ÜST REKLAM

logo

reklam

SOHBET KÖŞESİ: HASAN YAVAŞ


Hasan Yavaş
deneme02@hotmail.com

 

HAK ARAMA YOLLARI TIKANINCA

Kitlelere anlatacak doğru bir hikâyen varsa anlatacağın, dinleyenlerini ortak ideallerde buluşabiliyorsan o zaman, heves ve heyecan olur dahası umut olursunuz.

Bugün iktidarın ‘’evet’’ hikâyesini dinleyenlerin baktığı yerde korku, baskı, ihraç, katliam, şehit, cenaze, hapislik, susturmadan başka bir şey göremiyorsa,  orda şenlik menlik olamaz, o hikâyenin dayanağı yaşamsal olmaz

Ayaklar altında ezilen üniversite hocasının Cüppeden, 107 gün hazırlanmayan (Cumhuriyet gazetesi yazar ve yöneticileri) hazırlanmayan iddianameden, hapiste tuttuğun gazeteciye ulaştırmadığın mektuptan, mesleğinden ettiğin insanlardan çıkmaz o şenlik hele, hikâye hiç çıkmaz.

AKP ve saray iktidarı, hak arama yollarını tümüyle kapatmaya uğraşıyor. Adalet ve hukuk yolları ile hak arama yolları olsa da toplumda, hukuka ve adalete güven kalmamıştır.

Habere kalp gözünden hayat katışıyla maruf İrfan Değirmenci ‘’hayır ‘’ diyeceğini açıkladı diye işinden olmuş.

Hayır diyen esnaf, liseli, Üniversiteli takır takır gözaltına alınıyor.

‘El Bab’da toprağa düşen ölen asker sayısı olmuş 65 ki, her biri sevdiğinin canı askerleri böyle rakamla yazmak dahi zul’.

Bütün bunlara karşılık, ‘’dünyada hâkim ulus- devlet sistemi içinde kalıp bölgesinde batı sistemine (sistemlerine) karşı ‘direniş hattı’ kurma iddiasındaki İran’ın Devrim Muhafızları’nın durumu başka. IŞİD’i ‘bir numaralı öncelik’ ilan etmiş Trump’ın, IŞİD’le yıllardır Irak ve Suriye’de savaşanlar ortadayken, İran’ı ‘bir numaralı terör sponsoru’ diye anmasının altından neler çıkacağını göreceğiz.’’

Ülkemiz, Ulusal bağımsızlık savaşı ile elde ettiği tüm kazanımları tek tek yobazlığa tercih edildi.

Ya ahlak vicdan namus kazanacak ya da ahlaksızlık kazanacak içerde de dışarıda da bu böyle!

Son durum budur dünyada.

Yalnızca son KHK’yle 330 akademisyen ihraç edilmiş. Temmuzdan bu yana akademiden koparılan hocaların toplamı bütün darbe dönemlerini ona katlamış.

Ders yılı ortasında Ankara Üniversitesi kan kaybediyor. Tutuklu- hükümlü 156 gazeteci meslektaşım cezaevinde. Başbakan Yardımcısı şenlikten söz ediyor.

16 Nisan’da referanduma sunulacak anayasa değişikliği paketi ile Recep Tayyip Erdoğan olağanüstü yetkilere sahip olacak. ‘’Tarafsızlığı’’na son verilen Erdoğan’ı; aynı anda ‘’parti genel başkanı’’, ‘’yürütmenin başı’’, ‘’devlet başkanı’’ ve ‘’başkomutan’’ sıfatlarını kullanacak. Paketin 8. maddeyle anayasanın 104. Maddesini düzenleyen Cumhurbaşkanı’nın ‘’görev ve yetkileri’’ değiştirilerek, Saray olağanüstü yetkilerle donatıldı.

Daha bugünden AKP ve saray, herkese ‘’sus! Susmazsan sıra sana gelecek!’’ diyor. Daha dün Orhan Pamuğun, hayır oyu vereceğini açıklayan röportajını yayınlamayan Hürriyet gazetesi. Düne kadar yere göğe sığdıramadığı Nobelli yazarı, iktidara yaranmak için bir kalemde siliveriyor.

(bizde Samandağ’da yerel yönetimin sözcülüğün yapan mini havuz medyasını eleştiriyoruz, koca koca gazeteler tamam efendim, tamam abi derken iş mi bizimki de..:))

Ama, endişeye mahal yok sevgili okurlar!

Samandağ da ülke satında da baskıya boyun eğenlerin sayısı çok değil, bırakın korkaklar aramızdan çekip gitsin biz de bilelim kimle yan yana olduğumuzu!

Herkesi paşa paşa susturacaklarını sanıyorlar. Yanılıyorlar.

Faşizm korkaklıktan besleniyor, ‘’olanı biteni sineye çekenlerin, baskılara boyun eğenlerin, bu gidişata dur demeyenlerin ürkekliğinden beslenerek kabardıkça kabarıyor.

Hayır,

Bu ülke emekçisi işçisi köylüsü memuru öğrencisi esnafı asla kazanılmış demokratik hak ve özgürlüklerinden vazgeçmeyecektir. Bu böyle biline…

 

Share
699 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • PUTİN-ERDOĞAN SALI ZİRVESİ BÖLGEMİZİ SALLAR MI?

  21 Ekim 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Mehmet Yuva Bir dostum, “Cinsellik saçma bir eylemdir diyen Tolstoy’un 13 çocuk yaptığını öğrendiğimden beri kimseye güvenim kalmadı” derdi. Ancak İmam’a küserek Cami boykot edilmez. Tolstoy’un sözüne itimat etmeyerek topyekûn güven kaybı yaşanmaz. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı operasyonlarını eleştiren Yılmaz Özdil Barış Pınarı operasyonuna ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a destek verdi;  “Başka Türkiye yok. Dik dur, eğilme, yanındayız…Ecevit gibi dirayetli ol canımı ye” mesajıyla taraftar ve muhalif birçok kimseyi şaşırtmayı başardı.&nbs...
 • DÖVME ÇILGINLIĞI

  16 Ekim 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Son yıllarda bir ‘dövme çılgınlığı’ yaşanıyor. Özellikle de kadınların  antik çağlardan beri bilinen bu kendini süslenme sanatı, adeta salgın bir hastalık gibi tüm dünyada hızla yayılıyor. Samandağ’ın bayanları da dövme çılgınlığının önde gidenleri. Gencinden yaşlısına, kadınından erkeğine giderek daha çok insan dövme yaptırıyor. Üstelik sadece kol, bacak, omuz, sırt gibi görünen yerleri de değil, vücutların ‘güneş görmeyen’ bölgeleri de nasibini alıyor dövmeden. İyi güzel de, kiminin modaya uymak, kiminin gerçekten süslenmek ve...
 • BİR DELİNİN AKILLI TAVIRLARI

  16 Ekim 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Mağaracık köyünde dünyaya bir erkek çocuk geldi. Adı Fadıl kondu… Fadıl büyüdü. Askere gitti, askerliğini yapıp memleketine döndü. Memleketine döndüğünde, bir kız beğendi.. Nişan yaptı. Kısa bir nişanlılık döneminden sora evlendi. Fadıl; zaman içinde ruh sağlığı bozuldu.. Doktora gitti geldi, şifa bulamadı. Hastalığı ağırlaştı. Delilik kıyılarında dolaşmaya başladı. Cebinde bulunan demir parayı, deniz kıyısında ki kumsala gömmeye başladı. Yeşerip boy atsın. Para ağacı olsun. Dal budak salsın.,. Meyve yerine para versin. Fadıl da böylec...
 • AYŞE BİNT EBU BEKR!

  14 Ekim 2019 Eğitim, Köşe Yazıları, Yerel

  Çok rol model bir isim vardır: Üstün meziyetler vs, ne derler? -Müminlerin annesi! Bir sürü hadis vs. Fakat... Nedense seçme hadislerdir bunlar! İşlerine geleni anlatırlar... Ben mesela anlatılmayan tarihi gerçekleri hatırlatayım: Neden mesela Hz. Fatıma’nın elinden alınan Fedek Hurmalığına karşın kendisine Bahreyn ve Basrada topraklar verildiğini? Neden mesela Halife Osman döneminde Kufelilere mektup yazdığını, onları yüreklendirdiğini ve sonrasında inkar ettiğini? Neden mesela olaylar sırasında – Umreye gidiyorum- d...