ÜST REKLAM

logo

reklam

” ’25. YIL SENİ UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ”

 

“Düşünenlerin Öldürülmemesi, Öldürülenlerin Hiç Unutulmaması Dileğiyle”

24 Ocak 1993’te Ankara’da Karlı Sokak’taki evinin önünde, arabasına konulan bombanın patlaması sonucu suikasta kurban giderek yaşamını yitiren ve Ülkemizin aydınlık geleceği için kalemini korkusuzca kullanan, gerçekleri halka açıklamayı canı pahasına kendine görev edinen Uğur Mumcu dün CHP Samandağ İlçe Teşkilat Binasında anıldı.

CHP ilçe Başkanı Turgay Abacı öncülüğünde gerçekleşen programa, Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Serkan Topal, Kadın Kolları Başkanı Yüksel Berber, Gençlik Kolları Başkanı Burak Kimyonsan, İlçe yönetimi, sivil toplum kuruluş örgütleri ve muhtarlarla birlikte halktan kişiler katıldı.

‘Cesur bir kez, korkak bin kez ölür…’

Gerçekleşen anma töreninde, CHP Samandağ İlçe Örgütü Adına İlçe Başkan Av. Turgay Abacı’dan önce Hatay Milletvekili Serkan Topal konuşmasını yaparak Uğur Mumcu’yu saygı ve minnetle andı.

Vekil Topal konuşmasında; ” ‘Vurulduk ey halkım unutma bizi’, “Unutmayalım ki cesur bir kez, korkak bin kez ölür. Önemli olan, insanın böyle bir toplum da “mezar taşı” gibi susmamasıdır.” diyerek bütün gazetecilere örnek olan ve aydınlık geleceğimiz için hayatını ortaya koyan Uğur Mumcu bugün katledilmiştir. Her şey onun gibi gerçekten milletini, vatanını düşünen cesaretli gazeteciler sayesindedir. Gazeteciler ne kadar yürekli ne kadar cesur olursa, ne kadar düşüncelerini özgürce ifade edebilecek bir zemin oluşursa bizler de bu ülkede o kadar özgür yaşarız. Bu yüzden bizler Cumhuriyet Halk Partisi olarak da, Milletvekili olarak da, vatandaş olarak da her zaman, her daim düşüncelerini özgürce ifade edecek sadece gazetecileri değil bütün vatandaşların böyle bir ortamda yaşamalarını sunabilecek bir alan yaratabilirsek bizim içinde çok daha iyi olacaktır. Ben bir daha saygıyla, minnetle anıyorum. Hepinize teşekkür ediyorum.”ifadelerine yer verdi.

Uğur Mumcu’yu öldürenler, bizden önce anlamış ne demek istediğini.

Hatay Milletvekili Serkan Topal’ın konuşmasının ardından CHP Samandağ İlçe Örgütü Adına İlçe Başkan Av. Turgay Abacı konuşmasını yaptı ve “Uğur Mumcu’yu katlettiğini sananlar, saklandıkları gölgelerde asla huzur bulamayacak, korktukları sonun başlangıcında yavaş yavaş boğulacaklardır” dedi.

Abacı konuşmasının devamında; “Ülkemizin ve Türk basının kaybettiği en büyük değerlerden biri olan Uğur Mumcu, 25 yıl önce bugün katledilmiştir. Uğur Mumcu’nun kelimeleri ve düşünceleri hala nefesimizde, hala en büyük sırların anahtarı niteliğindedir.

Uğur Mumcu şehit edilmeden, kalemi susturulmadan önce şöyle seslenmişti bizlere:

“Bağımsızlık Mustafa Kemal’den armağandı bize. Emperyalizmin ahtapot kollarına teslim edilen ülkemizin bağımsızlığı için kan döktük sokaklara.

Mezar taşlarımıza basa basa, devleti yönetenler, gizli emirlerle başlarımızı ezmek, kanlarımızı emmek istediler. Amerikan üsleri kaldırılsın dedik, sokak ortasında sorgusuz sualsiz vurdular… Yirmi iki yaşlarındaydık öldürüldüğümüzde ey halkım, unutma bizi.”

Yüce ulusumuz bugün Uğur Mumcu’nun yıllar önce ne anlatmak istediğini, niçin öldürüldüğünü daha iyi anlıyor. Bir gün gelip de imamların savcı olacağını söylediğinde, “Ergenekon Savcıları” için uyarıyormuş bizi… Türkiye’nin tüm kurumlarının, Cumhuriyet’in tüm kazanımlarının tartışılacağı günlerin geleceğini söylüyormuş anlayana. Mumcu, katledildiği güne kadar emperyalizmin ülkemize ve bulunduğumuz coğrafyaya yönelik karanlık planlarını açığa çıkartıp, bu planların uygulanmasında rol oynayan “mafya-tarikat-ticaret ve siyaset” bağlantılarının üzerine büyük bir kararlılık ve cesaretle gitti. Bütün bu karanlık oyunları birer birer belgeleriyle ortaya koydu.

Yıllar öncesinden bugünü gören, laiklik karşıtı faaliyetler yürüten örgüt ve tarikatlar hakkında yaptığı çalışmalar ile kamuoyu ve devleti uyaran Uğur Mumcu, sadece bir gazeteci değil, ülkesini ve milletini korumaya çalışan bir yurtseverdi.

‘Tarikatlara ve cemaatlere alınan genç çocuklar, 30 yıl sonra general olacaklar ve Cumhuriyete karşı ayaklanacaklar’ diyerek Türkiye’nin sürükleneceği noktayı öngören Uğur Mumcu’ya herkes minnettar olmalıdır. Ülkemizin aydınlık geleceği için kalemini korkusuzca kullanan, gerçekleri halka açıklamayı canı pahasına kendine görev edinen Uğur Mumcu’yu katlettiğini sananlar, saklandıkları gölgelerde asla huzur bulamayacak, korktukları sonun başlangıcında yavaş yavaş boğulacaklardır.

Ama Uğur Mumcu’yu öldürenler, bizden önce anlamış ne demek istediğini.

Bugün öldürülüşünün 25. yıldönümü. Sıradan herhangi bir cinayeti kısa sürede çözebilen devlet, ne yazık ki yirmi beş yıldır bu cinayeti çözemedi. Ama bu karanlık bir gün dağılacak ve Nazım’ın dediği gibi “Elini kolunu sallayarak dolaşacak bu güzelim memlekette hürriyet.”

Hiç hak etmedikleri acı sonlarla aramızdan ayrılan demokrasi adına, barış adına, aydınlanma adına hayatlarını hiçe sayan kaybettiğimiz tüm aydınlarımızı rahmet, minnet ve özlemle anıyor, anıları önünde saygıyla eğiliyoruz. Bu davaların hep birlikte takipçisi olacağız, Aydınlık bir Türkiye için Aydınların yanında olacağız. Uğur Mumcu gibi dünya görüşlerinden dolayı siyasi cinayetlere kurban giden Abdi İpekçi, Muammer Aksoy, Turan Dursun, Bahriye çok, Ahmet Taner Kışlalı, Metin Göktepe ve diğerlerini de unutmadık.

Mücadelesini verdikleri değerler ve ilkeler unutulmadı, unutulmayacak.

Düşünenlerin öldürülmemesi, öldürülenlerin hiç unutulmaması dileğiyle, aydın kimliği, demokratik duruşu ve ilkeli yaşamıyla gelecek kuşaklara örnek olmayı sürdüren, bugün; adını çocukların dahi ezberlediği, fikirlerini milyonların benimsediği, “Bir kişiye yapılan haksızlık, bütün topluma karşı işlenen bir suçtur ‘ diyen, ‘Vurulduk ey halkım unutma bizi ‘ diye haykıran Devrim Şehidimiz Uğur Mumcu’yu CHP Samandağ İlçe Örgütü olarak sevgi, saygı ve özlemle anıyoruz.”ifadelerine yer verdi.

Unutmadık, Unutmayacağız Ve Unutturmayacağız Seni Büyük Üstad, Işıklar İçinde Uyu”dedi…

Program akışına göre hazırlanan slayt sunum ve konuşmalardan sonra sözün yerini müzik aldı. Hasan Baklacı seslendirdiği türkülerle dinleyenlere duygulu anlar yaşattı, dinleyenler gözyaşlarına hakim olamadı.

Haber-Foto : Ali Doğru

Share
462 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+10 = ?