23 KURULUŞ 'ST. SİMON EMANET, KARDEŞİNE İADE ET' DEDİ - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

23 KURULUŞ ‘ST. SİMON EMANET, KARDEŞİNE İADE ET’ DEDİ

Bu haber 28 Mart 2018 - 9:58 'de eklendi ve 565 kez görüntülendi.

St. Simon Manastırı’nın ait olduğu yere, ilçemize iadesi için sivil örgütlerden kararlı destek…

23 KURULUŞ ‘ST. SİMON EMANET, KARDEŞİNE İADE ET’ DEDİ

Hatay’ın Büyükşehir statüsüne alınmasının ardından Defne Belediye Meclisi tarafından Defne İlçesi sınırları içerisinde kalması kararlaştırılan St. Simon Manastırı için Ayhan Kara Vakfı tarafından başlatılan imza kampanyası gün geçtikçe artmaya devam ediyor.

Hatay’ın Büyükşehir statüsüne alınmasının ardından başlayan süreç sonrasında Aknehir Mahallesi’nin de Defne İlçesi’ne bağlanmasıyla birlikte St. Simon Manastırı da Defne İlçesi’ne bağlanmıştı.

Yapılan görüşmeler sonrasında Defne Belediye Meclisi’nin Ocak ayında gündemine aldığı manastırın Samandağ İlçesi sınırlarına dahil edilmesi kararının görüşülmesinin ardından Defne Belediye Meclisi tarafından Defne İlçesi sınırları içerisinde kalması oybirliği ile kararlaştırılmıştı.

Alınan bu kararın ardından eğitim, kültür, sanat, turizm ve tanıtım konusunda önemli bir isim olan Ayhan Kara Vakfı tarafından St. Simon Manastırı’nın Samandağ İlçesi’ne verilmesi için imza kampanyası başlatılmıştı.

İlk hedefi 10 bin imza olan Ayhan Kara Vakfı, yaptığı çalışmalar sonrasında olayın peşini bırakmayarak vatandaşlar ve sivil toplum örgütlerinin de desteğini görerek 10 bin imza toplandı. Yapılan çalışmaları daha da güçlendirmek isteyen Ayhan Kara Vakfı, St. Simon Manastırı’nın Samandağ İlçesi’ne iade edilmesi için bu sayıyı 50 bin imzaya çıkarmayı hedefledi.

İmza Kampanyası 50 Bin’i bulsun…

İmza Kampanyası hakkında kısa bir açıklama yapan Ayhan Kara Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kara, “St. Simon Manastırı’nın iadesini ısrarla istiyoruz. Samandağ’daki 23 sivil toplum örgütü bu konudaki iradesini ortaya koydu. Sayı zamanla artacak. İmza kampanyamızda sayı 10 bini aştı. Şimdi ise hedef 50 bin imza” diyerek çalışmalarını sürdüreceklerini bildirdi.

Çalışmaya destek veren imzacı kuruluşlar arasında; Alevi Değerleri Derneği, Samandağ Alevi Kültürünü Araştırma Derneği, Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği, Ayhan Kara Vakfı, Samandağ Atatürkçü Düşünce Derneği,Berber ve Kuaförler Odası,Cilli Gençlik Spor, Çevre Koruma Derneği, Esnaf ve Sanatkarlar Odası, KALEMDER, Mağaracık Sosyal Yardımlaşma Derneği, Muhasebeciler Odası Samandağ Temsilciliği, Nefes almak İstiyorum İnsiyatifi, Samandağ Ayna Gazetesi, Samandağ Rum Ortadoks Kilisesi, Samandağ Spor, Samandağ Tarih  Turizm Kültür Derneği, Samandağ Turizm İşletmecileri ve Yatırımcıları Derneği, Sözümüz Var Topluluğu, Samandağ Şoförler Odası, Samandağ Terziler Odası, Samandağ Ziraat Odası ve Mozaik Kültür Derneği yer alıyor.