrımı yapan, daha da önemlisi özde her şeyin üstünde olması gereken üye iradesini tanımayıp hak gaspı yapan genel merkezin bu tutumunu Samandağ Eğitim Sen’in sineye çekmesini ve bu saygısızlığa geçit vermesini hiç kimse beklemesin. Çünkü biz, üye iradesini hiçe sayanın meşruluğu olmaz diyen bir kültürün temsilcileriyiz.

Ve bizler bu kültürü bizzat Eğitim Sen’in tarihsel birikiminden almaktayız. Daha önce defalarca dillendirdiğimiz ve çoğu defa pratiğimizle kanıtladığımız gibi bizler genel merkezin memuru değil, üyelerimizin hizmetkârıyız. Meşruluğumuzu da gücümüzü de üyelerimizden almaktayız.

Üyelerimizin emanetine ihanet etmek bizim kültürümüzde yer almaz. Üyelerimizin bize yüklediği sorumluluğun bilinciyle Samandağ Eğitim Sen’in seçilmiş yöneticileri olarak genel merkezin Türkiye’nin hiçbir yerinde uygulamadığı tüzüğe dayanarak kendini üye iradesinin üstünde görüp kayyum atar gibi yönetici atamasını kabul etmiyor, görevimizin başında bulunduğumuzu bir kez daha tüm üyelerimize ve kamuoyuna saygıyla duyururuz” dedi.

Haber-foto:Ümit sağaltıcı

Share
692 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+3 = ?