ÜST REKLAM

logo

reklam
30 Ocak 2019

PROBİYOTİKLER VE SAĞLIKLI YAŞAM


admin
bereket@prestijbilgisayar.org


“Probiyotikler “ son dönemde sağlık alanında en çok konuşulan ve tartışılan bir konu olmuştur.” Probiyotik” ne anlama gelmektedir?

Aşırı kazanç ve aşırı tüketime dayanan kapitalist üretim düzeninin dayattığı “hazır gıdalarla beslendiğimiz günümüzde, bağırsaklarımızdaki probiyotikler (dost bakteriler) azalarak hastalıklara davetiye çıkarmaktadır.

Probiyotikler, sindirim sistemindeki dengeyle birlikte sağlıklı bir metabolizmaya sahip olmamızı sağlayan dost bakterilerdir. Sağlıklı bir sindirim ve bağışıklık sistemi için vücuda mutlaka dost bakterilerin alınması gerekir. Probiyotikler, zararlı bakterilerin bağırsak florasında çoğalmasını önler.

Bağırsak florasının sağlıklı kalması, hastalıklara yakalanma riskini de azaltacağı için doğru probiyotik alımı ile bağışıklık sistemi de güçlü kalır; vücut, enfeksiyonlara karşı savaşabilecek hale gelir. Sindirim sorunlarında, alerjik durumlarda, stres ve yorgunlukta, kilo problemlerinde probiyotiklerin destekleyici özelliği vardır.

En güçlü probiyotik kaynakları kefir, ev yoğurdu, ayran, boza, keçi sütü, turşu, tarhana, sirke ve şalgam gibi besinlerdir.

Bağırsaklardaki probiyotik sayısını artırmak için prebiyotik besinleri de düzenli tüketmek gerekiyor. Bunun için daha çok sebze (özellikle yer elması, kereviz, bamya, pırasa, soğan, sarımsak), meyve (özellikle elma ve muz), tam tahıl (tam buğday, yulaf, kepekli pirinç) ve bakliyat (fasulye, mercimek, nohut gibi…) ve yağlı tohumlar (ceviz, badem, keten tohumu) tüketilmelidir.

Probiyotik gıdaların sadece ihtiyaç olduğunda değil, beslenme programında hayat boyu yer alması gerekir. Örneğin; her gün ev yapımı yoğurt, süt tüketilmeli, diğer probiyotikler de düzenli olarak beslenme listesinde yer almalıdır. Hem içinde yaşadığımız Akdeniz bölgesi olarak, hem de Samandağ ilçemiz, probiyotik sebze ve meyvelerin üretimi yönünden çok zengindir. O halde bu konuda Samandağ halkı olarak avantajlı sayılırız.

Kaliteli karbonhidrat seçimi, sebze, sağlıklı et, az şeker(hatta hiç şeker), taze gıda, su ve probiyotikli gıda tüketimiyle bağırsak florasındaki probiyotikler dengede tutulabilir. Ayrıca ishal, kabızlık, gaz, şişkinlik ve karın ağrısıyla seyreden rahatsızlıklarla, kilo sorunu olanlarda probiyotik gıda desteği daha da önem kazanır. Atalarımızın “can, boğazdan gelir.” sözünü unutmayalım. (Kaynak: prof. Dr. Osman Erk )       

Sami ASLAN

Share
341 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TARIM VE HAYVANCILIK SORUNLARI

  17 Şubat 2020 Köşe Yazıları, üst manşetler, Yerel

  Hazırlayan: Sami Aslan Ülkemizin tarımsal potansiyeli çok yüksek olmasına rağmen, yeterince değerlendirmiyor. Topraklarımızın büyük çoğunluğu verimlidir ve tarıma elverişlidir. Bu potansiyelin değerlendirilmesi için tarım politikaları, bilenler tarafından ele alınarak orta ve uzun vadeli uygulanabilir bir politika belirlenmelidir. Tarımda temel sorun yüksek girdi maliyetleri. Üreticilere ucuz yakıt ve ucuz tohum sağlanmalı. Tarımsal sanayide ise en önemli sorunlardan birisi yüksek finans maliyeti. Üreticiyi ezmeden düşük faizli hatta...
 • BEL – BİR A.Ş. MAĞDURLARI NASIL OLUŞTU?

  14 Şubat 2020 Köşe Yazıları, Üst Haberler, üst manşetler, Yerel

  Asaf HİŞMİ BELBİR A.Ş.  ile Samandağ Belediyesi yetkililerinin ortak sorumluluğu altında BEL – BİR A.Ş. mağdurları, yok yere yaratılıp, geliştirildi. Aslında bu resmi belgelerle vatandaşı soyma operasyonu idi. Sonrada belde talanına dönüştü. BEL – BİR A.Ş. Kendini kamu kurumu oluğunu ve birçok belediyenin kendilerinin ortağı olup, beraberce ilgili belediyelerin acil ihtiyaçlarını karşıladıklarını, Samandağ Belediyesinin acil ihtiyaçlarını benzer şekilde karşılayabileceklerini ifade etmişlerdi. Samandağ Belediyesi yetkilileri, adı geç...
 • KAPİTALİZMDE HER YOL CEHENNEME ÇIKAR

  12 Şubat 2020 Köşe Yazıları, üst manşetler, Yerel

  Eğitimci Sami Aslan Büyük fikir ve mücadele ustası Dr. Hikmet Kıvılcımlı “Allah, Peygamber, Kitap” isimli eserinde şöyle diyor: “7 bin sene sürmüş antika tarih, medeniyetlerin kuruluşu ve yıkılışı tarihidir. Bir medeniyet kuruluyor gelişiyor sonra duraklıyor, daha sonra da yıkılıyor. Fakat insanlık yıkılmıyor, toplumun üstüne çıkmış “yarı Allah” kesilmiş müstebitler yıkılıyordu ve o yıkılan medeniyetin hemen yanı başında yeni bir medeniyet doğuyordu, daha sonra o medeniyet de daha önceki yıkılan medeniyetin yolundan gidiyor; duraklama ...
 • KENT MERKEZİNE İLİŞKİN BİLİRKİŞİ RAPORU

  11 Şubat 2020 Köşe Yazıları, Üst Haberler, üst manşetler, Yerel

  AsafHişmi Dava Konusu Parseller için, Adana 2. İdare Mahkemesi: ‘’ Uyuşmazlığın çözümü teknik yönden yerinde keşif ve bilirkişi incelemesini gerektirdiğinden mahkememizin 1997 / 201 sayılı dosyasına kaydan açılan ilgili dava dosyasında 3.7.1997 gününde yerinde yapılan keşif esnasında kayıtlı dava dosyasında ( Prof. Dr. Çınar Atay Bilirkişi, Doç. Dr. Sezal Göksu Bilirkişi, Mustafa Ekşi Bilirkişi olmak üzere uzmanlardan oluşan bilirkişi kurulu; 2.10.1997 tarihinde tanzim ettiği ) mevcut raporunda özetle; ‘’Dava dosyasını oluşturan bilgi, ...