logo

reklam

TALEP EDİYORUZ


Hüsamettin Kazan
deneme18@hotmail.com

İlçe insanımızın, eko-politik istemleri gündemin ilk sıralarında yer alıyor. Ekonomik hayatın canlandırılması ile ilgili talepleri daha sık duymaya başladık.

İlçemiz ekonomik hayatında:‘’Devlet buraya yatırım yapmıyor. Bizi öteki görüyor.’’  şeklindeki eleştirileri sizler de duymuşsunuzdur. Zaman zaman ilçemizi yöneten yerel yöneticilerin de: ‘’Samandağ insanı muhalif fikirlere sahip olduğu için yatırım yapılmıyor.’’ Şeklinde, fikirlerini beyan ettiklerini duyuyoruz. Neden hizmet yapmadıklarını vatandaşa böyle anlatıyorlar.

Bu yorumların ‘’doğruluk payı’’ var. Eksiden beri, devlet içindeki;  ‘’derin devlet yapılanmaları’’ ne yazık ki yukarıdaki fikirlere somut yaşantılar üretmişler. Örnek vermeye kalksak, her birimizin birden çok örnek vereceğini tahmin ediyorum.  Evet derin devlet yapılanmaları var. Sadece ülkemizde değil. Başta Ortadoğu olmak üzere bütün dünyada var. Batının ‘’yeni kolonicilik’’ anlayışıdır; ana devlet mekanizması içine kendisine bağlı birimler yerleştirmek ve bunların koordinasyonunu sağlamak.

Bu böyle idi ve hep bilinen bir durumdu. Bunu en iyi bilen de ilçe insanımızdı.  Bir zamanlar ‘’ Küçük Moskova ‘’ diye nitelenmesi bundandı. Muhalifti. Neye muhalifti?  Emperyalizme!  Biliyorsunuz; Soğuk Savaş dönemi Rusya –Amerika  çekişmesi ekseninde vuku bulmuştur. 1950’lilerden itibaren Amerika, devlet yapısı içine sirayet edip ülkenin eko-politik yaşamını şekillendirmeye başladı. Ülkemiz Amerika’nın etki alanına girmişti. Ve biz her kötülüğün başını emperyalizm biliyorduk.

Özetle: ilçe insanımızın muhalefet niteliği particiliğin, mezhepçiliğin çok ötesinde idi.

Ayrıca bu kaderi sadece ilçemiz yaşamadı; doğudan, batıya; kuzeyden, güneye herkes yaşadı.

Günümüze gelelim. Dünya artık tek kutuplu değil ve ülkeler yeni oluşumlar içerisinde. Devletler artık ayrımların ve ayrılıkların emperyalizme hizmet ettiğini net bir şekilde görüyorlar.  Neden Ortadoğu kan-revan içinde?  Ayrımların ve ayrılıkların körüklenip silahlandırılmasından dolayı.

Sadede gelelim. İlçemiz ekonominin canlanmasını istiyor. Ve bu istek hem devlet nezlinde hem de yerel yöneticiler nezlinde duyulmaya başladı. Bu taleplerin karşılık bulacağını düşünüyorum.

ilçe insanımız, ekonomiyi canlandıracak yatırımlar noktasındaki kafa karışıklığını bir kenara bırakmalı, taleplerini net bir şekilde ifade etmelidir. Örneğin; yapımı devam eden ‘’çevre yolu’’ duyduğumuza göre  ‘’ödenek yokluğundan’’ dolayı durmuş.  Bu yolun ivedilikle tamamlanması gerekiyor.  Hatay deniz otobüs seferleri Samandağ’ından başlamalı. Olur mu? Olmaz mı?  Yıl 2018 millet uzaya yolculuk yapıyor. Biz; ‘’Samandağ, deniz ulaşımına açılır mı?  Saçmalamayın. Zaten muhalif yer, falan filan…’’ diye yorumlarda bulunan insanımızın zihin bulanıklığı ile mücadele ediyoruz. ‘’Olmaz!’’  demek yerine; ‘’olması için neler yapmalıyız.’’ Çabası içine girmeliyiz.

Ekonomik yatırımlar ilçemizin eko-politik yaşamını da canlandıracaktır.

Eğitimci Hüsamettin Kazan

Share
70 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • “CEMAL KAŞIKÇI”

  15 Ekim 2018 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

    Daha önceden ismini duymadık. Ama dünyada tanımış biri. 2 Eylül Salı gününden itibaren kaybolması hem dünyanın hem de ülkemizin gündemine oturdu. Aslında ilk andan itibaren öldürüldüğü biliniyordu.   İstihbarat teşkilatının elinde öldürülme anına ait hem ses kaydı hem de görüntü kaydı olduğu söyleniyor.  Bu görüntüler, elindeki ‘’akıllı saatten’’ alınmış olabilir.  Son günlerde elindeki akıllı saat haber bültenlerinde çok işlenmeye başlandı. Olay; Suudi Arabistan ile diplomatik krize yol açmasın diye bilgiler paylaşılmadı. Suud...
 • YAŞAYAN SOSYALİZM VE OKALİPTÜS

  04 Ekim 2018 Genel, Köşe Yazıları, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  (Gürcistan Gezi Notlarım) Tarımsal üretim: Üzüm, Narenciye, Çay, Fındık, Sebze, Kömür, Patates, Çiftlik hayvanları. Madenler : Manganez, bakır, çelik, çinko, kömür, petrol. Para Birimi: Lari (GEL) Resmi Dil: Gürcüce. Okuma -Yazma oranı % 99  Ben giderim Batum’a Batum’un batağına Bahçenizden içeri Al beni otağına… Aslında bu bir Sinop türküsü de yolumuz Rize Sarp Hudut kapısından Gürcistan ziyareti olunca, Gürcistan ile ilgili her bir konuyu öğrenmek istiyor insan. Türkülerini, Söylencelerini, Yemeklerini...
 • TRAFİK ÇIKMAZI

  02 Ekim 2018 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  30-40 yıl önce hepimizin hayallerini süsleyen araba sevdası, günümüzde en büyük soruna sebep teşkil etmiştir. Trafik sorunlarından şikayet etmeyenimiz hemen hemen yok gibidir. Oysa bu büyük sorunu yaratan bizleriz. Öncelikle maddi gücümüz yetse de yetmese de araba sahibi olmayı herşeyden daha çok istiyoruz. Sağdan soldan borç para alıp araba sahibi oluyoruz. Varlıklı olanlarımız ise “maşallah…” Karısına,anasına,çoluğuna,çocuğuna,torununa;ailede kim varsa araba sahibi yapıyor.Böylece her şehirde ve özellikle Hatay’da motorlu araç sayıs...
 •  “GELİŞME” GÖRMEK İSTİYORUZ

  01 Ekim 2018 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

    İlçemizin son yıllarda en çok gelişen yerleri: Hıdırbey Köyü ve Vakıflı köyüdür. Bu iki köy; idarecilerin deyimi ile cazibe merkezleri haline getirildi. Mutlu olduk. Yaz sezonunda, yoğunluktan köylerde adım atacak yer bulamıyoruz. Yakın zamanda, yolları beton asfalt yapıldı. Köylerin başlangıcından sonuna kadar canlılık hakim. Otoparklar, mesire yerleri, tandırlar, yöresel ürünler, vs. hepsi aynı yoğunlukta. Bu hareketliliği, cazibe merkezi konumuna çıkarılıp turizm merkezi haline getirilmeye borçlular. Ne mutlu onlara ki doğdu...