ÜST REKLAM

logo

reklam


Av. Ali Beyaz
deneme17@hotmail.com

 

NEDEN HAYIR?

Hiç yeni Anayasa değişikliği neler getiriyor, bizden neler alıp götürecek değinmeyeceğim bile bu yazımda. Zaten TV’lerde günlerdir tartışılıyor, gazeteler sayfalarca yazıp çiziyor. Sadece yapılan propagandalar üzerinden neden hayır denmesi gerektiğini kendimce izaha çalışacağım sizlere.

Hayır diyenlerin nasıl propaganda yaptıkları ortada. Yeni Anayasanın nasıl bir tek adamlık sistemi getireceği, ABD’de bile olmayan tarzda başkanının denetimini ve sorumluluğunu kendi seçtiklerine bırakan sistemin diktatörlüğe yol açacağı falan filan anlatılıyor hep. Peki ya evet diyenler nasıl propaganda yapıyorlar?

Bahçeli haftasonu yapılan parti kampında nasıl kararlar aldı bilinmez, AKP ve Cumhurbaşkanımız ise çok farklı bir şekilde propagandaya başladılar. Gönül isterdi ki, muhalefetin öne çıkardığı “tek adam argumanına yönelik, değişikliğin -tabi varsa- olumlu yönlerinden bahsetsinler. Ama öyle olmadı. Önce Başbakan Binali YILDIRIM bir mitingte, “PKK, HDP ve FETÖ hayır diyor, biz o yüzden evet diyoruz” demek suretiyle neden evet dediğini açıklayamadığı gibi hayırcılara da terör örgütleri ile kol kola olma imasında bulundu. Sonrasında Cumhurbaşkanımız ise bölücü terör örgütünün hayır diyeceğinden bahisle hayırcıları “15 Temmuzun yanında yer almak”la suçladı. Yani yeni sistem ne getiriyor vs filan yine herhangi bir somut şey duyamadık. Akabinde Bakan Bekir BOZDAĞ, “Kim hayır diyor. O zaman hayır diyenleri de bizim saymamız lazım. Şimdi HDP hayır diyor mu, CHP hayır diyor mu? Diyor. PKK hayır diyor mu? Diyor. DHKPC Hayır diyor mu? Diyor. FETÖ Hayır diyor mu ? diyor. Peki diğer terör örgütlerinin hepsi hayır diyor mu? Hepsi hayır diyor. O zaman biz vatandaşlarımıza bu meseleyi götürürken hayır diyenlere bakın bir de evet diyenlere bir bakın, karar vereceksiniz. Niçin bütün terör örgütleri örgüt üyelerini hayır için seferber ediyorlar. Türkiye’nin milli çıkarlarını PKK düşündüğü için mi hayır diyor. Cumhurbaşkanlığı sistemi gelirse Türkiye daha güçlü olur demokrasi daha iyi olur diye mi hayır diyor. Şimdi DHKP-C Niye Hayır diyor Türkiye’nin Milli çıkarlar bunu gerektiriyor, Türk Milletinin geleceği bunu gerektiriyor diye mi hayır diyor? FETÖ niye hayır diyor? Ben bunu vatandaşa anlatmak zorundayım.” şeklinde bir açıklama yaparak liderlerini onaylıyor.

Görüldüğü üzere, neden evet vermemiz gerektiğine ilişkin değil, neden hayır vermememiz gerektiğine ilişkin şeyler duymaktayız. Daha TV’lerde de bol bol izlediğiniz üzere envai çeşit imam ve hocanın, dini kullanmak suretiyle cemaate evetin iyi, hayırın ise kötü olduğu mesajını vermeye çalışmasını saymıyorum bile.

Neymiş efendim PKK hayır diyormuş. Biz ülkesinin bekasını istediği için hayır diyen bizler örgütle birlikte hareket ediyormuşuz. Kardeş sormazlar mı adama, demezler mi bu PKK; Haburda düğünlerle karşıladığınız PKK, mektubunu Nevruz’da 7 okuttuğunuz APO’nun PKK’sı, Dolmabahçe ve Oslo’da masaya oturduğunuz PKK ile aynı değil mi diye? Yok FETÖ zayıf Türkiye için hayır diyormuş. Biz demokrasi için hayır verecekler FETÖ’nün izinden gidiyormuşuz. Yahu bu FETÖ; uğruna para bastırdığınız, sürekli okyanıs ötesine teşekkürlerinizi ilettiğiniz, devlet kadrolarına oluk oluk yerleştirdiğiniz FETÖ değil mi? Yani şimdi ben, hakkı FETÖ tarafından defalarca yenilmiş olan ben, kendimi bildim bileli bu örgütlere saydıran ben, bu örgütlerle ortak hareket ediyorum demek? Beni geçin, buna inanıp evet oyu verecek onbinlerce bilinçsiz seçmen var bu ülkede. Asıl hedeflenen de onların algısı.

Yani bu tarz açıklamalardan anladığım kadarıyla, Anayasa değişikliğinin bize vaadettiği herhangi bir şey yok. Ama niyet okumayla nedense hayır dedikleri iddia edilen terör örgütleriyle aynı gruba sokuluyoruz. Terör örgütlerinin hayır dediğini nerden çıkarıyorlar? Bence evet çıkmasını istemekteler. Diktatörlük gerekçesiyle “demokrasi getirecem” bahanesiyle ülkeyi dış müdahalelere açık hale getirmek isteyen örgüt, ideolojisini anti-demokratik yapıyı bahane ederek meşrulaştırmaya çalışan örgüt, koskoca meclisi değil herşeyi kontrol eden tek bir kişiyi kontrol edebileceğini düşünen dış güçler evet verir bence.

Anketler alarm veriyor anlaşılan. Bütün bu telaş bu yüzden.

 

Share
606 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • “ARI SOKMASI” DEYİP GEÇMEYİN

  22 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Hazırlayan/ Sami Aslan Çoğu insanın ciddiye almadığı arı sokmaları, böbrek, kalp kası ve damar iltihaplarına yol açabilir, hatta bazı durumlarda ölüme de sebep olabilir. Özellikle yazın sık rastlanan arı sokmaları, bazı kişilerde ölümle sonuçlanan ciddi sağlık sorunlarına neden oluyor. Son olarak reklamcı Arsun Erdalın ölümüyle gündeme gelen arı sokması sonucu gelişen anaflaksi(alerjik şok), arı sokmasının beraberinde getirdiği risklerin en önemlisi olarak biliniyor. Arı sokmasına bağlı reaksiyonlar, ilk 4 saatte olanlar ve sonra gel...
 • MEMLEKETTE HAK, HUKUK ADALET VAR MI?

  17 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Bu üç kavram varsa, iyi yoldayız, başarı mutlak olacak. Bu kavramları Samandağ ilçesinde arayalım. Bizim ilçede var mı? Varsa, nerede saklanmışlar da bizler göremiyoruz? Ben bu yüce değerleri çok aradım. Merak ediyordum. Bulamadım. Örneğin; Şehir merkezinde bulunan ve davası 1991 yılından beri çözüm bekleyen Park sorununun yasa ve yönetmelik açısından beraber bakalım ‘’İlimiz Samandağ İlçesi Atatürk Mahallesinde kâin 1042,1998 ve 4241 sayılı parseller, Mahkeme kararlarıyla Park olarak ihdas edildi Hatay Valiliğinin 17.10.2018 tarih ...
 • KAPİTALİST SİSTEMDE ONUR, HAYSİYET VE ŞEREF; PARADIR

  15 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Hazırlayan / Sami Aslan İnsanlık Kapitalizm ile birlikte Basit yeniden üretimden (sanayi öncesi antik ve orta çağlardaki tarıma dayanan üretim) Geniş yeniden üretim  ( teknolojik sanayiye dayanan üretim) sistemine geçmiştir. Çok uluslu tekelci şirketler ve Bankalar sistemi olan KAPİTALİST sistem demek, GENİŞ YENİDEN ÜRETİM SİSTEMİ demektir. Geniş yeniden üretim demek yüzbinlerce işçi ile en son teknoloji kullanarak dağlar gibi yığılan matahlar (mallar) üretmek demektir. Dağlar gibi yığılan üretilmiş MATAHLAR’ın milli sınır...
 • ZEYTİNİN TARİHÇESİ VE FAYDALARI

  08 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Zeytin, çok yönlü bir kültür bitkisi olarak, Anadolu mutfak kültüründe binlerce yıldan bu yana birçok alanda kullanılır. Anadolu’da yaşayan eski medeniyetler, zeytin ve zeytinyağını, dini kutsamalarda, nazardan korunmada, birçok hastalığın tedavisinde kullanırlardı. Tüm dinlerde zeytin, bereket, barış, akıl, uzun ömür ve olgunluk gibi simgesel anlamlar taşır. Zeytin ağacı, ağır büyüyen, fakat oldukça uzun yaşayan bir ağaçtır. Gövdesi çürümeye karşı çok dayanıklıdır. Üstelik de ömrünü tamamladığında köklerinden yeni bir ağaç filizlenmekt...