ÜST REKLAM

logo

reklam
28 Ocak 2017

KİLİKYA NEHİR DERNEĞİ, BİR ŞUBE DAHA AÇTI

 

 

 

klikya nehir (3)

 

Merkezi Mersin’de bulunan ve ilçemiz Samandağ’dan Mersin’e kadar tüm Kilikya Bölgesi’nde hizmet vermek üzere kurulmuş olan Dernek, geçtiğimiz hafta sonu Cumartesi günü saat14.00’de düzenlemiş olduğu “Hidayet Nurları Ehlibeyt (a)” konferansı ile Şeyh Süleyman Bedir, Şeyh Ali Yusuf ve Şeyh Muhammed Yasin’in önderliğinde Adana şubesinin açılışını yaptı.

Derneklerinin Samandağ’dan olmak üzere bütün bölgeye hizmet etmek için açılmış olduğunu dile getiren dernek yönetimi; ”Konferansa ve açılış törenine değerli inanç önderlerimiz Şeyh Hüseyin Mualla, Şeyh Ali Mirhic, Şeyh İsmail Yücel, Şeyh İsmail Sonay, Şeyh Yusuf Topacık, Şeyh Ali Muhammed Sayılca, Şeyh Ali Ahmet Bedir, Şeyh Ahmet Hüseyin Bedir, Şeyh Münir Doğanay, Şeyh Selim Şimşir, Şeyh İbrahim, Şeyh Bilal Said, eyh. Âdem Topacık, Şeyh İdris Halifi, Şeyh Muhammed Ali Sayılca, Ş.eyh Said Ednevi, Şeyh Muhammed Ali, Şeyh Merih Verde ve Kayder Başkanı Orhan Üstekidağ katılımlarıyla şeref verdiler.” diyerek katılan şeyhlere teşekkür ettiler.

Dernek şubesinin açılış konuşmasını yapan Adana Şube başkanı Şeyh Süleyman Bedir, Hz. Muhammed’in (s) Ehlibeyt’e (a) verdiği önemden bahsetti ve Ehlibeyt (a) hakkındaki hadislerden doyurucu örnekler verdi. Ardından söz alan Prof. Dr. Hüseyin M. Yüceol Ehlibeyt (a) kültürünün yaşama geçirilmesinin, birlik beraberliğin ve kardeşliğin öneminden bahsetti. Son olarak söz alan Genel Başkan’ımız Ahmet (Verde) Özuğurlu, Ehlbeytin (a) temel inançlardaki yerinden ve nurani kişiliklerinden bahsetti.

Genel Başkan Ahmet (Verde) Özuğurlu, konferansın sonunda yaptığı konuşmada Adana şubesinin kuruluşundan bahsetti. Amaçlarının öncelikle inançsal anlamda, Hüseyn b. Hamdan El-Hasibi (r) ve Muhammed b. Nusayr (r) aracılığıyla Ehlibeyt’ten (a) miras aldıkları kutsal öğretiyi korumak, kültürel anlamda da “kaybolmakta olan gelenekleri canlandırmak, var olanları korumak ve gelecek nesle aktarmak” olduğu söyleyen Ahmet Verde Hoca’mız, şube açma talebinin Adana’nın değerli şahsiyetlerinden gelmiş olmasının da kendilerini çok gururlandırdığını ve onurlandırdığını belirtti. Ahmet Verde Hocamız, amaçlarının yıllardır Mersin’de gerçekleştirmekte oldukları çalışmaları ve hizmetleri Adana halkına da sunmak ve Adana ve Mersin’de yaşayan, aynı dili, aynı kültürü ve aynı inancı paylaşan Arap Alevilerin yakınlaşmalarını, kaynaşmalarını sağlamak olduğunu söyledi. Mersin’de inşa etmekte oldukları Dünyanın en büyük Arap Alevi Kültür Merkezi’nin sadece Mersin’e değil Samandağ’dan Mersin’e kadar tüm Arap Alevilere, dolayısıyla Adana’daki kardeşlerimize de hizmet edeceğini vurgulayan Genel Başkanımız, Merkezin bazı özellikleriyle dünyada bir ilk olduğuna da dikkat çekti.

Konuşmaların sonunda Dernek açılışı gerçekleştirildi ve Ahmet Verde Hocamız tarafından ha zırlanmış olan “Hidayet Nurları Ehlibeyt (a)” adlı kitap ve Ehlibeyt (a) takvimi ücretsiz olarak dağıtıldı.

Haber:ümit sağaltıcı Foto:arşiv

Share
1034 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+3 = ?