1 MİLYON KÜSÜR DAHA BORÇLANMAYA İMZA ATTIK - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

  1 MİLYON KÜSÜR DAHA BORÇLANMAYA İMZA ATTIK

Bu haber 06 Temmuz 2017 - 9:18 'de eklendi ve 95 kez görüntülendi.

 

 

 

Samandağ Belediye Meclisi 2017 Temmuz ayı olağan toplantısını ilçemizde önceki gün Belediye Hizmet Binası Meclis toplantı salonunda Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir Başkanlığında gerçekleştirdi. 6 gündem maddesinin görüşülüp karara bağladığı meclis toplantısında bir de 2 ek önerge sunuldu. Samandağ Belediyesi web sayfasında ve basına servis edilen haberlerde bu önergelerden neden bahsedilmediği merak konusu oldu.

Belediyede görüşülerek karara bağlanan gündem maddeleri;

  1. Bir önceki meclis toplantısı tutanak özeti görüşülüp oy birliğiyle kabul edildi.
  2. Samandağ Belediyesi Zabıta Tembihnamesi yeniden güncellenerek oy birliğiyle kabul edildi.
  3. Samandağ Belediye Meclisinin 02.06.2017 tarih ve 54 sayılı kararıyla Çevre ve Sağlık Komisyonuna havale edilen İçkili Yer Bölgesi”nin yeniden güncellenerek belirlenmesi hususu eylül ayı olağan toplantısında görüşülmek üzere ertelenmesi oybirliğiyle kabul edildi.
  4. Samandağ Belediye Meclisinin 02.06.2017 tarih ve 56 sayılı kararıyla İmar Komisyonuna havale edilen İmar planı düzenlemesi ile ilgili komisyon raporu görüşülüp oy birliğiyle kabul edildi verildi.
  5. İmar plan tadilatları komisyon raporları doğrultusunda görüşülüp oy birliğiyle kabul edildi.
  6. Ağustos ayı tatil ilan edildiğinden Eylül ayı meclis toplantısının 8 Eylül Cuma Günü ve saat 10.00’da yapılması oy birliğiyle kabul edildi.

Samandağ Belediye Başkanının meclise sunduğu iki önergeden biri daha evvel meclis kararı ile İller Bankasından Borçlanmaya (4 Milyon 500 bin TL) yönelik olanıydı. Söz konusu önergenin iller bankasından olurunun geldiği fakat ödemenin yapılabilmesi için KDV’nin de ödeme kapsamında alınarak ek bir meblağ ortaya çıkıyor. İller Bankası ödemeyi 4 Milyon 500 bin tl + KDV şeklinde alınan kararla ödeyecek. Karara Belediye Meclis Üyeleri Çiğdem Şahinoğulları ve Selve Oruç Red verirken karar oy çokluğu ile kabul gördü.

Diğer önergede ise, 18. Madde işletilerek MEB’e ayrılan alanın özel eğitim kurumlarına kiralanabilmesini öngören konu. Söz konusu önergede Özel Okullardan diyelim ki Özel Doğuş Koleji (isim temsilidir) Belediyenin eğitime ayırdığı alanı kullanmak istiyor. İhaleye katıp kazanması halinde bahsi geçen meblağ ve süre ölçüsünde belediyeden yer kiralayabiliyor, dolayısıyla ilçemiz belediyesine ekonomik bir kazanım olmasını temenni ettiğimiz  önerge oy çokluğu ile kabul edildi.

Ümit Sağaltıcı