ÜST REKLAM

logo

reklam

ARAP ALEVİ HALKIMIZDA ESKİMEYEN GELENEK; RES ES-SENİ(YILBAŞI)

reselseni

Arap Alevi toplumumuzun kutladığı günler arasında geleneksel olarak kutlanan, Miladi takviminde Ocak’ın 14’üne denk gelen Ras Es-Seni( Arap Alevi toplumunda hicri takvimine göre kutlanan yılbaşı) yaklaşıyor.

Ras Es-Seni, Arap Alevi toplumumuzda geleneksel olarak bir bayram şeklinde kutlanır.

İlçemizde de büyük bir sevinç ve coşku ile kutlanan Res Es-Seni’de, 14 Ocak sabahı küçükler büyüklerin elini öper, büyükler küçüklere hediyeler(aydiye), harçlık gibi şeyler verir; bir araya gelinip eğlenilir, bugüne özgü yapılan kıbbi(bir tür içli köfte), zleybi(zeytinyağında kızartılmış ekmek) gibi yemekler yenir. Ayrıca Ras Es-Seni, Hz.Musa’nın halkını firavunun elinden kurtardığı gün olarak da kabul edilir.

Arap Alevi halkımızın, Ras-es Seni’den 6 gün sonra kutladığı 3iyd El-Kiddes(bayram) da vardır.

Ras Es-Seni(yılbaşı) bayramını Arap Aleviler yerleşik yaşadıkları il ve ilçelerde, Ankara, İstanbul ve İzmir gibi şehirlerde de bir araya gelerek çeşitli etkinliklerle, Arapça ezgiler, konuşmalar ve gösterilerle bu önemli günü kutlarlar.

En çok çocukların sevinçle bekledikleri bugün, yüzlerce yıldır olduğu gibi bu yıl da küskünlükleri, dargınlıkları ortadan kaldırması dileği ile kutlu olsun

Share
1523 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+3 = ?