“23 TEMMUZ TARİHİ BİR DURUŞTUR” « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

“23 TEMMUZ TARİHİ BİR DURUŞTUR”

Bu haber 26 Temmuz 2022 - 13:34 'de eklendi ve 154 kez görüntülendi.

Samandağ Boran Bisiklet Kulübü Başkanı Özlem Fırıncıoğulları, 23 Temmuz tarihinin esarete mahkum edilmek istenen Hatay’ın zincirlerini kırdığı bir tarih olduğunu ifade ederek bir açıklamada bulundu.

Konu üzerine açıklamasında Fırıncıoğulları; “23 Temmuz 1938 tarihi, yıllar önce esarete mahkum edilmek istenen Hatay’ın zincirlerini kırdığı, tarihi bir duruşudur.

Zengin tarihi ve kültürel yapısı ile sahip olduğu yeraltı ve yer üstü zenginlikleri, iklimi, doğası ile medeniyetler cemiyetinin buluştuğu ilimiz, omuz omuza olmayı başarmış ve geleceğe güvenle ilerleme yolunda devam etme çabasını hiç bırakmamıştır.

Hatay Devleti İskenderun sancağının 7 Eylül 1938’de bağımsızlığını ilan etmesi ile kurulmuş olan Türk Devleti 29 Haziran 1939 yılında devletin yasama organı olan 22 üyesi Türk olan 40 üyeli Hatay Devleti, millet meclisinin aldığı karar gereği Türkiye’ye katılmıştır ve Hatay il olmuştur.

Biz Hataylılar bu güzel toprakları işgalcilere bırakmayan, bu toprakları bize mukaddes bir vatan kılan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları Hatay davasının lideri ve Hatay’ın ilk cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen, Abdurrahman Melek olmak üzere tüm aziz şehitlerimizi, yakın zamanda sonsuzluğa uğurladığımız kuzenim Şehit Ali Emre Fırıncıoğulları’nı ve kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz. Aziz hatıralarının önünde saygı ile eğiliyoruz.

Bu etkinlikte katkılarından dolayı; Samandağ Kaymakamlığına, Samandağ Belediyesine,  emniyet müdürlüğüne, trafik polisleri ve yunus ekiplerine, Mercek Gelinlik’e, A Reklama ve sesimizi bilabedel duyuran basına teşekkürlerimizi sunarız.

Hatay’ımızın Ana vatana katılışının 83.yıl dönümünü kutlar, Hepinize sağlıklı bir yaşam dilerim” dedi.

Haber- Foto: Aslı Sağaltıcı