logo

reklam
26 Ağustos 2017

  SURİYE’DE NELER OLUYOR

 

“Nasrullah Önemli Bir Zaferin Müjdesini Verdi”

Lübnan’da Hizbullah Partisi Genel Sekreteri Hasan Nasrullah; Lübnan ve Suriye ordularının yanı sıra direniş güçlerinin Suriye Lübnan sınırlarına yakın bölgede radikal terör örgütü IŞİD’e karşı bulundukları operasyonların amacına dikkat çekti.

Dün akşam son gelişmelere ışık tutan konuşmasında Nasrullah; bu operasyonlardan amacın; sınır bölgesini radikal terörden kurtarma, Lübnanlı kayıp askerleri bulma ve onları geri almak olduğunu belirtti.

Radikal teröre karşı savaşın Suriye ve Lübnan’da birbirini tamamladığına dikkat çeken Nasrullah; dolayısıyla direniş güçlerinin sınır bölgelerde hem Suriye hem de Lübnan uzantılarında bu operasyonlara katıldıklarını söyledi.

Nasrullah; IŞİD’in bu bölgelerde çıkmaza girdiğine dikkat çekerken, çembere alınan bu teröristlerin ne pahasına olursa olsun bir çıkış yolu ya da çözüm arayışına girdiklerini kaydetti. Bölgede yüksek sayıda teröristin Suriye ordusuna teslim olduğunu kaydeden Nasrullah, bir kısmının da direniş güçlerine teslim olduklarını ifade etti.

Nasrullah muhtelif medya araçlarında terörist ya da sivillerin sayısına ilişkin çıkan haberlerin gerçekle ilgisi olmadığını; şu ana dek çok sayıda teröristin öldürüldüğünü, onlarcasının da teslim olduklarını belirtti. Uzaklardan yönlendirilen IŞİD Örgütünün ana komutasının bu bölgedeki teröristlerinin sağ salim çıkmalarıyla ilgilenmediğine dikkat çeken Nasrullah; çımaları yerine burada ölmelerini tercih ettiğini söyledi.

Bu operasyonlardan amacın ne Suriye ne de Lübnan topraklarının hiçbir parçasında IŞİD’li herhangi bir teröristin kalmamasının yanı sıra Lübnanlı kayıp askerlerin ailelerine dönmelerini sağlamak olduğunu vurgulayan Nasrullah; tüm hedeflerin tam sağlanmasına dek kesinlikle ateşkesin olmayacağının altını çizdi. Nasrullah bu konuda masa altından hiçbir müzakerenin kabul edilmeyeceğini, her şeyin aleni olacağını ifade etti.

Sınıra yakın bölgede Suriye’de 270 km’nin IŞİD2ten kurtarıldığını belirten Nasrullah, geriye kalan 40 km’de çembere alınan ve oldukça zor durumda kalan teröristleri yok etme operasyonlarının devam ettiğini açıkladı. Nasrullah direniş güçlerinin Lübnan’da 20 km’yi terörden kurtardıklarını söyledi.

ABD’nin; bizzat teşkil ettiği terör örgütlere karşı mücadele ve Lübnan’ı korumada direniş güçlerinin güç ve etkinlinden ciddi şekilde rahatsız olduğuna dikkat çeken Nasrullah; bundan dolayı da ABD’nin Lübnan Büyükelçiliği ve Lübnanlı bir kısım tarafların bazı medya araçlarına tehditler savurduklarını vurguladı. Nasrullah söz konusu medya araçlarına IŞİD’e karşı operasyonlar ve başarıların haberlerine yer vermemeleri talimatlarının verildiğini ifade ederken, bir kısım medya araçlarının ahlaksızlıklarının ortaya çıktığını kaydetti.

Hizbullah Genel Sekreteri Nasrullah Suriye Lübnan sınırlarında IŞİD’ karşı operasyonların önemine vurgu yaparken, bu operasyonlarda önemli bir zaferin sağlanacağını müjdeledi.

“Fünye ve Uyuşturucu Yüklü Araç Yakalandı”

Güvenlik Birimleri; Homs İlinin batı kırsalı Ksayr Bölgesinde Lübnan topraklarından Suriye’ye giren uyuşturucu ve bomba düzenekleri yapımında kullanılan fünye yüklü bir araç yakaladı.

Güvenlik yetkilisi dakik istihbarat bilgileri üzerine bu sabah Homs Kentinin yaklaşık 35 km batından yer alan Ksayr Bölgesinde çevrilen aracın teftişe alındığını belirtti. Yetkili araçta teröristlerin bomba düzenekleri yapımında kullandıkları fünyelere ek olarak captagon türü uyuşturucu ele geçirildiğini açıkladı. Aracın Lübnan topraklarından girdiğine dikkat çeken yetkili, Hama kırsalı istikametinde seyir ederken çevrildiğini söyledi.

“Ağır Kayıpları Devam Eden IŞİD Saflarında Firarlar da Artıyor”

Askeri bir kaynak Deyrezzor askeri havalimanının yakınlarına ek olarak Deyrezzor Kentinin güney ve güneybatı eksenlerinde IŞİD’e karşı operasyonların başarıyla devam ettiğini aktardı.

Kaynak hava güçlerinin ve topçu birliklerinin desteğinde devam eden operasyonlarda aralarında bariz ve yabancı isimlerin bulunduğu çok sayıda teröristin öldürüldüğünü, araç ve cephanelerinin de imha edildiğini belirtti.

Öte yandan yerel kaynaklar Deyrezzor İlinin Meyadin Kenti kırsalında, ordu birliklerimiz karşısında uğradıkları ağır kayıplar ardından gençleri silah zoruyla saflarına çekmeye çalışan IŞİD’li terör grubu ile Kuriye ahalisi arasında çatışmaların yaşandığını belirtti. Kaynaklar çatışmalarda aralarında IŞİD’in sözde medya sorumlusu Halit el Azzavi’nin aralarında bulunduğu birçok teröristin ağır yaralandıklarını kaydetti.

IŞİD saflarında firarların her gün daha çok arttığına dikkat çeken yerel kaynaklar son olarak aralarında birçok elebaşının bulunduğu çok sayıda teröristin kaçtıklarını belirtti.

Haber Merkezi

Share
268 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+1 = ?