"+1 FARKLA ÖNDEYİZ" - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

“+1 FARKLA ÖNDEYİZ”

Bu haber 21 Mart 2018 - 9:05 'de eklendi ve 109 kez görüntülendi.

 

Gökkuşağı Özel Eğitin ve Rehabilitasyon Merkezi, ‘yılın sadece bir günü değil her günü sizlerin farkındayız’ diyerek Down Sendromuna dikkat çekti. Kurum psikoloğu Gülfidan Yılmaz’ım imzasın taşıyan açıklamada, ‘genetik farklılığı telafi etmek için eğitsel tedavi şarttır’dendi. 

Haber Merkezimize yollanan yazılı açıklamada, “Down Sendromu, vücut hücresinde fazladan bir kromozom bulunması sonucunda ortaya çıkan genetik bir durumdur. Down Sendromu genetik bir farklılıktır, bir hastalık değildir.

Öğrenme yetenekleri kısıtlı olan çocukların topluma kazandırılması ve mutlu bir yaşam sürdürebilmesi için özel eğitime ve ilgiye ihtiyaçları vardır. Verilecek eğitimin doğumla birlikte başlaması en idealdir. Eğitim planlı ve programlı olarak bilinçli bir şekilde yapılmalıdır. Bebeklerde bulunan kas gevşekliği fizik tedavi ile aşılmaktadır. Bunun için bebekler iki aylık olduğunda fizik tedavi sürecine başlanmalıdır. Ayrıca Down Sendromlu çocuklar geç konuşmaya başlayacaklarından erken zamanda dil ve konuşma terapisine başlanmalıdır. Bu şekilde daha erken konuşmaları mümkün olacaktır. Bazı durumlarda geç konuşanlar olsa da hiç konuşamayan çocukların sayısı oldukça azdır. Bu genetik farklılığı telafi etmek için eğitsel tedavi şarttır.

Biz, neleri yapamadıkları değil neleri yapabileceklerine, başarabileceklerine odaklanarak potansiyellerini en iyi şekilde ortaya çıkarmaktayız. Çocuklarımızın yaşıtlarıyla olan farklılıklarını en aza indirmek ve normal gelişim seviyesine yaklaştırmak için çalışıyor ve başarıyoruz.

Gökkuşağı Özel Eğitin ve Rehabilitasyon Merkezi olarak yılın sadece bir günü değil her günü sizlerin farkındayız.

Bu süreçte sizlere destek vermeye hazırız. Bizler neleri başarabileceğinizi biliyoruz. Down sendromlu bireylerin hayat hikayelerini başarı hikayelerine dönüştürmek hepimizin görevi; çünkü desteklendiklerinde neler başarabileceklerini biliyoruz, bu hikayelerin birkaçını da sizlerle paylaşmak istiyoruz”ifadelerine vurgu yapıldı.

Adana’da dünyaya geldiğinde doktorların aileye “Bundan size hayır gelmez” dediği, okul çağına geldiğinde öğretmenler tarafından “Bu okuyamaz” diyerek okula alınmak istenmeyen Down Sendromlu genç kız herkese inat üniversiteyi bitirerek, tez hazırlayıp, cilt bakım üzerine, hem ustalık hem de usta öğreticilik belgesi aldı.

Noelia Garella (Anaokulu Öğretmeni)

Noelia Garella Arjantin’de Down sendromlu ilk anaokulu öğretmeni. 2007 yılında okul öncesi eğitiminden mezun oldu ve şimdi Cordoba kentindeki bir bakım merkezinde çalışıyor.

Katie Higgins (Zumba Öğretmeni)

O bir zumba öğretmeni. Katie’nin kardeşi kanserden ölünce annesi ile depresyon tedavisi için zumba derslerine katıldı. Kendini oldukça geliştiren Katie, ona ayrılan özel bir oda’da ilk derslerini vermeye başladı..

Haber: Ümit Sağaltıcı

Foto: Haber Merkezi