logo

reklam
21 Ağustos 2017

SURİYE’DE NELER OLUYOR

Rusya Savunma Bakanlığı; Suriye’de görev yapan Rus hava güçlerinin son bir hafta içinde radikal teröristlere ait 730 hedefi muhtevalarıyla imha ettiklerini belirtti.  Rus bakanlık resmi web sitesinde yayınladığı bültende; Rus hava güçlerinin geçen hafta içinde Suriye’de 290 hava operasyonu düzenlediklerini açıklarken, bu operasyonlarda radikal teröristlere ait 730 hedefin başarıyla imha edildiğini belirtti.

Bültende söz konusu hedeflerin, insansız hava aracı aracılığı ile tespit edildiğine dikkat çekilirken, Rus insansız hava araçlarının son bir hafta içinde 120 operasyonda bulundukları kaydedildi.

Diğer yandan Rusya Savunma Bakanlığı Suriye ordusunun Rus uçakların desteği ile Hama İlinin doğusu Ukeyrebbat Bölgesinde IŞİD’in büyük bir terör grubunu sıkı çembere aldığına dikkat çekti. Bakanlık IŞİD’li çetelerin kaçışlarını önleme amacıyla Rus uçakların saat başı hava denetiminde bulunup Deyrezzor ekseninde kaçmaya çalışanları araçlarıyla imha ettiklerini ifade etti.

Askeri bir kaynak ordu birliklerinin Homs İlinin doğusunda Hama il idari sınırlarına yakın Tel Savvana ekseninde radikal terör örgütü IŞİD ile şiddetli çatışmalara girdiklerini belirtti.

Kaynak çatışmalarda radikal örgütün sayı, araç ve cephaneleriyle büyük kayıplara uğratıldığını ifade ederken, öldürülen teröristlerin arasında azılı isimlerin tespit edildiğine dikkat çekti.

Askeri bir kaynak ordu birliklerinin Homs kırsalının doğusunda IŞİD’e karşı operasyonlarına eş zamanlı olarak Hama İlinin doğusu Selemiye kırsalının Faside Beldesi ekseninde IŞİD ile yine şiddetli çatışmalara girdiklerini belirtti. Kaynak radikal örgütün burada da büyük kayıplara uğratılmasıyla Ukeyrebbat Beldesinde IŞİD’li büyük bir terör grubunun sıkı çembere alındığına dikkat çekti.

Radikal teröristlerin çemberi kırmak için ön hatlardaki birliklerimizi kalabalık sayılarla hırçın saldırılarda bulunduklarını belirten askeri kaynak; yüksek sayıda teröristin öldürülmesiyle söz konusu saldırıların başarıyla çökertildiğini vurguladı.

Ordu birliklerinin dün Esriya ekseninde IŞİD’i büyük kayıplara uğratmaları ardından 13 km mesafe ilerleyip çok sayıda mevki ve stratejik tepeyi ele geçirmişlerdi. Operasyonda aralarında Endonezya ve Irak uyruklu radikal teröristler öldürülmüştü.

Şam kırsalının Doğu Ğuta Bölgesinde bir yandan ‘Ceyşul İslam’, diğer yandan da ‘Feylak el Rahman’ ve Nusra Cephesi adlı radikal terör örgütleri arasında çatışmalar şiddetleniyor.

Kaynaklar ‘Feylak el Rahman’ ve Nusra Cephesinin Mesraba Beldesinde ‘Ceyşul İslam’ mevkilerine saldırılarında Nusra Cephesinin saha komutanlarından ‘Ebu Hani Diyb Kadiş’ lakaplı elebaşın aralarında bulunduğu üç terör örgütünden birçok teröristin ölü yaralı düştüklerini belirtti.

Saha kaynakları Homs ilinin doğusu Şair Bölgesinin kuzeyinden ilerleyen ordu birliklerinin Hama İlinin doğusu Esriya’nın güney ekseninden ilerleyen ordu birliklerinin bir araya gelmesiyle Hama ve Homs illerinin doğularında yaklaşık 3 bin metre karelik alanda kalan IŞİD çetelerinin tamamen sıkı bir çembere alındıklarını belirtti.

Kaynaklar ordu birliklerinin çemberi sıkı bir şekilde daraltma ve kaçmaya çalışan IŞİD çetelerini yok etme operasyonlarını başarıyla sürdürdüklerine vurgu yaptı.

Saha kaynakları ordu birliklerinin Şam’ın doğu kenarları Cobar Cephesinde radikal teröre karşı operasyonları kapsamında az önce Ali Zeybak adlı terör elebaşının komutasındaki bir terör grubunun tüm elemanlarını elebaşlarıyla birlikte etkisiz hale getirdiklerini aktardı.

“IŞİD ve Nusra Cephesinin Korkulu Rüyası Haline Gelen UR-77 Silahı”

Ordu birliklerinin radikal teröre karşı savaşında yeni olarak kullanmaya başladığı ve Nusra Cephesi başta olmak üzere radikal teröristlerin korkulu rüyası haline gelen UR-77 silahı..

Bombalarla donatılmış füze ipleri fırlatmasıyla 90 metre uzunluğunda 6 metre genişliğinde her türlü mayın, bubi tuzağı ve bomba düzeneğinin yanı sıra terör siperlerini imha eden bu silah; birçok bölgede etkin ve yok edici silah olarak kullanılıyor.

Askeri bir kaynak ordu birliklerinin başkent Şam’ın kuzey kırsalı Batı Kalemun Bölgesinde Lübnan direniş güçleriyle işbirliği içinde IŞİD’e karşı yoğun ve nitelikli operasyonlarda bulunduklarını belirtti. Kaynak Ceracir Dağları ve Kara Bölgesinde yürütülen operasyonlarda radikal terör örgütü IŞİD’in sayı, araç ve cephaneleriyle ciddi kayıplara uğratılmaları ardından Fara Vadisi, Şubet el Mağara, Şmeyyis Duvvar Hancer, Şubet el Suki, Duvvar Hancer Vadisi, Şmeyyis el Zimrani, Tenaya el Harik Tepesi, Mesud Vadisi, Ebu Hdayyir Vadisi, Şubet Srur, Kabir Ersali ve HUrbat el Ayla bölge ve tepelerin terörden kurtarıldıklarını açıkladı.

Operasyonlarda öldürülen teröristlerin arasında tehlikeli isimlerin tespit edildiğine dikkat çeken kaynak; ordu birliklerinin ve direniş güçlerinin geriye kalan bölgeleri kurtarma amaçlı operasyonlarını sürdürdüklerini sözlerine ekledi.

Kaynak Batı Kalemun Bölgesinde sağlanan bu büyük ve stratejik başarılardan sonra radikal terör örgütü IŞİD’e tabi teröristlerin ordunun ateş kontrolü altındaki Zemrani Geçidi yakınlarında gruplar halinde silahlarını teslim etmeye başladıklarına vurgu yaptı.

Askeri bir kaynak ordu birliklerinin Deyrezzor Kentinin kenarları Makabir ekseninde radikal terör örgütü IŞİD çeteleri ile şiddetli çatışmalara girdiklerini belirtti.

Kaynak çatışmalara eş zamanlı olarak hava güçlerinin Huveycet Sakır, Panorama, Huveycet el Mureyiye, Hmeydiye, Cbeyle ve Ruşdiye bölgelerinde IŞİD’in siper ve toplanma yerlerini muhtevalarıyla imha ettiklerini aktardı.

Çatışma ve operasyonlarda aralarında Iraklı azılı teröristlerin bulunduğu çok sayıda teröristin etkisiz hale getirdiklerini belirten kaynak, radikal örgütün araç, cephane ve siper açısından da kayıplara uğratıldığına dikkat çekti.

“IŞİD Saflarında Tasfiye ve Kaçışlar Devam Ediyor”

Ordu birliklerinin radikal terör örgütü IŞİD’e karşı başarıları gölgesinde bu çetelerin saflarında tasfiye ve örgüt saflarından kaçışlar devam ediyor.

Deyrezzor kırsalında yerel kayaklar açıklamalarında; IŞİD’in Meyadin Kenti ve civarında sözde ‘Tövbe Enstitüleri Emiri’ olarak bilinen Sudanlı ‘Ebu Esbat el Sudani’ lakabıyla bilinen azılı terör elebaşını infaz ettiğini aktardı.

Kaynaklar yine Meyadin Kentinde aralarında IŞİD’e ait ‘Beyan Radyosunun sorumlusu’ olarak bilinen Tunuslu ‘Ebu Havra el Tunusi’ lakaplı azılı terör elebaşının aralarında bulunduğu birçok örgüt elebaşının havzalarında 300 bin dolar ile birlikte IŞİD saflarından kaçtıklarını belirtti.

Haber Merkezi

 

Share
284 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+3 = ?