SURİYE'DEN HABERLER - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

SURİYE’DEN HABERLER

Bu haber 30 Ocak 2019 - 9:07 'de eklendi ve 221 kez görüntülendi.


Haseke’de 343 Kişi Af Kararından Faydalandı

Haseke, Rakka ve Deyrezzor İllerinde iç güvenlik güçlerinde görev yaptıkları sırada görevlerinden kaçan yüzlerce kişinin kanuni durumları 2018/18 sayılı af kararı kapsamında yeniden düzenlendi.

Haseke İl Emniyet Müdürü Fayiz Gazi bugün yaptığı açıklamada; iç güvenlik güçlerinde görev yaptıkları sırada askerlik hizmetinden kaçan 343 kişinin bugün af kararından faydalandıklarını belirtti. İl Emniyet Müdürü Gazi teslim olanların işlemlerinin hızlı ve kolay bir şekilde yapıldığına dikkat çekti.

Af kararından faydalananlar yeniden vatan kucağına dönmenin sevincini ifade ederken, kendilerine verilecek her göreve azim ve iradeyle hazır olduklarını ifade ettiler.

İdlib İlinin güneydoğusunda yerel kaynaklar; belli başlı dış güçlerin edatları olan kiralık teröristlerin, sivil vatandaşların İdlib kırsalında teröristlerin bulundukları bölgelerden çıkıp Ebu el Zuhur Geçidi üzerinden Suriye ordusunun bulundukları bölgelere gitmelerini engellediklerini belirtti.

Kaynaklar teröristlerin bulundukları bölgelerden çıkıp ordunun bulunduğu bölgelere geçmeye çalışan sivil vatandaşları silah zoruyla engellediklerini vurguladı.

Ordu birliklerinin insani amaçlı olarak temin ettikleri ve İdlib’te teröristlerin bulundukları bölgelerden çıkıp ordunun güvenliği sağladığı bölgelere gitmek isteyen vatandaşlara muhtelif tür yardım ve destek temin ettikleri Ebu el Zuhur Geçidi daha önce binlerce ailenin teröristlerden kurtulup güvenli bölgelere çıkışlarına tanık oldu.

DSG’liler bir genci işkence altında öldürdü

Muhtelif medya araçlarının aktardıkları haberlerde Halep kırsalının kuzeydoğusu Ayn el Arap Kasabasında ABD destekli “Demokratik Suriye Güçleri” adlı grupların daha önce silah zoruyla alıkoydukları bir genç, söz konusu grupların işkencesi altında öldüğü bildirildi.

İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri terör örgütlerin dış güçlerin destek ve yönlendirmeleriyle Suriye ve Irak’ta başta olmak üzere genel olarak bölgede dehşet verici katliamlar işlediklerini belirtti.

Tahran’da bugün faaliyetleri sona eren Uluslararası Farabi İnsani ve İslami Bilimler Araştırma Festivalinin bitiminde konuşan Cihangiri; bölgenin tanık olduğu durum ve gelişmelere ışık tuttu. Cihangiri ABD ve müttefiklerinin bölgede terörü edat olarak kullanıp bölge ve halklarının güvenliğini hedef aldıklarına işaret etti.

Haber Merkezi