EĞİTİM SEN ÜYELERİNİN SORUNLARI KONUŞULDU - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

EĞİTİM SEN ÜYELERİNİN SORUNLARI KONUŞULDU

Bu haber 18 Eylül 2020 - 8:50 'de eklendi ve 198 kez görüntülendi.

Samandağ Eğitim Sen Samandağ Şube Yönetimi, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hilmi Kapo’yu ziyaret ederek Eğitim Sen üyelerinin problemlerini dile getirdiler.

  1. DYK’LARIN hafta içi hafta sonu programlanması durumunda ders ücreti ödenip ödenmemesi konusu.

Bakanlığın yazısı bütün illerde hatta okul müdürlerimiz tarafından farklı yorumlanmaktadır. Bu farklı yorumlamaların netleştirilmesi hususunda ilçe bakanlıktan görüş isteyen bir yazı gönderdi. Sendika olarak DYK’larla ilgili sorunun çözülmemesi durumunda, bunun kazanılmış bir hak olduğu bilinciyle yargıya taşıyacağımızı ifade ettik. Konu ile ilgili Genel Merkezimizi de harekete geçiren tavır içinde olacağımızı üyelerimize bilgisine sunarız.

  1. Öğretmenlerin Gereksiz Yere Okula Çağrılması

Bu konuda tasarruf tamamen okul idarecilerine bırakılmıştır. Özellikle salgın sürecinde hiçbir idarecimizin bu konuda keyfi davranmayacağını bilmenin yanı sıra bu konuda her hangi bir öğretmenimizin yaşayacağı en ufak bir sorunu Sendikamıza iletmesi çözüm açısından yeterli olacaktır.

  1. Bilgisayar teknolojileri rehber öğretmenlerinin görevlendirilmesi ve ücret onayı.

Valilik onayı 4 Eylül itibariyledir ve bu esas alınacaktır. Yazının okullara geç gelmesi ve tebliğin 14 Eylül’de yapılmış olması bu durumu değiştirmeyecektir. Sendikamız bunun takipçisidir.

  1. Zübeyde Hanım Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi Özelinde Norm Kadro Sorunu.

Konu ile ilgili yaptığımız görüşmede bu sorunun il ve ya ilçeden kaynaklanmadığı, bakanlıkla ilgili olduğu tarafımıza izah edilmiştir. İlçe bu durumu fark ettikten sonra gerek il gerek bakanlık ile düzeltme yönünde gerekli yazışmaları yaptığını buna rağmen bakanlığın ihtiyaç olmadığı halde öğretmen ataması yaptığını vurgulanmıştır. Norm kadro fazlası olan arkadaşların mağduriyet yaşamaması için ilçe içinde görevlendirileceği ifade edilmiştir. Bakanlık düzeyinde girişim için genel merkez ile görüşülmüştür. Yine de üyelerimizin hukuksal bir süreci başlatma talebi olursa sendikamız buna da hazırdır.

5.Salgın sürecinde eğitimin-öğretimin tedricen başlaması kapsamında alınacak tedbirler

Bu konuda daha önce yaptığımız basın açıklamamızda vurguladığımız gibi koşulların sağlık açısından çalışmaya elverişli olmadığı koşullarda öğretmen arkadaşlarımızın sendikamıza anında bilgi vermesi ve durumu tutanakla tespit etmesi yönündeki görüşümüz sürmektedir. Bu görüşümüz ilçeye de ifade edilmiştir. Üyelerimizin sendikayla iletişiminin sağlıklı işlemesi, sorunların zamanında ele alınması açısından son derece önemlidir. Üyelerimizin bu konuda hassas davranmalarını rica ediyoruz” ifadelerine yer verdiler.

Haber –Foto: Hasan Dadük