ÜST REKLAM

logo

reklam
13 Temmuz 2017

37 ALKOLLÜ SÜRÜCÜNÜN, EHLİYETLERİ GERİ ALINDI

 

İlimizde trafik ekiplerinin kontrolleri sırasında, alkollü araç kullandıkları belirlenen 37 kişinin ehliyetlerine geçici süreyle el konuldu. Edinilen bilgiye göre, İlçemizin de aralarında olduğu  15 ilçe genelinde yapılan kontroller sırasında, alkollü araç kullandığı tespit edilen 37 araç sürücüsünün sürücü belgesine geçici olarak el konuldu.

Ehliyetlerin 6 ay süreyle alıkonulacağı bildirildi. Trafik ekipleri kontrollerinde, ayrıca 1.00 promilin üzerinde alkollü olduğu tespit edilen 7 sürücü hakkında da adli işlem uyguladı. Kontroller yapan trafik ekipleri alkol kullanımının insanlar üzerindeki etkisini, vatandaşların trafikte iken nasıl davranışlar sergilediklerini şu şekilde ifade ettiler: “Alkolün hiç bir seviyesi sürücülük için güvenli değildir. Bütün ülkeler yasal alkol limitini belirlerken konuyu tıbbi, psikolojik ve sosyal yönüyle değerlendirerek bir karara varmakta, belli bir riski kabul ederek bu limitleri belirlemektedirler. Motorlu araç sayısının artmaya başladığı 1900’lü yılların ilk dönemlerinde, hızla oluşan trafik kurallarının yanı sıra, giderek alkollü sürücülük için de önlem alma ihtiyacı hissedilmiştir. Başlangıçta bu sınırın ne olması gerektiği ve nasıl ölçüleceği konusunda sorunlar yaşanmışsa da dünyada özellikle konuyu inceleyen bilimsel çevrelerin görüşü her zaman alkol sınırının daha da aşağıya çekilmesi yönünde olmuştur. Bir başka deyişle yasal limitin altında olmanın sadece trafik cezasını engellediği, ancak can güvenliğini garantilemediği kabul edilmektedir.

Alkolün etkileri açısından yaş, cinsiyet, sürücülük deneyimi gibi bazı faktörlere bağlı olarak bireyler arasında farklılıklar görülmekteyse de, bunlar güvenli sürücülüğü garantileyecek kadar büyük farklar olmadığı gibi, tartışmalı sonuçlar olarak değerlendirilmektedirler. Bununla birlikte genel olarak  0.2 promil düzeyinden itibaren alkol düzeyi arttıkça sürücülük üzerinde olumsuz etkilerinin de arttığı yönünde birleşmektedir. Bu sınır kimi ülkeler tarafından kabul edilmiş bulunmaktadır.

Ülkemizde Yasal Alkol Sınırı

Ülkemizde ticari araç sürücüleri ve kamu hizmetinde çalışan sürücülerin alkollü olarak trafiğe çıkmaları tümüyle yasaklanmış, diğer sürücüler içinse yasal sınır olarak bir litre kanda yarım gram alkole eşit olan, 0.50 Promil belirlenmiştir. Bu halk arasında yanlış bir biçimde “yüzde elli alkollü olmak” diye ifade edilmekte, hatta bunun mümkün olduğu sanılmaktadır. Bu tümüyle yanlış bir bilgidir. Bu yanlışlık genellikle promil değerinin nasıl hesaplandığının iyi bilinmemesinden kaynaklanmaktadır.”ifadelerinde bulundular.

Gökhan Sağaltıcı

 

Share
566 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+9 = ?