ÜST REKLAM

logo

reklam

2016 YILI BİTERKEN


admin
bereket@prestijbilgisayar.org

turgut-kocak

2016 YILI BİTERKEN

2016 yılı AKP ve saray iktidarının ülkemiz yurttaşlarına kırk katır mı kırk satır mı yaşattığı yıl oldu. Yaşam pahalandı. Temel gereksinimlerimize zam üstüne zam yapıldı. Dolar başını aldı gitti yurttaşların cebine giren aylık iyice eriyip buharlaştı. Açlık, yoksulluk ve işsizlik tavan yaptı. Demokratik hak ve özgürlükler çiğnendi, düşüncesini açıkladıkları için pek çok gazeteci cezaevini boyladı. HDP’li milletvekilleri ve belediye başkanları tutuklandılar. Ülke açık hava cezaevine çevrildi, yurttaşlara sürekli olarak korku pompalandı. İktidara yalakalık yapmayan yurttaşlar sıra ne zaman bana gelecek düşüncesiyle yatıp sıra ne zaman bana gelecek düşüncesiyle kalktılar. Çalışanlar bir bahane ile ne zaman görevden alınırımın korkusunu yaşadılar, alındılar da.

İçerde ve dışarıda şiddet sürekli artan bir boyut kazandı. AKP iktidarının yanlış Suriye politikasının diyeti yüzünden TSK Suriye topraklarına girmek zorunda kaldı. Şu an El Bab’ı kuşatma altında tutan askerlerimiz bugüne kadar çok sayıda yaralı ve 50’ye yakın şehit verdi. Suriye topraklarına giren TSK’nın yanına ÖSO’yu alması ise içler acısı bir gerçek olarak önümüzde duruyor. ÖSO gibi bir katil sürüsüne nasıl güvenilip de Suriye topraklarında birlikte bulunuluyor anlaşılacak gibi değil. Daha şimdiden bu konu ile ilgili burnumuza kötü kokular geliyor. Yarın ÖSO gibi ne olduğu belirsiz teröristler yüzünden umarız TSK daha ağır bir bedel ödemek zorunda kalmaz.

Daha düne kadar Suriye’deki terör örgütlerinin AKP ve saray iktidarınca destekleniyor olması bütün çıplaklığı ile ortadayken, şimdi tam tersi yapılarak IŞİD’a karşı mücadele edildiği kamuoyuna anlatılmaya çalışılıyor. Bütün bunların yanında AKP ve saray iktidarı El Nusra, El Kaide, Müslüman Kardeşler ve daha irili ufaklı pek çok örgüte dost muamelesi çekip Suriye halkına karşı cinayetler işlemelerine göz yumar ve desteklerken bugün sadece IŞİD’la sınırlı bir mücadele verildiği iddiası söz konusudur. TSK’nın Suriye topraklarında neden kaldığı da çok bilinen bir durum değildir. Bilinen şey Türkiye’nin bir bataklığın içine itelenmesidir. Bu yüzden de TSK oradan geri nasıl çekilir belirsizdir. Öte yandan adı Fırat Kalkanı olan operasyonun PYD’ye karşı yapıldığı söylenmiş de olsa ortada PYD’yi hedef alan şimdilik bir girişim de söz konusu değildir. Bugün konu ile ilgili iktidar sadece ABD ile ağız dalaşına girişmenin ötesinde dişe dokunur bir girişimi de yoktur. Öyle ki bizim topraklarımızda konuşlanan ABD savaş uçaklarının bu durumda üslerde ne işlerinin olduğu da doğru dürüst ABD’ye sorulamamaktadır.

AKP ve saray iktidarı gerek içerde gerekse dışarıda geniş halk yığınlarına acı üstüne acı yaşatmaktadır. El Bab’tan arka arkaya yaralı ve şehitler gelmektedir. PKK ve IŞİD gibi terör örgütleri içerde çok sayıda terör eylemleri yapmışlar bu eylemlerin bedeli ise çok ağır olmuştur. En son Beşiktaş ve Kayseri’de PKK’nın terör eylemi sonucunda sayısız ailenin ocağına ateş düşmüştür. AKP ve saray iktidarının ülkemizde terörü ortadan kaldıracak ne iradesi vardır ne de bu iktidarın bu görevi başamaya niyeti. Olup bitenler iç politikada sadece ve sadece çıkar için kullanılmaktadır.

Ne yazık ki, böylesine ağır koşullar yaşayan ülkemizde yaşananları bahane eden AKP ve saray iktidarı ise tam gaz diktatörlüğe giden anayasal değişiklikler gerçekleştirmeyi fırsat olarak değerlendirmiştir. Anayasa değişikliği ile ilgili olarak dün farklı bugün daha farklı olarak konuşan Bahçeli ve Bahçeli’nin izinden yürüyen MHP’liler dün tükürdüklerini bugün yalar durumda CHP’yi eleştirmeye yeltenmektedirler. Anayasa değişikliği ile ilgili komisyonda CHP’lilerin çabalarına tanık olduk. Aynı çabayı meclis genel kurulunda da göstereceklerinden eminiz. Bütün bu gerçeklere karşın AKP ve saray iktidarını desteklemek görevini üstlenen Vatan Partisi ve Aydınlık grubu ise ne söylediğini bilmez halde CHP’ye yönelik eleştirilerini sürdürmektedir. Neymiş efendim Anayasa referandumu halka giderseymiş, halk hayır diyecekmiş, yok CHP hayır kampanyasını HDP ile birlikte yürütürseymiş bu kez milletin tepkisi ile karşılaşacakmış ve evet oyları daha çok çıkacakmış. Böylesine faşizan görüşlerle ortalarda fink atan Vatan Partisi’ni de, AKP ve saray iktidarını da, yandan çarklı Bahçeli’yi de halkımız siler atarsa asıl o zaman gümbürtü kopacak, AKP ve saray iktidarına yaslanarak politika yapmaya kalkanların acı sonlarına tanık olacağız.

Uzatmayalım, 2016 yılında kötü günler gördük ve yaşadık. 2017 yılında ise bütün bu dinci, gerici, şeriatçı ve faşist çevrelerin yenilgi yılı olacağına şimdiden kendimizi hazırlıklı kılmalıyız, kılmalıyız ki köpeksiz köyde nasıl değneksiz gezilirmiş demokrasi düşmanlarına gösterelim.

TÜRKİYE SOSYALİST İŞÇİ PARTİSİ (TSİP)

Turgut KOÇAK

Share
592 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • SİGARA İÇMEK YA DA İÇMEMEK

  13 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Eğitimci Sami ASLAN, hazırladı… Uzun yıllar sigara içtiği için akciğer kanseri riski zaten çok yüksek olan birinin “sigarayı bırakması” fazla bir şey ifade etmez. Sigarayı bıraktıktan ne 1-2 sene, ne de çok daha uzun seneler geçse bile kanseri riski asla “sıfırlanmaz”. Bu durumdaki hastaların bir kısmı KOAH’la ilgili öksürük, balgam, nefes darlığı şikâyetleri üzerine sigarayı bırakmış olabilirler. Sigaraya bağlı KOAH gelişen hastalarda akciğer kanseri riski, sigara içip de belirgin KOAH belirtileri olmayanlara nispeten çok daha yüksekti...
 • SİYASET DEĞİL ÜRETİM YAPIN!

  08 Kasım 2019 Ekonomi, Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Merhaba saygı değer okurlar. Arayı çok açtık, Bahar bitti kış geldi. Mevsimler geçte olsa değişti. Ama bu aralar, Mevsimlerden çok insanlar çabuk değişiyor. Cenazeye gittiğimiz zaman, üç günlük dünya, iyilik yapana, iyilikle anılana ne mutlu deriz. Veya şu üç günlük dünyada, bir karış topraktan başka ne alacağız ki deriz. İnsan ameli ile anılır deriz. Herkes İyilik Ve Ahiretten Dem Tutar! Ama hiç kimse bunu uygulamaz. Hiç birimiz! Herkes kendi menfaati doğrultusunda hareket eder. Kardeş, kardeşini, Baba Evladını, Evlat Baba Annesini ...
 • YAŞAMIN TEMELİ TOHUM VE TARIM

  08 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Türkiye’de bir çok konuda olduğu gibi açlık konusunda da net, güvenilir veriler yok. Ancak yaşanan ekonomik sorunlar, halkın alım gücünün zayıflaması ile tahminen nüfusun yüzde 20’si yoksul kabul ediliyor. Yoksul nüfus oranı kırsal bölgelerde daha yoğun. Yaşamın temeli gıda,gıdanın temeli ise tohum ve tarımdır. Tarımdaki sorunları çözmeden gıda sorununu çözmek mümkün değil. Türkiye, sahip olduğu tarım potansiyeli, biyoçeşitliliği ile, dünyada en son açlık ve yoksulluk sorunu yaşayacak ülke konumundadır. Yanlış tarım politikaları ile,...
 • “AİLE İÇİNDE YEMEK SEÇEN, ÇOCUK İÇİN OLUMSUZ MODELDİR”

  08 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Sağlık, Üst Haberler, Yerel

  Çocuk Ergen ve Aile Danışmanı Oyun ve Aile Terapisti Pedagog Onur CAN ÖNCÜL, çocuklarda yemek yeme sorununa değindi. ‘Beslenme bir canlının gelişimi için gerekli olan doğal ihtiyaçlardan bir tanesidir’ diyen ÖNCÜL, yemek yemeyle ilgili problemlerin genellikle ilk çocukluk döneminde başladığı hatırlatmasında bulundu. “Beslenme ortamı” sağlıksız olduğu zaman çocuğun bu durumdan olumsuz bir şekilde etkileceğine işaret eden Çocuk Ergen ve Aile Danışmanı Oyun ve Aile Terapisti Pedagog Onur CAN ÖNCÜL, konuşmasının devamında, “bu doğal ihtiyaç...