ÜST REKLAM

logo

reklam

SOHBET KÖŞESİ: HASAN YAVAŞ


Hasan Yavaş
deneme02@hotmail.com

 

HAK ARAMA YOLLARI TIKANINCA

Kitlelere anlatacak doğru bir hikâyen varsa anlatacağın, dinleyenlerini ortak ideallerde buluşabiliyorsan o zaman, heves ve heyecan olur dahası umut olursunuz.

Bugün iktidarın ‘’evet’’ hikâyesini dinleyenlerin baktığı yerde korku, baskı, ihraç, katliam, şehit, cenaze, hapislik, susturmadan başka bir şey göremiyorsa,  orda şenlik menlik olamaz, o hikâyenin dayanağı yaşamsal olmaz

Ayaklar altında ezilen üniversite hocasının Cüppeden, 107 gün hazırlanmayan (Cumhuriyet gazetesi yazar ve yöneticileri) hazırlanmayan iddianameden, hapiste tuttuğun gazeteciye ulaştırmadığın mektuptan, mesleğinden ettiğin insanlardan çıkmaz o şenlik hele, hikâye hiç çıkmaz.

AKP ve saray iktidarı, hak arama yollarını tümüyle kapatmaya uğraşıyor. Adalet ve hukuk yolları ile hak arama yolları olsa da toplumda, hukuka ve adalete güven kalmamıştır.

Habere kalp gözünden hayat katışıyla maruf İrfan Değirmenci ‘’hayır ‘’ diyeceğini açıkladı diye işinden olmuş.

Hayır diyen esnaf, liseli, Üniversiteli takır takır gözaltına alınıyor.

‘El Bab’da toprağa düşen ölen asker sayısı olmuş 65 ki, her biri sevdiğinin canı askerleri böyle rakamla yazmak dahi zul’.

Bütün bunlara karşılık, ‘’dünyada hâkim ulus- devlet sistemi içinde kalıp bölgesinde batı sistemine (sistemlerine) karşı ‘direniş hattı’ kurma iddiasındaki İran’ın Devrim Muhafızları’nın durumu başka. IŞİD’i ‘bir numaralı öncelik’ ilan etmiş Trump’ın, IŞİD’le yıllardır Irak ve Suriye’de savaşanlar ortadayken, İran’ı ‘bir numaralı terör sponsoru’ diye anmasının altından neler çıkacağını göreceğiz.’’

Ülkemiz, Ulusal bağımsızlık savaşı ile elde ettiği tüm kazanımları tek tek yobazlığa tercih edildi.

Ya ahlak vicdan namus kazanacak ya da ahlaksızlık kazanacak içerde de dışarıda da bu böyle!

Son durum budur dünyada.

Yalnızca son KHK’yle 330 akademisyen ihraç edilmiş. Temmuzdan bu yana akademiden koparılan hocaların toplamı bütün darbe dönemlerini ona katlamış.

Ders yılı ortasında Ankara Üniversitesi kan kaybediyor. Tutuklu- hükümlü 156 gazeteci meslektaşım cezaevinde. Başbakan Yardımcısı şenlikten söz ediyor.

16 Nisan’da referanduma sunulacak anayasa değişikliği paketi ile Recep Tayyip Erdoğan olağanüstü yetkilere sahip olacak. ‘’Tarafsızlığı’’na son verilen Erdoğan’ı; aynı anda ‘’parti genel başkanı’’, ‘’yürütmenin başı’’, ‘’devlet başkanı’’ ve ‘’başkomutan’’ sıfatlarını kullanacak. Paketin 8. maddeyle anayasanın 104. Maddesini düzenleyen Cumhurbaşkanı’nın ‘’görev ve yetkileri’’ değiştirilerek, Saray olağanüstü yetkilerle donatıldı.

Daha bugünden AKP ve saray, herkese ‘’sus! Susmazsan sıra sana gelecek!’’ diyor. Daha dün Orhan Pamuğun, hayır oyu vereceğini açıklayan röportajını yayınlamayan Hürriyet gazetesi. Düne kadar yere göğe sığdıramadığı Nobelli yazarı, iktidara yaranmak için bir kalemde siliveriyor.

(bizde Samandağ’da yerel yönetimin sözcülüğün yapan mini havuz medyasını eleştiriyoruz, koca koca gazeteler tamam efendim, tamam abi derken iş mi bizimki de..:))

Ama, endişeye mahal yok sevgili okurlar!

Samandağ da ülke satında da baskıya boyun eğenlerin sayısı çok değil, bırakın korkaklar aramızdan çekip gitsin biz de bilelim kimle yan yana olduğumuzu!

Herkesi paşa paşa susturacaklarını sanıyorlar. Yanılıyorlar.

Faşizm korkaklıktan besleniyor, ‘’olanı biteni sineye çekenlerin, baskılara boyun eğenlerin, bu gidişata dur demeyenlerin ürkekliğinden beslenerek kabardıkça kabarıyor.

Hayır,

Bu ülke emekçisi işçisi köylüsü memuru öğrencisi esnafı asla kazanılmış demokratik hak ve özgürlüklerinden vazgeçmeyecektir. Bu böyle biline…

 

Share
641 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MEMLEKETTE HAK, HUKUK ADALET VAR MI?

  17 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Bu üç kavram varsa, iyi yoldayız, başarı mutlak olacak. Bu kavramları Samandağ ilçesinde arayalım. Bizim ilçede var mı? Varsa, nerede saklanmışlar da bizler göremiyoruz? Ben bu yüce değerleri çok aradım. Merak ediyordum. Bulamadım. Örneğin; Şehir merkezinde bulunan ve davası 1991 yılından beri çözüm bekleyen Park sorununun yasa ve yönetmelik açısından beraber bakalım ‘’İlimiz Samandağ İlçesi Atatürk Mahallesinde kâin 1042,1998 ve 4241 sayılı parseller, Mahkeme kararlarıyla Park olarak ihdas edildi Hatay Valiliğinin 17.10.2018 tarih ...
 • KAPİTALİST SİSTEMDE ONUR, HAYSİYET VE ŞEREF; PARADIR

  15 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Hazırlayan / Sami Aslan İnsanlık Kapitalizm ile birlikte Basit yeniden üretimden (sanayi öncesi antik ve orta çağlardaki tarıma dayanan üretim) Geniş yeniden üretim  ( teknolojik sanayiye dayanan üretim) sistemine geçmiştir. Çok uluslu tekelci şirketler ve Bankalar sistemi olan KAPİTALİST sistem demek, GENİŞ YENİDEN ÜRETİM SİSTEMİ demektir. Geniş yeniden üretim demek yüzbinlerce işçi ile en son teknoloji kullanarak dağlar gibi yığılan matahlar (mallar) üretmek demektir. Dağlar gibi yığılan üretilmiş MATAHLAR’ın milli sınır...
 • ZEYTİNİN TARİHÇESİ VE FAYDALARI

  08 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Zeytin, çok yönlü bir kültür bitkisi olarak, Anadolu mutfak kültüründe binlerce yıldan bu yana birçok alanda kullanılır. Anadolu’da yaşayan eski medeniyetler, zeytin ve zeytinyağını, dini kutsamalarda, nazardan korunmada, birçok hastalığın tedavisinde kullanırlardı. Tüm dinlerde zeytin, bereket, barış, akıl, uzun ömür ve olgunluk gibi simgesel anlamlar taşır. Zeytin ağacı, ağır büyüyen, fakat oldukça uzun yaşayan bir ağaçtır. Gövdesi çürümeye karşı çok dayanıklıdır. Üstelik de ömrünü tamamladığında köklerinden yeni bir ağaç filizlenmekt...
 • YEMEĞİN AZI KARAR ÇOĞU ZARAR

  01 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Hazırlayan: Sami Aslan Hz. Muhammed’in şu sözünü hiç aklımızdan çıkarmayalım: “ sofradan tam doymadan kalkınız.” Bu sözün değerini sağlıkçılar daha iyi bilir. Yemek yemekten anladığımız, karnımızı doyurmak anlamında midemizi doldurmaktır. Midelerimizi bir çöp kutusu gibi dolduruyoruz. Doygunluğa ulaştığında yani tam doluluk sağlandığında “doydum” diyoruz. Maalesef bunu destekleyen diğer olgu ise lezzet adı altında damak tadı dediğimiz, yediklerimizin tatlı, ekşi, acı,tuzlu olmasının ön plana çıkmasıdır.M.Ö.106 –M.Ö.43 yılları arasında yaşamış ...