logo

reklam
24 Ağustos 2017

SURİYE’DE SON DURUMLAR

“Suriye Ordusu IŞİD’i Yok Ederek Kontrolleri Altındaki Alanları Genişletiyor”

Ordu birliklerinin radikal terör örgütü IŞİD’e karşı yeni başarılar kaydetme ve stratejik öneme sahip tepe ve bölgeleri kontrollerine almaya devam ediyor. Yakın mesafelerde yaşanan şiddetli çatışmalarda IŞİD’li çok sayıda teröristle birlikte araç ve cephaneleri yok edildi.

“BM Sivillerin Bombalanmasını Kınadı”

Birleşmiş Milletlerde üst düzey iki yetkili; ABD komutasında sözde IŞİD’e karşı savaştığını iddia eden uluslar arası koalisyon güçlerinin son birkaç gün içinde Rakka’da bulunduğu operasyonlarda yüksek sayıda masum sivil vatandaşların kurban gittiklerine dikkat çekerken bunun endişe verici bir durum olduğunu ifade etti. BM faaliyetlerinin Suriye daimi temsilcisi Ali el Zateri ve BM Ortadoğu İnsani Çalışmalar Koordinatör Vekili Ramesh Rajansingham BM’nin resmi web sitesinde yayınladıkları ortak bültende; BM’nin sivil insanların yanı sıra sivil altyapı ve hizmet kurumlarına yapılan saldırıları kınadığını ifade ettiler. BM yetkilileri bültenlerinde; ABD koalisyonunun son zamanlarda bulunduğu saldırılarda aralarında çocuk ve kadınların bulunduğu onlarca masum sivil vatandaşın kurban gittiğine vurgu yaptılar.

“Suriye Ordusu IŞİD’i Yok Etmeye Devam Ediyor”

Ordu birliklerinin Lübnan direniş güçleri ile işbirliği içinde Şam kırsalı Batı Kalemun Bölgesinde radikal terör örgütü IŞİD’i yok etmeye devam ediyor. Lübnan sınırlarına yakın söz konusu bölgede yürütülen operasyonlarda aralarında saha komutanları ve yabancıların bulunduğu yüksek sayıda terörist öldürülürken, muhtelif tür silah, mühimmat ve ekipmanlara el konuldu.

“Silahlarıyla Teslim olan 177 Kişi Aftan Faydalandı”

Homs İlinin Resten ve Telbise kentlerinden silahlarıyla birlikte teslim olan 177 kişi bugün 2016/15 sayılı af kararından faydalanıp normal yaşamlarına döndüler. Güvenlik kaynakları teslim olanların, ulusal güvenlik ve istikrarı sabote edecek herhangi bir eylemde bulunmama taahhüdü imzalamaları ardından serbest bırakılıp normal yaşamlarına dönmelerine yardım ve destek sağlandığını aktardı.

16 Temmuz tarihinde de Homs Kentinin bir kısım semtlerine ek olarak il kırsalının kuzeyinde 153 kişi benzer şekilde silahlarıyla teslim olup af kararından faydalanmışlardı.

“Terörden Zarar Gören Okullar Onarılıyor”

Dera İl Eğitim Müdürlüğü yeni eğitim öğretim yılın yaklaşmasıyla Dera Kentinde dış güçlere hizmete eden teröristlerin sabote ettikleri okulları onarma çalışmaları başlattı.

Dera İl Eğitim Müdürlüğünde Planlama ve İstatistik Sorumlusu Nayif el Şera; okulların yanı sıra okul sağlık ocaklarının iki süreçle onarılmakta olduklarını belirtti. Şera onarım çalışmaları için belli bir bütçenin belirlenmediğine dikkat çekerken, onarım çalışmalarının tamamlanmasına dek bütçenin açık olduğunu söyledi.

Haber Merkezi

 

Share
267 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+8 = ?