ÜST REKLAM

logo

reklam

DENİZ KAPLUMBAĞALARI EVLERİNE KAVUŞTU

Yaralı olarak bulunduktan sonra Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Deniz Kaplumbağaları İlk Yardım ve Tedavi Merkezi’nde (DEKİYM) tedavi edilen Caretta caretta türü deniz kaplumbağaları, sağlıklarına kavuşunca doğal ortamlarına bırakıldığı belirtildi.  Tedavi sürecinin ardından 4 Caretta caretta türü deniz kaplumbağası Samandağ Sahilinden denize bırakıldı.

Deniz kaplumbağalar denize bırakılırken Tarım Orman Bakanlığı Doğa Koruma Milli Parklar Hatay Şube Müdürü Cüneyt Çağlar, Mustafa Kemal Ünversitesi Veterinerlik Fakültesi Cerrahi Ana Bilimler Öğretim Üyesi, Samandağ Belediye Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Suat Berber, MKÜ Veteriner Fakültesi öğrencileri ve çok sayıda hayvansever hazır bulundu.

Tarım Orman Bakanlığı Doğa Koruma Milli Parklar Hatay Şube Müdürü Cüneyt Çağlar: “ Kurumumuz uzun yıllardır Samandağ kumsalında deniz kaplumbağaları ile ilgili hem koruma izleme faaliyetleri hem de kumsala gelen yaralı deniz kaplumbağalarının alınarak Hatay Mustafa Kemal Ünversitesi Veteriner Fakültesi ile işbirliği içerisinde tedavi ve rehabilitasyonları yapılarak denize salınımını gerçekleştirmekteyiz. Bugün de yine aynı faaliyeti gerçekleştirdik. 4 tane deniz kaplumbağamızı denize saldık. Her bir adet yavru deniz kaplumbağasından bir tanesinin yetişkin hale geldiğini düşünürsek Fakültemizle yaptığımız bu iş birliğinin sonucu tedavinin ve tedavi edilen her birinin ekosistem açısından ne kadar önemli olduğu ortaya çıkar. Bugünkü salımlarımızla birlikte son 4 yıldır 19. Deniz kaplumbağamızı denize saldık. Biz burada kurumlar arasındaki işbirliğinin güzel bir örneğini sergilemekteyiz. Özellikle Hatay Mustafa Kemal Ünversitesi Veterinerlik Fakültesi ile birlikte hocalarımız, uzman arkadaşlar, öğrenciler bizim kendi personelimiz hep birlikte tedavi noktasında güzel bir çalışma yapmaktadır. Ayrıca yerelde de Samandağ Belediyesi, Samandağ Kaymakamlığı yine aynı şekilde Hatay Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığının Çevre tizliği hizmetleri ve birçok kurum nesli tükenmekte olan deniz kaplumbağalarının tedavi edilerek, korunarak gelecek nesillere aktarılmasını sağlamakta. Kendi kurumum adına bütün kurumlarımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ederim. “ dedi.

Mustafa Kemal Ünversitesi Veterinerlik Fakültesi Cerrahi Ana Bilimler Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhammed Enes Altuğ; “ Mustafa Kemal Ünversitesi Veterinerlik Fakültesi Cerrahi Ana Bilimler Öğretim Üyesi aynı zamanda Mustafa Kemal Üniversitesi Deniz Kaplumbağalarının İlkyardım, Tedavi  ve Rehabilitasyon Merkezinin Müdürlüğünü yapıyorum. 2010 yılından beri bu bölgede Orman Bakanlığımız ve Şube Müdürlüğümüz ile birlikte faaliyetlerimizi protokol çerçevesinde yürütüyoruz. Fakat daha önce de gönüllü olarak Müdürlüğümüz, Orman Bakanlığı Şube Müdürleri ile 2005 yılından beri ortak faaliyetlerimiz devam ediyor. Şimdiye kadar 80’in üzerinde 100’e yakın bu bölgede deniz kaplumbağalarının tedavisini gerçekleştirdik. İyileştirip deniz bıraktığımız deniz kaplumbağalarının sayısı 30’un üzerinde. Fakat bizim bu bölgede şanssızlığımız bu bölgede yaralanama olarak kafa travmaları çok görülüyor. O önemli bir sorun.

Mortaritesi çok yüksek. Kesici cisimlerle direkt beyin üzerinden parçalanmış şekilde geliyor. Burada özellikle balıkçılarımızın bu konuda daha bilinçli olmaları lazım. Bu canlılara zarar veren diğer bir unsun avlanma sıralarında olta iğneleri veya hayalet ağları zarar verebiliyor. Onlara bağlı yüzgeç kopmalarına son yıllarda sıklıkla rastlamaya başladık. Daha önceki yıllarda daha çok Carettalarda hasar, kafa travmaları çok olmakta. Ayrıca, yavru yeşil kaplumbağalarda son iki yılda yüzgeç kopmalarına rastlamaya başladık. Bir de daha çok ağlara takılma ve misinalara dolanma şeklinde olduklarını tespit ettik.  Bu konuda amatör avcılarımızın daha dikkatli olmaları lazım. Ağlarına takıldıkları zaman merkezimizle irtibata girerek bu canlıların bir an önce o ağlardan kurtulması veya ciddi bir hasarı yoksa ve ağlar varsa ağları keserek doğal ortamına bırakılmalarında fayda var. Bugün 4 tane deniz kaplumbağamızı özgürlüğüne kavuşturmuş olduk. Bunlar önemli çünkü bunlar nesli tükenmekte olan hayvanlar. Besin zincirinde önemli rolü var. Kumsallarımız yuvalama için kullanılıyor. Deniz Kaplumbağaları tarafından 80 ile 100 arasında yumurtlama yapılıyor. Diğer balıkların beslenmesinde, besin zincirinde önemli bir rol oynuyor. Bu hayvanların yok edilmesi demek denizdeki diğer balıkların da aslında yok edilmesi anlamına geliyor. Bunların birçoğu diğer balıkların beslenmesinde kullanılıyor. Bu konuda balıkçılara farkındalık oluşturmak istiyoruz. Bu canlılara ne kadar sahip çıkabilirsek denizdeki verimlilikte o kadar çok olacak. Ters bir anlatış var. Bunlar balıklarımızı yiyor, ağlarımıza zarar veriyor diye. Ancak, bu anlayıştan kurtulmamız lazım bu konuda Mustafa Kemal Ünversitesi Veterinerlik Fakültesi’nin özellikle cerrahi ekibi bu yaralanmalarda, kafa travmalarındaki olaylarda en üst düzeyde tedavi edebilecek olanaklara sahibiz. Teşhis ve tedavi ile gerekli operasyonlarını yapıyoruz. Bu günkü saldığımız kaplumbağaların ikisinde beyin üzerindeki kapakçıkta kırıklar vardı. Doğal ortamlarında daha rahat yaşayabilmeleri için operasyonlarını yaptık ve doğal ortamına bıraktık. Türkiyede sadece bizim merkezimizde bu operasyonlar yapılabiliyor. Türkiyede diğer yerlerde de merkezler var. Fakat onlar daha çok ilk yardım ve rehabilitasyon ağırlıklı ve uzman veteriner hekimleri bizim Mustafa Kemal Ünversitesi’ndekiler kadar yeterli değil. Bizim buranın avantajı Veternie Fakültesi ile koordine bir şekilde bu merkezin çalışmış olması. B u merkezimizi Türkiye’de ön plana çıkartıyor. Kapasite olarak da yaklaşık 20 – 25 carettaya hastane konforunda hizmet verebilecek bir altyapıya sahibiz. Bu konuda üst yapımız, Rektörlüğümüz’de teşhis ve tedavi konusunda her türlü desteği sağlıyorlar. Buradan gerek üst yönetimimize gerekse de Orman Müdürlüğümüze ve Katkı sağlayan diğer kurumlara da teşekkür ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

Haber- Foto: Ali Doğru

Share
259 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+8 = ?