ÜST REKLAM

logo

reklam
21 Ocak 2017

SURİYE’DE SON GELİŞMELER

Esad: Astana toplantısında, öncelikli konu, insani yardımlardır.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, 23 Ocak’ta Kazakistan’ın Astana kentinde yapılacak görüşmelerde önceliklerinin insani yardımların ulaştırılmasını garantiye alacak bir ateşkese ulaşılması olduğunu söyledi.

Japon televizyon kanalı TBS’e röportaj veren Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Astana görüşmelerinde önceliğin, Suriye halkına destek amacı ile sürdürülebilir bir ateşkes ulaşmak olduğunu belirtti.

Suriye Devlet Başkanı ateşkesin, Suriye’nin belirli bölgelerine insani yardım ulaştırılmasına olanak tanıyacağını ve insanların hayatını koruyacağına işaretle, ateşkesin, silahlı grupların silah bırakarak Suriye’deki uzlaşıya katılmasını sağlayacağını ifade etti.

Suriye hükümetinin ahlaki ve anayasal sorumluluğunun, vatandaşlarını teröristlerden kurtarmak olduğunu kaydeden Beşar Esad,” teröristler nefret dolu Vahabi ideolojilerini uygularken hiçbir şey yapmadan duramayız” diye konuştu.

Esad ayrıca Suriyeli sivillerin ölümünden ABD, İngiltere, Fransa, Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan’ın sorumlu olduğunu belirtti.

Suriye görüşmeleri, 23 ve 24 Ocak’ta İran, Türkiye ve Rusya’nın gözetiminde Astana’da düzenlenecektir.

—-

Deyrezzor Kırsalında Çok Sayıda Tekfirci Terörist Öldürüldü.

Sana ajansına açıklamada bulunan Askeri kaynak Suriye ordu birliklerinin hava kuvvetlerinin desteği ile Deyrezzor Kentinin Makabir Bölgesi yakınlarına ek olarak il kırsalının Bğayliye, Serda Dağı ve askeri havalimanı civarlarında IŞİD’li çetelerin toplanma yerleri, komuta karargahları, siper ve araçlarını imha ettiklerini ifade etti. Operasyonlarda bir kısmı ağır silahlarla donatılmış çok sayıda aracın imha edildiğini belirten kaynak, öldürülen onlarca tekfirci teröristin arasında elebaşların bulunduğuna dikkat çekti.

Kaynak Bğayliye Bölgesi ve Serda Dağı civarında IŞİD karargahları ve cephane depolarının imha edilmesiyle iki bölgeden büyük patlama seslerinin duyulduğunu kaydetti. Hava operasyonlarında destek ve ikmal amaçlı cephane ve terörist taşıyan araç konvoylarının imha edildiğini belirten kaynak, onlarca aracın yükleriyle birlikte imha edildiklerinin tespit edildiğini aktardı.

—-

Doğu Halep: Suriye Ordusu, 2 köyde daha kontrolü sağladı.

Dün Halep şehrinin doğu kırsalında Kaplan Kuvvetleri önderliğinde operasyon başlatan Suriye Ordusu, bugün 2 köyü daha kontrol altına aldı.

Önceki gün 2 köyü kontrol altına alan birlikler, bugün de Afren ve Şhahor köylerinde tam kontrolü sağladı.Bu köylerin ardından bölgede bulunan ve IŞİD kontrolündeki fabrikalar bölgesine de girmeyi başaran Suriye Ordusu, birçok fabrikayı kontrol altına aldı.

Henüz tam kapasite taarruza geçmeyen  ve küçük saldırılarla 4 köyü kontrol altına birliklerin ilk amacının, şehrin doğusunu ve Şeyh Neccar sanayi bölgesini güvene almak olduğu söyleniyor.

—-

Palmira yakınlarında karşı saldırı başlatan IŞİD, ağır kayıplar vererek çekildi.

Suriye Ordusu’nun geçtiğimiz hafta sonu Humus’un doğusunda başlattığı taarruzla Palmira’ya doğru ilerlemesinin ardından IŞİD dün karşı saldırıya geçti.

Palmira batısında bulunan Cihar kavşağına kadar ulaşan Suriye Ordusu mevziilerine saldırı başlatan IŞİD teröristleri, ağır kayıplar verdi.

Ordu kaynaklarına göre, yaklaşık 3 saat süren saldırıda 2 zırhlı araç imha edilirken en az 20 IŞİD militanı öldürüldü. Saldırı boyunca ilerleme kaydedemeyen IŞİD militanları, eski pozisyonlarına geri döndü.

Bu başarısız saldırının ardından Suriye Ordusu’nun Palmira batısındaki taarruzuna devam etmesi bekleniyor.

Haber-foto:haber merkezi

 

 

Share
1413 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+1 = ?