ÜST REKLAM

logo

reklam
30 Ocak 2019

PROBİYOTİKLER VE SAĞLIKLI YAŞAM


admin
bereket@prestijbilgisayar.org


“Probiyotikler “ son dönemde sağlık alanında en çok konuşulan ve tartışılan bir konu olmuştur.” Probiyotik” ne anlama gelmektedir?

Aşırı kazanç ve aşırı tüketime dayanan kapitalist üretim düzeninin dayattığı “hazır gıdalarla beslendiğimiz günümüzde, bağırsaklarımızdaki probiyotikler (dost bakteriler) azalarak hastalıklara davetiye çıkarmaktadır.

Probiyotikler, sindirim sistemindeki dengeyle birlikte sağlıklı bir metabolizmaya sahip olmamızı sağlayan dost bakterilerdir. Sağlıklı bir sindirim ve bağışıklık sistemi için vücuda mutlaka dost bakterilerin alınması gerekir. Probiyotikler, zararlı bakterilerin bağırsak florasında çoğalmasını önler.

Bağırsak florasının sağlıklı kalması, hastalıklara yakalanma riskini de azaltacağı için doğru probiyotik alımı ile bağışıklık sistemi de güçlü kalır; vücut, enfeksiyonlara karşı savaşabilecek hale gelir. Sindirim sorunlarında, alerjik durumlarda, stres ve yorgunlukta, kilo problemlerinde probiyotiklerin destekleyici özelliği vardır.

En güçlü probiyotik kaynakları kefir, ev yoğurdu, ayran, boza, keçi sütü, turşu, tarhana, sirke ve şalgam gibi besinlerdir.

Bağırsaklardaki probiyotik sayısını artırmak için prebiyotik besinleri de düzenli tüketmek gerekiyor. Bunun için daha çok sebze (özellikle yer elması, kereviz, bamya, pırasa, soğan, sarımsak), meyve (özellikle elma ve muz), tam tahıl (tam buğday, yulaf, kepekli pirinç) ve bakliyat (fasulye, mercimek, nohut gibi…) ve yağlı tohumlar (ceviz, badem, keten tohumu) tüketilmelidir.

Probiyotik gıdaların sadece ihtiyaç olduğunda değil, beslenme programında hayat boyu yer alması gerekir. Örneğin; her gün ev yapımı yoğurt, süt tüketilmeli, diğer probiyotikler de düzenli olarak beslenme listesinde yer almalıdır. Hem içinde yaşadığımız Akdeniz bölgesi olarak, hem de Samandağ ilçemiz, probiyotik sebze ve meyvelerin üretimi yönünden çok zengindir. O halde bu konuda Samandağ halkı olarak avantajlı sayılırız.

Kaliteli karbonhidrat seçimi, sebze, sağlıklı et, az şeker(hatta hiç şeker), taze gıda, su ve probiyotikli gıda tüketimiyle bağırsak florasındaki probiyotikler dengede tutulabilir. Ayrıca ishal, kabızlık, gaz, şişkinlik ve karın ağrısıyla seyreden rahatsızlıklarla, kilo sorunu olanlarda probiyotik gıda desteği daha da önem kazanır. Atalarımızın “can, boğazdan gelir.” sözünü unutmayalım. (Kaynak: prof. Dr. Osman Erk )       

Sami ASLAN

Share
132 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TURGUT ÖZAL’I ÖVEN CHP

  20 Eylül 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Bir süre önce CHP’li Yenimahalle Belediyesi, açtığı kültür merkezine "Turgut Özal" adını koymuştur. Belediye başkanı Fethi YAŞAR ve CHP Genel Başkanı Kemal KILIÇDAROĞLU, kültür merkezinin açılışında birer konuşma yaparak Turgut Özal’a methiyeler düzmüşlerdir. Bu nasıl bir ikiyüzlülük? Kültür merkezine ismini verecek başka değerli büyük insan kalmadı mı? Sayın Kılıçdaroğlu; Turgut Özal’ın 10 Eylül 1986 tarihinde “geçinemiyoruz açız” diyen işçiye “senin oyuna ihtiyacım yok, hadi yürü kime oy verirsen ver” dediğini hatırlıyor mu acaba? Bugün...
 • KADIN CİNAYETLERİ

  30 Ağustos 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Kadın cinayetleri çok çoğaldığı günümüzde, yeni arayışlar içine girmek yerine, sonuçlar üzerinde durulduğu, cinayetlerin sebepleri üzerinde kafa yoran yok. Herkes idamdan söz ediyor. Canilerin yetiştiği ortamı, aldığı eğitim türü ve niteliği üzerinde düşünülmesi gerektiğini söylemeliyim. İdam cezasının Hukuki yönü ile ilgilenmiyorum. Onu hukukçu arkadaşlar düşünür. Ancak kadın cinayetlerini işleyenler yazılı ve görsel basına yansıdığı kadarıyla, 20yıllık zaman diliminde 15.000 kadın cinayeti işlenmiş olduğu ifadesi yer alıyordu. Varsaya...
 • SORU ÇEŞİTLERİ

  28 Ağustos 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Bu gün ahmak üzerinde düşünmeye çalışacağım. Ahmak nedir, ne değildir? Sorularına yanıt arayacağım. Ahmak sözcüğünün sözlük anlamı:. Aklını gereği gibi kullanmayan, bön, budala, aptal:’’ Ahmak misafir ev sahibini ağırlar.’’  Atasözü. Bir diğer örnek; ’’Ahmağa yüz, abdala söz vermeye gelmez.’’ Başka bir örnek; ‘’Nerede zekâ umarsak orada ahmaklıkla karşılarız.  – A. Ş. Hisar. ’’TDK Cilt 1, Sayfa: 49 Memlekette kaç tane ahmak var? Bulunacağı var saydığımız ahmakların kaçi okumu, kaçı cahil çıkar. Okumuş ahmaklar ne iş yapıyor...
 • TARAFSIZ BASINA FRANSIZ KALMAK

  29 Temmuz 2019 Dünya, Eğitim, Ekonomi, Emlak, Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Kültür Sanat, Otomotiv, Röportajlar, Sağlık, Siyaset, Spor, Teknoloji, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  Halkımıza, İlçemiz kısa bir süre önce Evvel Temmuz etkinliklerine ev sahipliği yaptı. Gazetemiz, halkın haber alma hakkını mümkün mertebe engellemeyerek, (gazetemizin yayınının engellenmesine rağmen) çoğu etkinliği yeri geldi canlı çekim ile uluslararası alana taşıdı, yeri geldi matbuat üzerinden okurlarla buluşturdu. Takdir edersiniz ki ilçede Evvel Temmuz Festivalini destekleyenler olduğu gibi kimi vatandaşımız, kültürden uzak, kimileri de özünden saptırılmış olarak değerlendirdi. Biz Samandağ AYNA’sı olarak her türlü görüşü eşit...