“18-24 MART SİMGESEL BİR TARİH OLARAK DEĞERLENDİRİLMELİDİR” « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

“18-24 MART SİMGESEL BİR TARİH OLARAK DEĞERLENDİRİLMELİDİR”

Bu haber 24 Mart 2017 - 12:07 'de eklendi ve 428 kez görüntülendi.

 

 

TSM Başkanı Dr. Bülent Ecevit HÜZMELİ, 18-24 Mart Yaşlılar Haftası nedeni ile gazetemize konuştu. TSM Başkanı Dr. Bülent Ecevit HÜZMELİ, ‘Onlar bugünün yaşlıları, bizler ise yarının yaşlılarıyız’ dedi.

Dr. HÜZMELİ, konuşmasında, “Yaşlanma ayrıcalıksız her canlıda görülen tüm işlevlerde azalmaya neden olan, süreğen ve evrensel bir süreçtir. Sağlıklı ve aktif yaşlanan bir toplum oluşturmak, 65 ve üzeri erken yaşlı grubundan başlayarak tüm gruplara yönelik sağlık hizmetlerini geliştirmek ve yaygınlaştırmak amacıyla.  Tüm dünyada her yıl 18–24 Mart tarihleri arası “ Dünya Yaşlılar Haftası” olarak kutlanmaktadır Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) bu yaş grubu için kronolojik bir tanımlamayı tercih etmekte ve yaşlılık dönemini 65 yaş ve üzeri grup olarak kabul etmektedir. Milleti olarak  nesiller boyu gerek kültürüyle gerek örf ve adetleriyle yaşlılarına gereken değeri vermektedir. Kültürümüzde olan bu güzellikleri gençlerimize öğretmeli ve yaşlılarımıza değer vermelerini sağlamalıyız.

Kendi varlığımız ve çocuklarımızın geleceği ne kadar önemliyse, yaşlılarımız da bizim için o kadar önemli olmalıdır. Onların geniş ufukları, tecrübeyle kesinlik kazanmış bilgi ve birikimleri, her zaman yararlanmamız gereken, geçmişe ve bugüne olduğu kadar geleceğe de ışık tutan birer kaynaktır.

18-24 Mart simgesel bir tarih olarak değerlendirilmelidir. “Her zaman değerli olan büyüklerimize saygı ve değer, kısa bir zaman dilimine sıkıştırılamaz. Zamanın simgeleştirilmesindeki amaç, değerlerimizi canlandırmak, topluma, toplum olmanın temel ödevini hatırlatmaktır.

Yaşlılarımızla deneyim ve birikimlerini paylaşmalı, onların yaşama etkin bir biçimde katılmalarına imkân sağlamalı, toplum için ne kadar değerli olduklarını anlamalarını ve yaşama sevinçlerini kaybetmemelerini sağlamalıyız. Bu toplumumuzun saygın bireyleri olan yaşlılarımıza karşı ortak sorumluluğumuzdur.

Unutulmamalıdır ki onlar bugünün yaşlıları, bizler ise yarının yaşlılarıyız. Bu duygu ve düşüncelerle Yaşlılar Haftası’nı kutluyor;  saygılar sunuyorum”dedi.

Haber-Foto:Nazlı Hüzmeli