ÜST REKLAM

logo

reklam

2016 YILI BİTERKEN


admin
bereket@prestijbilgisayar.org

turgut-kocak

2016 YILI BİTERKEN

2016 yılı AKP ve saray iktidarının ülkemiz yurttaşlarına kırk katır mı kırk satır mı yaşattığı yıl oldu. Yaşam pahalandı. Temel gereksinimlerimize zam üstüne zam yapıldı. Dolar başını aldı gitti yurttaşların cebine giren aylık iyice eriyip buharlaştı. Açlık, yoksulluk ve işsizlik tavan yaptı. Demokratik hak ve özgürlükler çiğnendi, düşüncesini açıkladıkları için pek çok gazeteci cezaevini boyladı. HDP’li milletvekilleri ve belediye başkanları tutuklandılar. Ülke açık hava cezaevine çevrildi, yurttaşlara sürekli olarak korku pompalandı. İktidara yalakalık yapmayan yurttaşlar sıra ne zaman bana gelecek düşüncesiyle yatıp sıra ne zaman bana gelecek düşüncesiyle kalktılar. Çalışanlar bir bahane ile ne zaman görevden alınırımın korkusunu yaşadılar, alındılar da.

İçerde ve dışarıda şiddet sürekli artan bir boyut kazandı. AKP iktidarının yanlış Suriye politikasının diyeti yüzünden TSK Suriye topraklarına girmek zorunda kaldı. Şu an El Bab’ı kuşatma altında tutan askerlerimiz bugüne kadar çok sayıda yaralı ve 50’ye yakın şehit verdi. Suriye topraklarına giren TSK’nın yanına ÖSO’yu alması ise içler acısı bir gerçek olarak önümüzde duruyor. ÖSO gibi bir katil sürüsüne nasıl güvenilip de Suriye topraklarında birlikte bulunuluyor anlaşılacak gibi değil. Daha şimdiden bu konu ile ilgili burnumuza kötü kokular geliyor. Yarın ÖSO gibi ne olduğu belirsiz teröristler yüzünden umarız TSK daha ağır bir bedel ödemek zorunda kalmaz.

Daha düne kadar Suriye’deki terör örgütlerinin AKP ve saray iktidarınca destekleniyor olması bütün çıplaklığı ile ortadayken, şimdi tam tersi yapılarak IŞİD’a karşı mücadele edildiği kamuoyuna anlatılmaya çalışılıyor. Bütün bunların yanında AKP ve saray iktidarı El Nusra, El Kaide, Müslüman Kardeşler ve daha irili ufaklı pek çok örgüte dost muamelesi çekip Suriye halkına karşı cinayetler işlemelerine göz yumar ve desteklerken bugün sadece IŞİD’la sınırlı bir mücadele verildiği iddiası söz konusudur. TSK’nın Suriye topraklarında neden kaldığı da çok bilinen bir durum değildir. Bilinen şey Türkiye’nin bir bataklığın içine itelenmesidir. Bu yüzden de TSK oradan geri nasıl çekilir belirsizdir. Öte yandan adı Fırat Kalkanı olan operasyonun PYD’ye karşı yapıldığı söylenmiş de olsa ortada PYD’yi hedef alan şimdilik bir girişim de söz konusu değildir. Bugün konu ile ilgili iktidar sadece ABD ile ağız dalaşına girişmenin ötesinde dişe dokunur bir girişimi de yoktur. Öyle ki bizim topraklarımızda konuşlanan ABD savaş uçaklarının bu durumda üslerde ne işlerinin olduğu da doğru dürüst ABD’ye sorulamamaktadır.

AKP ve saray iktidarı gerek içerde gerekse dışarıda geniş halk yığınlarına acı üstüne acı yaşatmaktadır. El Bab’tan arka arkaya yaralı ve şehitler gelmektedir. PKK ve IŞİD gibi terör örgütleri içerde çok sayıda terör eylemleri yapmışlar bu eylemlerin bedeli ise çok ağır olmuştur. En son Beşiktaş ve Kayseri’de PKK’nın terör eylemi sonucunda sayısız ailenin ocağına ateş düşmüştür. AKP ve saray iktidarının ülkemizde terörü ortadan kaldıracak ne iradesi vardır ne de bu iktidarın bu görevi başamaya niyeti. Olup bitenler iç politikada sadece ve sadece çıkar için kullanılmaktadır.

Ne yazık ki, böylesine ağır koşullar yaşayan ülkemizde yaşananları bahane eden AKP ve saray iktidarı ise tam gaz diktatörlüğe giden anayasal değişiklikler gerçekleştirmeyi fırsat olarak değerlendirmiştir. Anayasa değişikliği ile ilgili olarak dün farklı bugün daha farklı olarak konuşan Bahçeli ve Bahçeli’nin izinden yürüyen MHP’liler dün tükürdüklerini bugün yalar durumda CHP’yi eleştirmeye yeltenmektedirler. Anayasa değişikliği ile ilgili komisyonda CHP’lilerin çabalarına tanık olduk. Aynı çabayı meclis genel kurulunda da göstereceklerinden eminiz. Bütün bu gerçeklere karşın AKP ve saray iktidarını desteklemek görevini üstlenen Vatan Partisi ve Aydınlık grubu ise ne söylediğini bilmez halde CHP’ye yönelik eleştirilerini sürdürmektedir. Neymiş efendim Anayasa referandumu halka giderseymiş, halk hayır diyecekmiş, yok CHP hayır kampanyasını HDP ile birlikte yürütürseymiş bu kez milletin tepkisi ile karşılaşacakmış ve evet oyları daha çok çıkacakmış. Böylesine faşizan görüşlerle ortalarda fink atan Vatan Partisi’ni de, AKP ve saray iktidarını da, yandan çarklı Bahçeli’yi de halkımız siler atarsa asıl o zaman gümbürtü kopacak, AKP ve saray iktidarına yaslanarak politika yapmaya kalkanların acı sonlarına tanık olacağız.

Uzatmayalım, 2016 yılında kötü günler gördük ve yaşadık. 2017 yılında ise bütün bu dinci, gerici, şeriatçı ve faşist çevrelerin yenilgi yılı olacağına şimdiden kendimizi hazırlıklı kılmalıyız, kılmalıyız ki köpeksiz köyde nasıl değneksiz gezilirmiş demokrasi düşmanlarına gösterelim.

TÜRKİYE SOSYALİST İŞÇİ PARTİSİ (TSİP)

Turgut KOÇAK

Share
520 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MEMLEKETTE HAK, HUKUK ADALET VAR MI?

  17 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Bu üç kavram varsa, iyi yoldayız, başarı mutlak olacak. Bu kavramları Samandağ ilçesinde arayalım. Bizim ilçede var mı? Varsa, nerede saklanmışlar da bizler göremiyoruz? Ben bu yüce değerleri çok aradım. Merak ediyordum. Bulamadım. Örneğin; Şehir merkezinde bulunan ve davası 1991 yılından beri çözüm bekleyen Park sorununun yasa ve yönetmelik açısından beraber bakalım ‘’İlimiz Samandağ İlçesi Atatürk Mahallesinde kâin 1042,1998 ve 4241 sayılı parseller, Mahkeme kararlarıyla Park olarak ihdas edildi Hatay Valiliğinin 17.10.2018 tarih ...
 • KAPİTALİST SİSTEMDE ONUR, HAYSİYET VE ŞEREF; PARADIR

  15 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Hazırlayan / Sami Aslan İnsanlık Kapitalizm ile birlikte Basit yeniden üretimden (sanayi öncesi antik ve orta çağlardaki tarıma dayanan üretim) Geniş yeniden üretim  ( teknolojik sanayiye dayanan üretim) sistemine geçmiştir. Çok uluslu tekelci şirketler ve Bankalar sistemi olan KAPİTALİST sistem demek, GENİŞ YENİDEN ÜRETİM SİSTEMİ demektir. Geniş yeniden üretim demek yüzbinlerce işçi ile en son teknoloji kullanarak dağlar gibi yığılan matahlar (mallar) üretmek demektir. Dağlar gibi yığılan üretilmiş MATAHLAR’ın milli sınır...
 • ZEYTİNİN TARİHÇESİ VE FAYDALARI

  08 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Zeytin, çok yönlü bir kültür bitkisi olarak, Anadolu mutfak kültüründe binlerce yıldan bu yana birçok alanda kullanılır. Anadolu’da yaşayan eski medeniyetler, zeytin ve zeytinyağını, dini kutsamalarda, nazardan korunmada, birçok hastalığın tedavisinde kullanırlardı. Tüm dinlerde zeytin, bereket, barış, akıl, uzun ömür ve olgunluk gibi simgesel anlamlar taşır. Zeytin ağacı, ağır büyüyen, fakat oldukça uzun yaşayan bir ağaçtır. Gövdesi çürümeye karşı çok dayanıklıdır. Üstelik de ömrünü tamamladığında köklerinden yeni bir ağaç filizlenmekt...
 • YEMEĞİN AZI KARAR ÇOĞU ZARAR

  01 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Hazırlayan: Sami Aslan Hz. Muhammed’in şu sözünü hiç aklımızdan çıkarmayalım: “ sofradan tam doymadan kalkınız.” Bu sözün değerini sağlıkçılar daha iyi bilir. Yemek yemekten anladığımız, karnımızı doyurmak anlamında midemizi doldurmaktır. Midelerimizi bir çöp kutusu gibi dolduruyoruz. Doygunluğa ulaştığında yani tam doluluk sağlandığında “doydum” diyoruz. Maalesef bunu destekleyen diğer olgu ise lezzet adı altında damak tadı dediğimiz, yediklerimizin tatlı, ekşi, acı,tuzlu olmasının ön plana çıkmasıdır.M.Ö.106 –M.Ö.43 yılları arasında yaşamış ...