15 TEMMUZ'A İLÇEMİZDE ANMA | Samandağ Ayna Haber

SON DAKİKA

15 TEMMUZ’A İLÇEMİZDE ANMA

Bu haber 17 Temmuz 2017 - 10:23 'de eklendi ve 34 kez görüntülendi.

15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitlerini anma programı hafta sonunda İlçemiz Samandağ Kültür Merkezinde gerçekleşti. Düzenlenen program Jan ve Suphi Beyluni Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından sahnelendi. 15 Temmuz 2016 darbe girişimi ile ilgili tüm yurtta çeşitli anma etkinlikleri düzenlenirken ilçemizde de İlçemiz Kaymakamı Dr.Cahit ÇELİK’in yanı sıra,  Samandağ Belediye Başkan Vekili Berna KABLAN, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa SESLİ, İlçe Emniyet Müdürü Mustafa ATEŞ, Sahil Güvenlik Komutanı Sinan DÜNDAR, Kızılay Samandağ Şube Başkanı Habib Yapar, Kurum Müdürleri, Mahalle Muhtarları, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri, çok sayıda vatandaş katıldı. Program hafta sonunda Cumartesi günü Atatürk Anıtı önünde çelenk sunumuyla devam etti.

Kültür Merkezinde gerçekleşen anma programın sunumunu Jan ve Suphi Beyluni Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Ragibe Kutsal yaptı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’ndan sonra İlçemiz Kaymakamı Dr. Cahit Çelik günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı. İlçe Kaymakamı Dr. Çelik konuşmasında, ” Öncelikle 15 Temmuz Darbe girişiminde bu memleket için korkmadan canlarını feda eden 248 demokrasi şehidimize Allah’tan rahmet onları minnet ve şükran ile anıyorum. Aynı şekilde gazi olan 2196 vatandaşımıza da sağlık ve huzur diliyorum.

15 Temmuz 2016 Cuma gecesi askeri yapılar içinde konuşlanmış FETÖ mensubu bir grup hain kendi halkına silah doğrultu. Tanklar şehirlerin meydanlarına sürülüp halkın üzerine bombalar yağdırıldı. Ancak bu millet Alevisiyle, Sünnisiyle, sağcısıyla, solcusuyla, yaşlısıyla, genciyle, erkeğiyle, kadınıyla, Türk’ü, Kürd’ü, Arap’ı, Çerkez’i ile meydanlara dökülerek bu darbe girişimini yapan hainlere en iyi cevabı verdi.

Türk milletinin demokrasiyle yaşama özgürlüğüne Türkiye Cumhuriyeti’nin içte ve dışta bağımsızlığına, ülkemizin huzur ve refahını göz diken hain çetelerin bir temmuz gecesinde yapmaya çalıştığı kalkışmayı, sokaklara dökülen genç, yaşlı, kadın, erkek, Türk milletinin, milyonların bastırdığı bir destandır 15 Temmuz’dur.

15 Temmuz Cumhuriyet tarihinin en uzun gecesi oldu belki de. Demokrasiye karşı tankların ve jetlerin ortaklaşa savaşı halkın azim ve kararlılığı karşısında boşa çıktı. Bizler o gece, demokrasimizi asla FETÖ hainlerinin eline bırakamazdık. Milletimizin refahını ve huzurunun darbeyle başa geçmeyi düşünenlere terk edemezdik. İman gücümüz millet olmanın verdiği inanç ve devlet büyüklerimizin verdiği güvenle sokakları darbecilere dar ederek, Türk milletinin gücünü tüm dünyaya gösterdik. Demokrasi bilinci kazanmış olan ve demokrasinin nimetlerinden yararlanmanın tadına varan halk 15 Temmuz gecesi ülkesini ve milli egemenliğini hiç kimseye kaptırmayacağını tüm dünyaya gösterdi. Hem de öyle bir sahiplenmeydi ki bu canını ortaya koyarak, vücudunu tankların altına atarak ülkesine sahip çıkanlar o gün bir destan yazdı.

Üzerimizde hain emelleri olan batılı devletlerin olan FETÖ gibi yapılanmalar, ülkemizde kaos ve kargaşa ortamı yaratarak bu milletin bağımsızlığına, demokrasisine, şerefine göz dikenlere, millet olarak el ele vererek köprülere, havaalanlarına, açık meydanlara koşarak bayrağımıza sahip çıktık. Çanakkale’de ki o asil zaferi 15 Temmuz’da Türkiye’nin dört köşesinde yeniden gösterdik.

Herkes gördü ki, Türk milleti asil kanlarıyla bu vatan toprağının bir karış toprağını bile hainlere teslim etmez.

Türk Kamu bürokrasisi bu darbe girişiminden çok büyük dersler çıkartabilir. Yıllarca sadece bir yere mensubiyetin ön plana çıkması ile bir yere gelen ve beyinlerini başkalarına satan hainler ülkemizde ciddi bir sıkıntı yaşattılar. Bu anlamda kamu görevlerine atamada veya yükseltmelerde yegane ölçü kişinin yeteneği, ehliyeti ve yaptığı iş olmalıdır. Kişinin dini, ırkı, mezhebi, cinsiyeti, tarikatı, cemaati, memleketi hiçbir şekilde etkili olmamalıdır. Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi “Kim görevini iyi yapıyorsa vatanını en çok seven odur.” Prensibiyle hareket edilmelidir. Bu prensiple hareket etmediğimiz sürece ülke olarak ileri noktalara gitmemiz mümkün değildir.

Bu duygu ve düşüncelerle 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Gününün birinci yıldönümünde, demokrasimiz, vatanımız, bağımsızlığımız, milli birlik ve bütünlüğümüz uğrunda canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Demokrasi şehitlerimiz, tarihin şerefli sayfalarına adını yazdırarak ölümsüzleştiler. İnşallah bu millet böyle bir tehlikeyi bir daha yaşamaz” dedi.

Jan ve Suphi Beyluni Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırladığı program çerçevesinde; Derya KARACA adlı öğrenci “Anne” adlı şiirin okunması, Türkiye’deki Darbelerin Kısa Tarihçesi, 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitlerini anma günüyle ilgili videonun izlenmesi, “Demokrasi Şehitleri” adlı Şiirin okunması, “Otuz Kuş” adlı şiirin okunması ve “Sana Sıkılan Kurşun Ciğerime Saplanır” adlı türkünün söylenmesi, 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitlerini anma günüyle ilgili Oratoryonun sergilenmesi, “Eledim Eledim”  adlı  Türkünün söylenmesi, “Millete Bakın Hele” şiirin okunması, “Gör Nic’olur ve Her Şehidin Ardından” adlı Türkülerin söylenmesi, Deneme, Hikaye ve Şiir Dallarında Dereceye giren öğrencilere Ödüllerinin verilmesi ile program son buldu.

Haber- Foto:Ümit Sağaltıcı

 

 

afdah.info

voir films