logo

reklam
22 Ağustos 2017

SURİYE’DE SON DURUMLAR

 

 

 

 

“IŞİD’in Büyük Bir Araç Konvoyu İmha Edildi”

Rusya Savunma Bakanlığı Rus hava güçlerinin Suriye’de Deyrezzor ekseninden hareket eden IŞİD’e ait onlarca araçtan ibaret büyük bir araç konvoyunu imha ettiklerini belirtirken, aralarında saha komutanlarının bulunduğu e 200’den fazla teröristi yok ettiklerini belirtti.

Rus bakanlık yayınladığı bültende hava operasyonlarında IŞİD’in Deyrezzor ekseninde hareket eden IŞİD’in muhtelif araçlardan ibaret büyük bir konvoyunun Rus hava güçleri tarafından imha edildiğini vurguladı. Bakanlık imha edilen araç konvoyunda muhtelif tür ağır silahlarla donatılmış 20 araç, çok sayıda zırhlı araç, birçok tank ve kamyonun bulunduğuna dikkat çekerken hava operasyonlarında en az 200 teröristin de yok edildiklerini kaydetti.

Rus hava güçlerinin aynı zamanda Suriye ordusunun ağır darbeleri ardından geriye kalan bölgeleri koruma amaçlı olarak saflarını yeniden birleştirmeye çalışan IŞİD’li çetelerin birçok bölgede toplanma yerlerini imha ettiklerini ifade eden Rusya Savunma Bakanlığı; bu operasyonlarda da radikal terör örgütü IŞİD’in sayı ve araçlarıyla büyük kayıplara uğratıldıklarına dikkat çekti.

Askeri bir kaynak ordu birliklerinin Lübnan direniş güçleri ile işbirliği içinde başkent Şam’ın kuzey kırsalında Lübnan sınırlarına yakın düşen Batı Kalemn Bölgesinde IŞİD’i yok etmeye devam ettiklerini belirtti. Kaynak bölgede 2364 metre yükseklikte olan ve büyük bir stratejik öneme sahip bir tepenin yanı sıra birçok mevki ve noktanın IŞİD’ten kurtarılıp kontrole alındıklarını ifade etti.

Böylece Batı Kalemun Bölgesinin tüm güneyi ile birlikte radikal örgütün en önemli mevki ve karargâhlarının ordu birliklerinin ateş kontrolüne düştüğüne dikkat çeken askeri kaynak; bölgenin tamamını IŞİD2ten kurtarmanın daha kolay olduğunu kaydetti.

Diğer yandan askeri kaynak hava güçlerinin bugün Batı Kalemun’da IŞİD’in birçok siper, karargâh ve muhtelif tür araçlarını muhtevalarıyla imha ettiklerini belirtti.

Askeri bir kaynak Deyrezzor Kentinin kenarları Makabir Bölgesinde IŞİD çeteleri ile şiddetli çatışmalara giren ordu birliklerinin 7 teröristi ölü, birçok teröristi de yaralı düşürdüklerini söyledi. Kaynak Panorama, Rassafa, Urfi ve Huveyka semtlerinde de IŞİD’in mevki ve hareketlenmelerinin yoğun top ateşine tutulduğunu kaydetti.

Hava güçlerinin ise Deyrezzor’da Meadden Atik, Tibni, Alluş Tepesi, Serda Kavşağı, Makabir’in civarı ve Bğayliye bölgelerinde IŞİD’in siper, karargâh ve araçlarını imha ettiklerini ifade eden askeri kaynak, operasyonlarda radikal örgütün ciddi kayıplara uğratıldıklarını söyledi.

“IŞİD’li 50’den Fazla Teröristi Öldürüldü”

Deyrezzor kırsalının batısında yerel halk kitleleri, radikal terör örgütü IŞİD elebaşlarının toplandıkları bir karargâha saldırdı.

Yerel kaynaklar tuz ocağından ibaret karargâha saldırıda aralarında IŞİD’in ön saflarında yer alan bariz elebaşların aralarında bulunduğu en az 50 teröristin ölü, birçok teröristin de yaralı düştüğüne dikkat çekti.

“IŞİD Vatandaşları Canlı Kalkan Olarak Kullanıyor”

Yerel kaynaklar; radikal terör örgütü IŞİD’in Deyrezzor kırsalının muhtelif bölgelerinde sivil vatandaşları canlı kalkan olarak kullanma amacıyla evlerini gasp edip bu evlerde kendi terör çetelerini yerleştirdiğini belirtti.

Kaynak radikal terör örgütü IŞİD’in ayrıca Bukros Beldesinde spor kulübü binası ve endüstri lisesi binasını havaya uçurduğunu belirtti.

Askeri bir kaynak; hava güçlerinin bugün Hama İlinin doğusu Selemiye kırsalında yer alan Cena el Ulbavi Beldesinin yanı sıra Rakka kentinin 70 km güneydoğusu Meddan Kentinde IŞİD’in araç, siper ve toplanma yerlerini imha ettiklerini ifade etti.

Hava operasyonlarında muhtelif tür ağır silahlarla donatılmış araç, siper ve karargâhların yok edildiğini belirten kaynak, öldürülen teröristlerin arasında tehlikeli isimlerin bulunduğuna dikkat çekti.

Haber Merkezi

 

Share
256 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+10 = ?