ÜST REKLAM

logo

reklam
06 Ocak 2017

100’E MERDİVEN DAYAMAK

100-yas-3

Baz istasyonlarının, nükleer santrallerin, atık suların, hava kirliliğinin arttığı ve insan hayatının tehlikeye sürüklendiği bir çağ yaşıyoruz. Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar(GDO) abur-cuburlar vb. insan sağlığını tehdit eden ürünlerin türemesi de cabası. Dünyada bu tehlikelerden az etkilenen veya hiç etkilenmeyen çok az sayıda yerler kaldı. Bu yerlerden biri hiç şüphesiz ilçemiz Samandağ. İlçemiz, bu yönü ile şanslı iken, bu şansa tanıklık eden, yaşamı boyunca sayısız savaşa, toplumların sürgününe, kültürel etkinliklere, dini bayramlara da tanıklık edenlerden biri Edip Çay (Rahmun) oldu.

Yaşının 100’e dayandığını belirten Çay, hayatı boyunca sigara ve alkol kullanmadığını, yaşamının çoğunu toprak ile iç içe geçirdiğini ifade etti.

Sağlıklı yaşamanın stressiz bir hayat sürmekle de alakalı olduğunu ifade eden Çay, ”Hiçbir zaman elimden gelmeyen bir şey için kendimi strese sokmadım. İmkanların ne ise o doğrultuda hareket ettim.” dedi.

100 yaşına merdiven dayayan Edip Çay(Rahmun) her sabah erken kalktığını, namazını kıldığını, tarlaya gidip toprak ile uğraştığını, tarlada ektiği sebzeleri tükettiğini, akşam da erken uyuduğunu söyledi.

Dünyanın geldiği son durumun artık insan sağlığını çok fazla tehdit ettiğini kaydeden Çay, gelişen sanayinin insan hayatına faydasının olduğu kadar zararının da olduğunu söyledi.

Fabrikaların, nükleer santrallerin bacalarından havaya süzülen zehirli dumanların insan hayatına kastettiğini belirten Çay ”ilçemiz bu yönü ile çok şanslı. Diğer bölgelere göre şanslı bir yerde yaşıyoruz. Asi Nehri eskiye göre temiz olmasa da en azından doğası ile temiz bir yerde hayatımızı sağlıklı bir şekilde yaşama imkanına sahibiz. Teknoloji ilerledikçe, sanayileşme arttıkça insan sağlığı da o oranda tehlikeye sürükleniyor. Sadece insan sağlığı değil, sağlığımızın yerinde kalmasında önemli bir yere sahip olan doğa da bu tehlikeyi yaşıyor. Ben 100 yaşıma merdiven dayadım; eskiden bu kadar kirlilik yoktu. Sağlığımızın iyi olmasına yardımcı olan, uzun yıllar yaşamamıza yardımcı olan temiz doğaya sahip çıkın, nehrimizi denizimizi bize sebze meyve veren toprağımızı kirletmeyin. Sabah erken kalkın, yürüyün, sigaradan alkolden uzak durun, ev yapımı süt ürünlerini bol bol tüketin siz de uzun ama en önemlisi sağlıklı bir yaşam sürersiniz” şeklinde konuştu.

Share
691 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+4 = ?