ÜST REKLAM

logo

reklam

2.Uluslararası Orantes Çağdaş Sanat Festivali İlçemizde

YAŞASIN BARIŞ, YAŞASIN HALKLARIN KARDEŞLİĞİ

  1. Uluslararası Orantes Çağdaş Sanat Festivali ilçemiz Kültür Sanat Merkezinde gerçekleşti. 17 Ülke 80 sanatçısının katılımıyla gerçekleşen resim sergisi Resim, Mozaik ve Heykel sanat dallarında yoğun bir katılımla gerçekleşti. Ansam Kültür Derneği Festival Komitesi Başkanı Mehmet Oflazoğlu, Festival Koordinatörü ve Küratör Seher Söyleme Çelik ve Festival Küratörü Doç. Dr. Orhan Cebrailoğlu Organizasyonluğunda yapılan etkinliğe Ressam Sanatçı ve Öğrencileri dışında Samandağ Kaymakamı Dr. Cahit Çelik, Samandağ Belediyesi Başkan Yardımcısı Mehmet Yıldız, Samandağ Kütüphane sorumlusu İbrahim Kimyongür ve çok sayıda sanatsever katıldı.
  2. Uluslararası Orantes Çağdaş Sanat Festivali etkinliğin sunuculuğunu Ressam, Şair, Yazar Mak. Göç. Bşk. Uluslararası Aktivist Sanatçılar Birliği Resim Komitesi başkanı Fatma Elvin Öztürk yaparken konuşma çevrisini Kıbrıs Ses ve Resim Sanatçısı Feridun Işıman yaptı.

Açılış konuşmasını Uluslararası Aktivist Sanatçılar Birliği Başkanı Şair Yazar Dr. Ümit Yaşar Işıkhan şu ifadelere yer verdi; ” Aktivist Sanatçılar Birliği Başkanı olarak açılış konuşmasına beni uygun gördükleri için çok teşekkür ediyorum. Dünyanın en büyük müzelerinden olan Mozaik müzesini görmemiz bile üzerinde yaşadığımız toprakların kültürel derinliğini ve özgürlüğünü anlamak için yeterlidir. Yaşadığımız Coğrafyanın özellikleri ve zenginliği nedeniyle emperyal güçlerin yaygınlaştırdığı savaşa, insan ve doğa doğa ölümlerine karşı Barışı savunmak çok önemlidir.  Festival süresince, bu konuda sanatçılarımızın buluştuğu ve tek ses haline geldiği Barış çığlıklarını, burada, sınırın kanayan hatlarında dile getirilecektir. Yaşasın Barış, yaşasın halkların kardeşliği ve yaşasın sanatçıların bu saflardaki dayanışması. İşte bu dayanışmada, imgenin Barış renklerini çoğaltmak üzere emek harcayan, Ansam Kültür Derneği Festival Komitesi Başkanı Mehmet Oflazoğlu’na, Festival Koordinatörü ve Küratör Seher Söyleme Çelik, Festival Küratörü Doç. Dr. Orhan Cebrailoğlu’ na bütün sanatçı arkadaşlarım adına teşekkür eder, bundan sonraki girişimlerini şimdiden kutluyorum.”

Etkinlikte kısa bir konuşma yapan Samandağ İlçe kaymakamı Dr. Cahit Çelik, “Dünyada hüküm sürmüş en büyük imparatorlukların hüküm sürdüğü bir yer olmuş, Asurlar, Babiller, Hititler, Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlıların hâkimiyetinde kalmış. Size bir bilgi vermek istiyorum, Samandağ eski Selevkia Piera, Seleukos İmparatorluğunun ilk başkentidir. Bu anlamda büyük bir İmparatorluğa başkentlik yapmış bir yerde bulunuyorsunuz. Tarihine baktığımız zaman medeniyetlere yaptığı ev sahipliği, günümüzde de yansımalarını olduğunu görmekteyiz. Bugün Samandağ Türkiye’ de ve Dünyada bu anlamda ender ilçelerden bir tanesi. Çünkü İlçemizde farklı dinlerden, farklı dillerden, farklı mezheplerden insanların barış ve huzur içinde yaşadığı bir ilçe. Mezheplerin, Dinlerin, ırkların savaş sebebi olduğu bir dünyada, bu anlamda ilçemizin farklı dinlerden, farklı dillerden, farklı renklerde insanlara barış ortamını, huzur ortamını sunması bizi gerçekten mutlu ediyor. Farklı Milletler, farklı dinler farklı ülkeler arasında hoşgörü ekseni olarak görüyorum”dedi..

Daha sonra plaket ve Ödüller verildi.

  1. Uluslararası Orantes Çağdaş Sanat Festivali Samandağ Kültür Merkezinde; MKÜ Sanat ve Tasarım MYO El Sanatları Bölümü başkanı Öğr. Gör. Gülru Düzce Danışmanlığında ve Mimari Dekoratif Sanatlar Programı 1. ve 2. Öğretim 2. Sınıf öğrencileri tarafından Mozaik çalışmalarıyla katılırken ve Yusuf Keskin Resim Atölyesi üyelerinden oluşan karma resim sergisi açılışıyla festival devam etti. 2. Uluslararası Orantes Çağdaş Sanat Festivali 10 Mayıs’a Kadar devam edecek.

Haber-Foto: Nazlı Hüzmeli

Share
698 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+9 = ?