logo

reklam
08 Ağustos 2017

SURİYE’DE SON DURUMLAR

Askeri bir kaynak ordu birliklerinin Homs İlinin doğusunda yer alan ve IŞİD’in Deyrezzor, Rakka, Hama, Homs, Şam ve Süveyda kırsallarına kadar uzanan Badiye Bölgesinde radikal terör örgütü IŞİD’in en önemli destek ve ikmal karargâhı sayılan Suhne Kentini güneyden, güneydoğudan ve güneybatıdan kuşatmaya aldığını belirtti. Kaynak ordu birliklerinin bölgedeki operasyonları sırasında Tantur Dağı ve Davva Mağarasını da IŞİD’ten kurtarıp kontrollerine geçirdiklerini aktardı.

Sivillere Yönelik Yeni Katliamında 43 Şehit

ABD komutasında IŞİD’e karşı savaştığını iddia eden uluslar arası koalisyon uçaklarının önceki gün Rakka Kentinde sivil yerleşim alanlarını bombalamaları sonucunda aralarında çocuk ve kadınların bulunduğu 43 sivil vatandaş şehit, birçok vatandaş yaralı düştüğü belirtildi.

Rakka’da bulunan yerel kaynaklar aktardıkları haberlerde; koalisyon uçaklarının dün öğlen saatlerinde Rakka Kentinin bir dizi yerleşim semtine yoğun bombardımanda bulunduklarını ifade ettiler.  Koalisyonun sivillere saldırılarında aralarında çocuk ve kadınların bulunduğu 43 vatandaşın şehit düştüğünü ifade eden kaynaklar, birçok vatandaşın da yaralandığını kaydetti.

Saldırılarda ayrıca birçok evin yerle bir olduğunu, birçoğunun da ciddi hasar gördüğünü belirten kaynaklar; bu saldırıların masum sivil vatandaşların yaşamı ve insani durumları ciddi şekilde olumsuz etkilediğine dikkat çekti.

Füze Saldırıları Devam Ediyor

Deyrezzor Valiliğinde bir yetkili; radikal terör örgütü IŞİD’in kuşatma altında tuttuğu Deyrezzor Kentinde masum sivil vatandaşları ve evleri füzelerle hedef almaya devam ettiğini belirtti.

Yetkilinin yaptığı açıklamaya göre; radikal çetelerin dün Cura ve Kusur semtlerini bir dizi füzeyle hedef almaları sonucunda 4 vatandaşın şehit, bir kısım vatandaşların da yaralı düştüklerini aktardı.

2’si Ölü, 2’si Yaralı Ele Geçirildi

Hama Valiliğinde yetkili bir kaynak; güvenlik güçlerinin soruşturma ve takip operasyonu sonucunda Hama Kenti banliyölerinde bir terör grubunu kovaladıklarını belirtti.

Yetkili kovalama operasyonunda terör grubundan 2 teröristin ölü, 2 teröristin de yaralı olarak ele geçirildiklerini belirtirken, sağ kalanları ele geçirme operasyonun devam ettiğini kaydetti.

Askeri bir kaynak ordu birliklerinin Homs İlinin kuzeydoğusu Badiye Bölgesinde yer alan Suhne Kentini IŞİD’ten kurtarma operasyonlarını başarıyla sürdürdüklerini belirtti. Kentte radikal terör örgütün sayı ve donanımlarıyla büyük kayıplara uğratıldıklarına dikkat çeken kaynak, ordu birliklerinin üç eksenden ilerleyip teröristleri sıkıştırmaları ardından bir kısmının Badiye’nin derinliklerine kaçmaya çalıştıklarını ifade etti.

Kaynak kaçan teröristlerin yoğun ateşe tutulup araç ve cephaneleriyle etkisiz hale getirildiklerini belirtirken, öldürülen teröristlerin arasında azılı saha komutanlarının bulunduğuna dikkat çekti.

Askeri kaynak radikal terör örgütte elebaşların büyük çoğunluğunun öldürülmeleri ve tank dâhil araçlarının imha edilmeleri ardından örgüt saflarında büyük bir çöküşün yaşandığına vurgu yaptı.

Elde edilen bilgiye göre ordu birliklerinin Deyrezzor’un Makabir ve Panorama bölgelerinin yanı sıra Askeri Havaalanın civarı ve Bğayliye Beldesinde IŞİD’li terör gruplarla aralıklı çatışmalara girdiklerini ifade etti. Bilgiye göre, çatışmalarda çok sayıda teröristin ölü ve yaralı düşürülüp havzalarında bulunan silah ve mühimmatlarının yok edildiğine dikkat çekti.

Kaynak hava güçlerinin ise Deyrezzor Kentinin Panorama, Fabrikalar, Cünit Bölüğü, Temin Tümeni civarı ve Elektrik Şirketi bölgelerine ilaveten Ummal ve Hamidiye semtlerinin yanı sıra el Tepne, el Şmiytiye ve Buaytiyye köylerinde IŞİD’in komuta karargâhları ve mevkilerini muhtevalarıyla birlikte imha ettiklerini söyledi.

Ahali IŞİD’in Cephane Deposunu Havaya Uçurdu

Deyrezzor kırsalının batısında yerel kaynaklar; Misreb Köyü ahalisinden bir grubun, radikal terör örgütü IŞİD’in daha önce Tibne Köyünden aktardığı silah ve mühimmatın bulunduğu bir depoyu havaya uçurduklarını aktardı.

Kaynaklar ordu birliklerinin Badiye Bölgesinde IŞİD’i ağır kayıplara uğratıp Deyrezzor il idari sınırlarına yaklaşmasıyla IŞİD saflarında korku, panik ve firarların arttığına dikkat çekerken, örgütte ‘Muhacirler’ adıyla bilinenlerin sözde maaş sorumlusu azılı terör elebaşı ‘Ebu Eyman el Tedmuri’nin havzasında bir milyondan fazla dolarla örgüt saflarından kaçtığını belirtti.

Örgüt saflarındaki çöküşler ve panik gölgesinde Deyrezzor kırsalının kuzeybatısı Şmaytıye Beldesinde radikal örgüte tabi iki grup arasında yaşanan şiddetli çatışmalarda birçok teröristin ölü yaralı düştüklerini kaydeden ahali; Tibne Köyü girişinde de IŞİD’li bir teröristin meçhul kişiler tarafından öldürüldüğünü ifade etti.

Haber Merkezi

 

Share
299 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+4 = ?