ÜST REKLAM

logo

reklam


Ümit Sağaltıcı
deneme01@hotmail.com

 

Ümit Sağaltıcı

SAMANDAĞ’DA SORUNLAR ARTIK YAŞAMSAL!Eşitliklerin en temeli, yaşam birlikteliğimizdir. Diğer eşitlikler örneğin özgürlük, adalet, kadın erkek eşitliği ve sosyal adalet gibi eşitlik taleplerimiz için hayatta olup yaşamamız gerekir.

Yaşamak için temel ihtiyacımızın ilk birinci sırada olan sudur. İkinci sırada vücudun ihtiyacı olan vitamin, kalori, protein, besin ve enerji değeri olan yiyecek ve içeceklerdir.

Üçüncüsü temiz bir çevre ve konut.

Samandağ’ında benim bildiğim ve tanık olduğum otuz yıla yakındır,  en çok bu yukarıda saydığım üç temel ihtiyaçlara dokunuluyor.

Su ile oynanıyor, çevre ile evle, yerle, toprakla oynanıyor. Hafızası nankör olmayan bizim kuşak Samandağlı çok iyi bilir ki, her dönem yaşamın birlikte yaşama, sevgi durağı, barış ve kardeşlik duvarı ile oynanmıştır.

Elleri toprak kokar insanlarının, masumiyetleri onların posta kodu’dur. Bin yıllık sırlar taşırlar donuk bakışlarında, nasılda çocuk olurlar mutlu ve huzurlu günlerinde. Güneşidir karanlıktan kaçan, sabahın köründe, aydınlığa varan yolculukları.

Eğilmezler, bükülmezler, kırılmazlar, dik dururlar en büyük fırtınalarda karda, kışta, kıyamette.

Ama bu sefer fena bastırdı kış. Her Samandağlı yoksulun, köylünün, çiftçinin, esnafın, yetiminin, gencinin yaşlısının gönlünde nice galaksiler saklıdır. Güven sarmaşığı bütün cihana yetecek kadar umuttu bir zamanlar, şimdi çok büyük bir fırtınaya tutulmuştur. Yine de yağmurdan kendisini ağaç altında koruyan kediye merhabasını kesmemiştir, Samandağ halkı.

İzin vermeyecektir kendini kirletenlere, kurşundan daha ağır bir yük taşısa da yüreğinde gül yüzlü isyanlar büyütür. Gün gelecek açlığa ve yoksulluğa mahkûm etmek isteyenlerin önüne dikilecektir o pörsümez çelik iradesi ile…

Varsın ahalide asayiş çıksın çığırından, şehir içi trafik düzenlemesi adı altında rahat gidemesin işine, evine vatandaş. Ortada onca yaşamsal gerçekler insanların önünde set iken, bakılması gerek gerçeklere değil de; ipe sapa gelmez meselelerle üstü örtülüyor sanki Samandağı’ndaki tüm gerçeklerin. Mesela tamda burada sormak gerekir Deniz -Çevlik arasındaki hukuki sorun çözüldü mü?

İki deli tımarhaneden kaçmaya karar verirler. Biri ötekine, ‘‘Git bak bakalım, dikenli teller yüksek mi, alçak mı? Eğer yüksekse altından kaçarız, alçaksa üstünden atlarız.’’ Diğeri gitmiş bir süre sonra geri dönmüş ve şöyle demiş: ‘’ ne yazık ki kaçamayacağız. Çünkü hiç dikenli tel yok.’’

Basının, gazeteciliğin üzerinde bu kadar baskı olduğu, seviyesinin düşürüldüğü ülkenin bütün sahalarında kanun düşünceyi hudutlandırdığı bir zaman.

Biz gazeteci olarak, halkın bilgi alma özgürlüğü adına bu örülen duvarı ve bütün hudutları yıkacağız. Düşünce ve özgürlük eşitlik talebi olanların sesi, hürriyet isteyenlerle güç birliği içinde olacağız. Eli, dili, kulağı, yüreği, kalbi olacağız özgürlükleri haykıranların; işimiz bu bizim.

Share
717 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TARIM VE HAYVANCILIK SORUNLARI

  17 Şubat 2020 Köşe Yazıları, üst manşetler, Yerel

  Hazırlayan: Sami Aslan Ülkemizin tarımsal potansiyeli çok yüksek olmasına rağmen, yeterince değerlendirmiyor. Topraklarımızın büyük çoğunluğu verimlidir ve tarıma elverişlidir. Bu potansiyelin değerlendirilmesi için tarım politikaları, bilenler tarafından ele alınarak orta ve uzun vadeli uygulanabilir bir politika belirlenmelidir. Tarımda temel sorun yüksek girdi maliyetleri. Üreticilere ucuz yakıt ve ucuz tohum sağlanmalı. Tarımsal sanayide ise en önemli sorunlardan birisi yüksek finans maliyeti. Üreticiyi ezmeden düşük faizli hatta...
 • BEL – BİR A.Ş. MAĞDURLARI NASIL OLUŞTU?

  14 Şubat 2020 Köşe Yazıları, Üst Haberler, üst manşetler, Yerel

  Asaf HİŞMİ BELBİR A.Ş.  ile Samandağ Belediyesi yetkililerinin ortak sorumluluğu altında BEL – BİR A.Ş. mağdurları, yok yere yaratılıp, geliştirildi. Aslında bu resmi belgelerle vatandaşı soyma operasyonu idi. Sonrada belde talanına dönüştü. BEL – BİR A.Ş. Kendini kamu kurumu oluğunu ve birçok belediyenin kendilerinin ortağı olup, beraberce ilgili belediyelerin acil ihtiyaçlarını karşıladıklarını, Samandağ Belediyesinin acil ihtiyaçlarını benzer şekilde karşılayabileceklerini ifade etmişlerdi. Samandağ Belediyesi yetkilileri, adı geç...
 • KAPİTALİZMDE HER YOL CEHENNEME ÇIKAR

  12 Şubat 2020 Köşe Yazıları, üst manşetler, Yerel

  Eğitimci Sami Aslan Büyük fikir ve mücadele ustası Dr. Hikmet Kıvılcımlı “Allah, Peygamber, Kitap” isimli eserinde şöyle diyor: “7 bin sene sürmüş antika tarih, medeniyetlerin kuruluşu ve yıkılışı tarihidir. Bir medeniyet kuruluyor gelişiyor sonra duraklıyor, daha sonra da yıkılıyor. Fakat insanlık yıkılmıyor, toplumun üstüne çıkmış “yarı Allah” kesilmiş müstebitler yıkılıyordu ve o yıkılan medeniyetin hemen yanı başında yeni bir medeniyet doğuyordu, daha sonra o medeniyet de daha önceki yıkılan medeniyetin yolundan gidiyor; duraklama ...
 • KENT MERKEZİNE İLİŞKİN BİLİRKİŞİ RAPORU

  11 Şubat 2020 Köşe Yazıları, Üst Haberler, üst manşetler, Yerel

  AsafHişmi Dava Konusu Parseller için, Adana 2. İdare Mahkemesi: ‘’ Uyuşmazlığın çözümü teknik yönden yerinde keşif ve bilirkişi incelemesini gerektirdiğinden mahkememizin 1997 / 201 sayılı dosyasına kaydan açılan ilgili dava dosyasında 3.7.1997 gününde yerinde yapılan keşif esnasında kayıtlı dava dosyasında ( Prof. Dr. Çınar Atay Bilirkişi, Doç. Dr. Sezal Göksu Bilirkişi, Mustafa Ekşi Bilirkişi olmak üzere uzmanlardan oluşan bilirkişi kurulu; 2.10.1997 tarihinde tanzim ettiği ) mevcut raporunda özetle; ‘’Dava dosyasını oluşturan bilgi, ...