100. GÜN - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

100. GÜN

Bu haber 16 Haziran 2017 - 9:30 'de eklendi ve 189 kez görüntülendi.

 

100 gün… 100 gün ne demek, ne ifade ediyor? Misal uzun bir zaman dilimi mi? Koskoca 100 gün mü, yoksa aman canım hepsi topu topu 100 gün mü? Nazım ustanın ‘’ona sorarsanız lafı bile edilmez mikroskobik bir zaman dilimi, bana sorarsanız on senesi ömrümün…’’ mısrasında dediği gibi mi acaba? Kimine göre 3 ay 10 gün, kimine göre ise ömründen yediği koskoca 100 gün mü?

Bugün günlerden Cuma. Camide içki içtiler, görüntüleri cuma günü denmesinin üstünden geçen 207. Cuma. Görüntüler elbette ki bu Cuma da gelmedi lakin bu Cuma Nuriye ile Semih’in işlerini geri alana kadar başlattıkları açlık grevinin 100. Günü. Evet, bugün tam 100. Gün… Ankara ayazında başlayan direniş haziranda ne yazık ki içimizi ısıtmıyor. Açlıkla doyulan, Semih’in bağlaması Veli’nin sloganlarıyla Yüksel’i ısıtan ve İnsan hakları heykelinin dahi gözaltına alındığı günlerden sadece biri. Bugün de insanlar gözaltına alınacak insan hakları heykelinin önünde yaşam hakkını savunmaya teşebbüsten. Binlerce haksız ve hukuksuz ihraç arasında iki beden direniyor sivil ölüme. Açlıkla bedenlerini doyuran körpe iki beden, ülkenin adalete olan açlığını de dindirmeye çalışıyor!

Kalkıp, silkinmek lazım, keza beklenecek vakitler geçti gibi. Nuriye ve Semih’in çelikleşmiş iradesi ders olmalı herkese. Bu sadece Yüksel Caddesinde her gün gözaltına alınan Acun ile Veli’nin değil, hepimizin sorumluluğu. Nuriye ve Semih’in mücadelesi; haksız ihraçlara, yaşam hakkına müdahaleye, sivil ölüme terk edilmeye karşı oluşan mücadeledir. Ne yazık ki 31 Ekim’e duruşma günü veren adalet, yanı başlarındaki açlık grevinden habersiz hükümet, açlığa hala doymamıştır. Gerçi nasıl doysunlar ki açlığa ‘’malumunuz gece yiyor içiyor sonra OHAL OHAL, KHK KHK karşımızda duruyorlar.’’ Bizimse yapmamız gereken şey daha da geç olmadan yaşamı savunmak, yaşamı savunmak ve Nuriye ile Semih’i yaşatmak. Girilmiş olan kritik evrede her gün tekrar tekrar Nuriye ve Semih’in haklı taleplerini dile getirmeliyiz. Nuriye ve Semih’e ses, adalet talebine ise çığlık olmalıyız ki kendiniz için adalet istemeye 100ümüz olsun.

Av. Ali Ercan ÖZEN