ÜST REKLAM

logo

reklam
09 Ocak 2019

SURİYE’DEN HABERLER

 

Aileler Deyrezzor Kırsalında Fırat’ın Doğusundaki Evlerine Dönmeye Devam Ediyorlar

Deyrezzor kırsalında Fırat Nehrinin doğu yakasında daha önce terör saldırıları nedeniyle evlerinden tehcir edilen aileler; ordu birlikleri belde ve köylerini terörden kurtarıp güveliği temin etmeleri ardından Salihiye Geçidi üzerinden evlerine dönmeye devam ediyor.

Araç gereçlerini beraberlerinde getiren yüzlerce aile bugün ordu birliklerimizin yardım ve desteği ile evlerine ve normal yaşamlarına döndü.

Dönen aileler arasında askeri firariler ve kanun kaçaklarının bulunmasıyla af kanunu kapsamında kanuni durumları yeniden düzenlendi. Askeri firariler ise askerlik hizmetine katılmaya hazır olduklarını ifade etti.

El Esad’ın Yönlendirmeleriyle Bayramlarını Kutladı

Şam Cumhurbaşkanı Beşşar el Esad’ın yönlendirmeleri doğrultusunda Cumhurbaşkanlığı işlerinden sorumlu bakan Mansur Azzam bugün Suriye’de doğu takvimini izleyen Ermeni taifeleri başkanlarını ziyaret ederek sevgi ve barış peygamberi Hz. İsa’nın miladı münasebetiyle kutlamalarda bulundu.

Bakan Azzam bu münasebetle Şam ve Civarında Ermeni Ortodokslar Patriği Ermaş Nalbandyan’ı ziyaret ederek el Esad’ın kendisine ve tüm taife evlatlarına kutlama ve iyi dileklerini aktardı.

Patrik Nalbandyan bu ince davranışından dolayı el Esad’a takdir ve teşekkürlerini ifade ederken; Suriye’de tüm Hıristiyan taifelerin bayramlarını paylaşıp kutlamasından dolayı memnuniyetini dile getirdi. Suriye halkının muhtelif kesimleri ve bileşenleriyle birlik beraberlik içinde olması sayesinde Suriye düşmanları ve bu düşmanların edat olarak kullandıkları teröristlere karşı şanlı zaferler kazandığına işaret eden Patrik Nalbandyan; Suriye halkı, lideri ve ordusu için dua etti.

El Esad Arap Avukatlar Birliği Heyetini Kabul Etti

Cumhurbaşkanı Beşşar el Esad bugün Arap Avukatlar Birliği başkanı Nasır Hammud el Keryuvin başkanlığında Suriyeyi ziyaret eden birliğin bir heyetini kabul etti.

Görüşmede bölge ülkeleri ve halklarının tanık oldukları durumlar ele alınırken, yaşanan kriz ve sorunlardan kurtulma olanakları değerlendirildi.

Tüm bölge ülkelerinin tanık oldukları sorunun bir olduğunu varsayan el Esad; fakat bu sorunların şekil ve görüntüleriyle farklı olduğunu söyledi. El Esad tüm bu sorunları çözmede ilk ve temel adımın diyalog ve şeffaflık olduğunu vurgularken, öyle ki söz konusu sorunların diyalog ve şeffaflığın on yıllardır bulunmaması sonucunda meydana gelen birikim nedeniyle oluştuklarını kaydetti.

El Esad görüşmede sivil toplum faaliyetleri, sendika ve örgütlerin halkların bilinçlendirilmeleri ve korunmalarında önemli role sahip olduklarına dikkat çekti. Günümüzde bölge halklarının maruz kaldıkları düşmancı plan ve komplolra işaret eden el Esad; bunların ışığında söz konusu faaliyet, örgüt ve sendikaların rollerini üstlenmeleri gereğini belirtti.

Cumhurbaşkanı el Esad belli başlı dış güçlerin bölge halklarının kimliğini, kültürlerini ve değerlerini sabote etmeye çalıştıklarına dikkat çekerken, bu halkları zayıflatmakla birlikte hak ve hukuklarını savunma azim, inanç ve olanaklarını baltalamayı amaçladıklarını vurguladı.

Heyet üyeleri ise Arap Avukatlar Birliğinin halkları bilinçlendirme ve koruma amaçlı olarak sistematik ve pratik bir plan ile etkin bir rol oynamaya hazırlandığını belirtti. Önümüzdeki sürecin daha tehlikeli ve zor olacağına işaret eden heyet üyeleri; düşman dış güçlerin bölge ve halklarını hedef alan planlarını hayata geçirmek için farklı yöntemler ve edatlar kullanacağına dikkat çektiler.

Suriye halkı ve kahraman ordusunun terör ve destekçilerine karşı şanlı mücadeleleri ve zaferlerini öven heyet üyeleri; Suriye ve ordusuna mutlak desteklerinin altını çizdiler. Heyet üyeleri Suriye ve tüm Arap ülkeleri arasında ilişkilerin normalleştirilip pekiştirilmesi önemini ifade ederken; bu yöndeki çabaları desteklediklerini belirtti.

Heyet üyeleri Suriye’nin ilkeli tutumları ve başta Filistin davası olmak üzere bölge halklarının çıkarlarını savunmadaki azim ve kararlılığı nedeniyle tüm bu savaşa maruz kaldığına dikkat çekti.

Arap Avukatlar Birliği heyetinde Mısır ve Ürdün barolar birliği başkanlarının yanı sıra Arap Avukatlar Birliği genel sekreter yardımcıları bulunuyor.

Haber Merkezi

 

Share
227 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+1 = ?