ÜST REKLAM

logo

reklam

3İD ERRABI3 NİSAN/DÖRT NİSAN-17 NİSAN BAYRAMI

Nusayri Alevi inancına göre bayrama kaynaklık eden hadise Baka suresi 243. Ayette geçen hadisedir.

Diyor ki: “ölüm korkusuyla binlerce kişi halinde yurtlarından çıkanları görmedin mi? Allah onlara “Ölün!” dedi de sonra onları diriltti. Şu bir gerçek ki Allah, insanlara karşı çok lütufkârdır. Fakat insanların çokları şükretmezler”.

El Khasibi (kas) şerhine göre Allah’ın ölün diyerek öldürdüğü insanlar için Musa (as) Rabbiyle konuştu ve onları diriltmesini istedi; Allah Musa peygamberini kırmadı ve ona git topraklarına su serp dirilecekler dedi.

Musa su aldı ve kavmin öldüğü toprağa serpti Hakkın kudretiyle o insanlar dirildi.

Biz bu bayramı diriliş bayramı olarak kutlarız; kutlamalar, ibadetle başlar, mezarlar ziyaret edilir ve su serpilir ardından halkın kaynaşması ve gelenek göreneklerin yaşatılması için halk folklor gösterileri şeklinde ziyaret makamlarında birkaç köyün ortak katılımıyla topluca yapılır.

Bu bayram aynı zamanda Nevruzi bayramlardan birisidir ve Hila-i Khasib Suriye kültüründe Temmuz’un dirilişi (doğanın uyanışı) bayramıdır.

Bu bayram dargınlıkların, küskünlüklerin kaldırıldığı, kin ve nefretin gömüldüğü kişinin kendi içinde diriliş bayramıdır. Ehline ve insanlık âlemine kutlu olsun.

Share
19 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+3 = ?