logo

reklam

500 YIL SONRA, İLK AYİN

İlimize bağlı Arsuz ilçesinde restorasyon çalışmaları nedeniyle yaklaşık iki yıldır kapalı olan 500 yıllık tarihi Mar Yuhanna Kilisesi’nde, çalışmaların sona ermesiyle ibadete açıldı.İskenderun Aziz Nikola Ortodoks Kilisesi Pederi Dimitri Yıldırım’ın yönettiği ayine, Antakya Ortodoks Kilisesi Pederi Dimitri Doğum ile Samandağ Ortodoks Kilisesi Pederi Trifon Yumurta, Hristiyan cemaati katıldı. Restorasyon çalışmaları nedeniyle yaklaşık iki yıldır kapalı olan 500 yıllık tarihi Mar Yuhanna Kilisesi’nde, çalışmaların sona ermesiyle ilk ayin düzenlendi.

İskenderun Aziz Nikola Ortodoks Kilisesi Pederi Dimitri Yıldırım’ın yönettiği ilk ayine  Antakya Ortodoks Kilisesi Pederi Dimitri Doğum ile  Samandağ Ortodoks Kilisesi Pederi Trifon Yumurta da eşlik etti.

İskenderun Aziz Nikola Ortodoks Kilisesi Pederi Dimitri Yıldırım ise ülkenin nadide köşesinde rahat ve huzur içerisinde yaşadıklarını, farklı inanışlara sahip insanlarla birlikte kardeşçe yaşamaktan dolayı çok mutlu olduklarını söyledi.

İskenderun Aziz Nikola Ortodoks Kilisesi Pederi Dimitri Yıldırım ayinle ilgili yaptığı açıklamada restorasyonda emeği geçen herkese teşekkür ederek; “Bu birlikteliği bizimle kutlama nezaketinizden dolayı hepinize teşekkür ediyorum. Sizlerin gösterdiği nezaket, hoşgörü, sevgi ve saygının tüm dünyaya mesaj olmasını diliyorum. Ayrıca ülkemizde bu güzelliğin, kardeşliğin, hoşgörünün daim olmasını diliyorum. Bizler ülkemizin nadide köşesinde rahat ve huzur içerisinde yaşıyoruz. Diğer inanışlara sahip insanlarla birlikte kardeşçe yaşamaktan dolayı çok mutluyuz. Allah sizleri korusun. Rabbin bereketi ve selamı üzerinizde olsun” şeklinde konuştu.

Vakıflar Bölge Müdürü Mehmet Yıldıran’a emeklerinden dolayı teşekkür eden  İskenderun Aziz Nikola Ortodoks Kilisesi Vakfı Başkanı Can Teymur da, “Bu yapının iki yıl gibi bir sürede tamamlanması bize uzun gelebilir ama böyle tarihi mekânların restorasyonu kolay olmuyor. Vakıflar Bölge Müdürümüzün büyük çabası oldu. Cemaatimiz adına kendisine şükranlarımı sunuyorum. Biz bu ülkede huzur içerisinde, kardeşçe yaşayan bir toplumuz. Ülkemizde bu huzur ve mutluluğu yaşamaktan mutluyuz” dedi.
Tarihi kilisenin restore sonrasında yeniden burada olmaktan dolayı mutlu olduklarını belirten  Hatay Ermeni Kiliseleri Din Görevlisi Avedis Tabaşyan ise, “Çocukluğumuzdan beri geldiğimiz bu kilisemizde bu yeni nefesi almak bizleri çok onurlandırdı. Sevgili halkımızın da buraya vereceği değeri şimdiden görüyoruz. Rab hepinizi bereketlesin, tüm dualarınızı Rab kabul etsin, hep beraber nice güzel günler görelim” şeklinde konuştu.
Ayin sonunda pederler zeytin dalları ve su ile kiliseyi ve cemaat üyelerini kutsadı. Kutsamadan sonra ise  Arsuz cemaati tarafından hazırlanan yöresel yemekler ayine katılanlara ikram edildi. Yoğun bir katılımın olduğu ayine,  Hatay Vakıflar Bölge Müdürü Mehmet Yıldıran,  Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha,  CHP  Milletvekili  Selin Sayek Böke ve babası Prof. Dr.  İskender Sayek,  Mersin,  Antakya,  Samandağ,  Altınözü kiliseleri vakıf yöneticileri de katıldı.  Antakya Ortodoks Kilisesi korosu,  İskenderun Ortodoks Kilisesi korusu ve  Lübnan Balamand Üniversitesi’nde öğrenim gören Abdullah Papas ve Yusuf Papas da ayine katılanlar arasındaydı.

Haber: Ali Doğru

Foto: Haber Merkezi

Share
349 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+7 = ?