12 KM'LİK SAHİL KARIŞ KARIŞ KEŞFEDİLDİ | Samandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

12 KM’LİK SAHİL KARIŞ KARIŞ KEŞFEDİLDİ

Bu haber 30 Ekim 2017 - 7:31 'de eklendi ve 42 kez görüntülendi.

Sualtı Görüntüleme Yönetmeni ve Belgesel Yapımcısı Tahsin Ceylan, kamerası Poyraz’ı bu kez Hatay Samandağ’ın gizli ve bakir kalan güzelliklerine çevirdi. Sanatçı, medeniyetler şehri Hatay’ın turkuaz renkli sahillerini ve denizel yaşamını Samandağ Kaymakamlığı himayesinde ve İşadamı Adem Nural’ın destekleri ile hazırlanan proje ile hayata geçirdi.

Samandağ’da tarihi ve doğal güzelliklerinin yanında su altı yaşamının zenginliği, ilçedeki dalış noktaları, el değmemiş koyları ile ilgili bir proje hazırlayan Samandağ Kaymakamlığı, bu proje kapsamında su altı görüntü yönetmeni ve dalış eğitmeni Tahsin Ceylan ve asistanları Mehtap Akbaş Çiftçi, Mahmut İğde ile beraber Kel Dağı ile Musa Dağı’nın muhtelif yerlerindeki koylarda dalışlar yaptı.
Yapılan çalışma çerçevesinde, su altında çekilen fotoğraflar hem kitaplaştırıldı hem de fotoğraflardan oluşan bir sergi açıldı. Hafta sonunda geniş bir katılımla gerçekleşen lansman, kitap imza ve kokteyl ile son buldu.

,

Lansmanda ilk söz alan İş Adamı Adem Nural Oldu. Nural ,”çoğunuzun bildiği gibi ben emeğimi kazanmak için 38 yıldır yurtdışında değişik ülkelerde çalıştım ve halen çalışıyorum. Türkiye’de hiçbir işletmem olmamasına rağmen; yani vergi iadesi hesabı olmadan yüce devletime ve milletime iki okul kazandırdım. Bunda da çok mutluyum onurluyum. Çünkü Milli Eğitime yapılan yatırımlar çocuklarımıza zemin olup ilerde bizleri temsil edecek olan öğrencilerimize yapılan en faydalı yatırımdır diye düşünüyorum. Bunun için yine de yurtdışında geve gündüz çalışarak Milli Eğitime buna benzer hizmetlerimi sürdüreceğim.

Geldiği günden bu yana her gün ilçemiz için bir şeyler yapmaya çalışan kaymakamımız Dr. Cahit Çelik, Samandağ’ın derinliklerindeki güzellikleri ortaya çıkarmak için bir çalışma yapacağını bana söyledi. Ve benden katkı yapmamı istedi, ben de bunu tereddütsüz olarak kabul ettim.

Çünkü İlçemiz tarih, doğa ve kültürel olarak çok zengin ve potansiyeli yüksek olmasına rağmen maalesef yıllardır ihmal edilmiştir. Batılı ülkelere baktığımız zaman toplumsal gelişmenin, ekonomik olarak büyümenin lokomotifi hep özel sektör olmuştur. İnşallah iş adamlarımız memleketimizin doğa ve tarihi dokusunu oluşturan yerleri talan ve tahrip etmekten ziyade, bu zenginliklere sahip çıkarlar. İş adamlarımız memleketimizi güzelleştirseler çok daha yaşanabilir bir ilçemiz olur. İnanıyorum ki bu çalışma ile beraber birçok insan Samandağ’ındaki dalış noktalarından keşfedilmemiş doğal ve deniz altındaki zengin canlı hayatını tanıma fırsatına erimiş olacaklardır.

Bu açıdan bu kitap Samandağ’ının tanıtımına ciddi katkı sağlayacaktır, Katkı yaptığım bu çalışmanın insanlarımızda doğaya, tarihe, denize ve çevreye daha fazla duyarlılık yaratmasına vesile olmasını temenni ediyor, eserin hazırlanmasında emeği geçen Sayın Tahsin Ceylan ve Mehtap Akbaş Çiftçi’ ye ayrıca bu kitap ile beraber ilçemize birçok eser kazandıran İlçe Kaymakamımız Sayın Dr. Cahit Çelik’e çok teşekkür ediyorum” dedi.

İlçemiz Kaymakamı Dr. Cahit Çelik, “öncelikle, Derinlerdeki Samandağ, Seveydiye, Seleucia projesinin gerçekleştirilmesinde çok büyük emekleri olan Tahsin Ceylan hocamız ile ekibine, her türlü desteği veren Akdeniz Sahil Güvenlik Bölge Komutanımız Fatih Erhan’a, sağladığı maddi destek ile bu projeyi mümkün kılan hayırsever işadamımız Adem NURAL’ a çok teşekkür ediyorum.

Samandağ bulunduğu konum itibariyle tarih içinde bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış, bir çok farklı dinden ve etnisiteden insanların ortak yaşadığı bir yerleşim yeri olmuş ve bu kültürel zenginliğini binlerce yıldır devam ettiren nadir yerleşim yerlerinden biridir. Samandağ bu konumundan dolayı da çok zengin bir tarihi, doğal ve kültürel mirasa

sahiptir. Karada bulunan turizm değerlerimiz olan Vespasianus- Titus tüneli, Saint Simon Manastın, Dor Mabedi, Hz. Hızır Türbesi, Vakıtlı Mahallesi, Musa Ağacı, Tarihi Seleucia Pieria kenti az da olsa bilinmesine rağmen, denizlerin derinlerindeki zenginliklerimizden çok haberdar değiliz. Bu proje kapsamında basılan kitap ve açılacak olan sergi, Samandağ’ının o gizemli, saklı kalmış, keşfedilmeyen noktalarına sizi götürecek. Kitabın her sayfasını çevirdiğinizde öyle inanıyorum ki hayret edeceksiniz. Kendinize, bunlar Samandağ’ında mı diye soracaksınız.

Çünkü bu kitap çalışması kapsamında Tahsin hocamla beraber dalış yaptığımızda gerçekten mavi dünya beni büyüledi. Denizin derinlerinde bulunan tarihi batıklar, o renkli balıklar, suyun berraklığı sanki cennetin kapılarını aralıyor. Çalışma kapsamında hep iyi şeyler görmedik. Özellikle yerleşim yerlerine yakın olan koylarda çok ciddi bir çevre kirliliği, Asi nehrinin geçtiği tüm yerleşim yerlerinden getirdiği atıklar, dinamit ve kafesle balık avlanma gördüğümüz olumsuzluklardı. Hepimiz oksijenin kaynağının bitkiler, ormanlar olduğunu biliriz. Ancak denizler dünyadaki oksijen miktarının yaklaşık %70’ni üretmektedir.

Genel döngü içindeki fonksiyonunu da göz önüne aldığımızda, deniz olmadan insanın yaşaması mümkün değildir. Bu nedenle, denizlerimizi ve doğamızı korumak zorundayız. Yaptığımız bu çalışmanın hem dalış turizmini geliştirme hem de denizlerimizi koruma anlamında çok katkı yapacağına inanıyorum. Açıkçası bundan sonra benim hedefim Meydan Mahallesine bir balıkçı barınağı yapmak. Meydan Mahallesine bir balıkçı barınağı yaptığımız takdirde dalı Ş turizmi daha da gelişecek ve denizin güzelliklerini,

bizimle aynı evreni paylaşan dostlarımız olan deniz canlılarını gören insanlar denizimize ve doğamıza daha fazla sahip çıkacaklardır diye inanıyorum. Dalış yapmak, dağlara tırmanmak ve doğada olmaktan çıkardığım ders şudur: dağlarla, taşlarla, ağaçlarla, hayvanlarla, insanlarla, kısacası yaratıcının yarattığı her şey ile barış içinde, sınırları aşmadan her canlının hakkını gözeterek yaşamak gerekir. Başka canlıların hakkını dikkate almadan yaptığımız her hareket, denize akıttığımız atıklar,

doğaya attığımız çöpler en sonunda bize de zarar vermekte, çocuklarımızın geleceğini

tehdit etmektedir. Beni, Mavi dünya İle tanıştırdığı için Tahsin hocama, bu çalışmada desteği olan

.Akdeniz Sahil Güvenlik Bölge Komutanımız Fatih Erhan’a ve hayırsever işadamımız

Adem NURAL’ A çok teşekkür ediyor sözlerimi Tahsin hocam için yazdığım kısa bir

şiir ile bitiriyorum:

Denizin hırçın dalgalarında bir Ceylan,

Yüreğindeki ateş sanki Ağrı’dan çıkan bir volkan,

Damarlarında Anadolu’nun denizleri, gölleri

Dilinde Homeros’un, Platon’un efsaneleri,

Mahoni ‘ye eşlik eden Ahmet Arif türküleri.

Oy Havar!! …. Oy Ceylan!!!

Kel Dağı aşkına, Musa Dağı aşkına

Sevmişem ben seni ..

Kara Mağara’da söylediğin şarkılar,

Dalgalar eşliğinde sahillere vurdu.

Ruhumuz, seninle huzur buldu.

Atatürk diyor ya; Vatanını en çok seven

Görevini en iyi yapandır Hiç şüpheniz olmasın B

una en layık olan Tahsin hocamdır.”dedi.

Hatay Vali Yardımcısı Mahmut Hersanlıoğlu da konuşmasını yaparak, ekibin gerçekleştirdiği çalışmayı tebrik etti.

Su Altı Görüntüleme Yönetmeni Sanatçı Tahsin Ceylan, çekimleri uzun süredir devam eden proje’nin bölgenin sualtı fauna ve florasının tanınmasında önemli bir rol üstleneceğini ifade etti.

Ceylan, Akdeniz’in doğusuyla ilgili böylesine geniş kapsamlı bir sualtı envanter çalışmasının yapılmadığını belirtti. Asi Nehri de dahil olmak üzere 12 km’lik Samandağ sahillerinin büyük bir titizlikle araştırıldığını ve görüntülendiğini dile getiren Tahsin Ceylan, şunları söyledi: “Samandağ bölgesinde bugüne dek pek çok dalış gerçekleştirdim. Ancak bu proje her bölgesinde dalış yapma imkanım oldu. Samandağ’ın sualtı tek kelime ile büyüleyici. Canlılık ve arkeolojik açıdan son derece zengin.16 kilometrelik sahil şeridinin her noktası ayrı bir dalış bölgesi. Suyun vizibilitesi ve sıcaklığı hemen her mevsim dalış yapma imkanı veriyor. Samandağ Kaymakamımız Sayın Cahit Çelik bu bölgenin dalış turizminden pay alabilmesi ve doğal güzelliklerinin korunması adına büyük bir çaba sarfediyor. Kendisine böyle bir projeye vesile oldukları için teşekkür ediyorum. Eminim ki bu sergi ve kitaptan sonra birçok sualtı sevdalısı Samandağ sahillerini keşfetmek için gelecektir. Ayrıca bu projede desteğini hiç esirgemeyen Akdeniz Sahil Güvenlik Bölge Komutanımız Fatih Erhan’a da ayrıca teşekkür ederim.”

Bölgenin İndo pasifik kökenli türlerin bentik alanda Türkiye denizlerine ilk geçiş noktası olduğuna da dikkat çeken Tahsin Ceylan, nesli tehlike altındaki kemane balığını Samandağ’da görüntülediklerini söyledi.

Ceylan, şu bilgileri verdi: “Kemane Balığı Doğu Atlantik Okyanusu ile Akdeniz’e özgüdür. Trol avcılığına ve diğer balıkçılık yöntemlerine karşı savunmasızdır. Bu nedenle populasyonu hızla azalıyor ve yoğun av baskısına maruz kalıyor, yüzgeçleri yüksek fiyatlarla Asya pazarına satılıyor. Uluslararası Doğa Koruma Birliği IUCN, kemane balığının koruma statüsünü  ‘nesli tükenmek üzere’ olarak değerlendirdi. Bölgede yapılan yasadışı dinamit ve kafes avcılığı bu nadir tür için en büyük tehlikedir. Bu olumsuz durumun mutlaka önüne geçilmelidir.”

192 sayfa, sert kapak, tamamı kuşe olarak hazırlanan eser, MAC iletişim tarafından Türkçe, İngilizce, Latince olarak hazırlandı. Fotoğraf sergisi ise kitaptaki fotoğraflardan hazırlanan birbirinden iddialı 50 seçkiden oluşuyor.

Konuşmalardan sonra resim sergisine ait açılış gerçekleşti, açılış sonrası kitap imza töreni gerçekleştikten sonra, ikram sunuldu.

Haber-Foto: Ümit Sağaltıcı

 

afdah.info

voir films