logo

reklam
18 Ağustos 2017

SURİYE’DE NELER OLUYOR

 

“Öldürülenlerin Arasında Suudili, Kuveytli ve Malezyalı Teröristler Var”

Askeri bir kaynak; ordu birliklerinin Deyrezzor’da Huveyka ve Rüşdiye bölgelerine ek olarak askeri havaalanı yakınlarında radikal terör örgütü IŞİD çeteleri ile sıcak temasa girdiklerini belirtti. Kaynak çatışmalarda çok sayıda teröristle birlikte önemli miktarda silah ve mühimmatın etkisiz hale getirildiğini ifade etti.

Hava güçlerinin ise Deyrezzor Kentinin Rüşdiye, huveyka, Panorama, Mevarid ve Hassarat bölgelerine ilaveten il kırsalının Hüseyniye, Bğayliye, Hatla, Huveycet Sakır, Ayyaş ve Mesreb bölgelerinde IŞİD’in mevki, siper ve ikmal hatlarına yoğun operasyonlarda bulunduklarını belirten askeri kaynak; radikal terör örgüte ait bir dizi karargah ve araçla birlikte yüksek sayıda teröristin yok edildiğini kaydetti. Kaynak öldürülen teröristlerin arasında Kuveytli Uveyd el Berrek ve Ayid Dahil’in yanı sıra Suudi Arabistanlı ‘Ebu Aişe el Cezravi ve Malezyalı ‘Ebu Meryem’ lakaplı azılı teröristlerin kimliklerinin tespit edildiğini aktardı.

“IŞİD Elebaşları Havzalarında Bulunan Parayla Kaçtı”

Deyrezzor kırsalının batısında yerel kaynaklar; Suriye ordusunun radikal terör örgütü IŞİD’e karşı başarıları gölgesinde örgüt saflarında yaşanan korku, panik ve firarlar kapsamında aralarında elebaşların bulunduğu çok sayıda teröristin örgüt saflarından kaçtıklarını belirtti.

Kaynaklar; son olarak Tunuslu ‘Culeybib el Tunusi’ ve Belçikalı ‘Ebu Talha’ lakaplı sözde IŞİD’in güvenlik emirleri olarak bilinen iki elebaşın aralarında bulunduğu bir terör grubunun tamamının örgüt saflarından kaçtıklarını aktardı. Kaynaklar kaçan elebaşların havzalarında yaklaşık 39 milyon lirayı çaldıklarına dikkat çekti.

Radikal terör örgütü IŞİD dün; örgüt saflarından kaçmaya çalıştıkları gerekçesiyle saflarında bulunan birçok yabancı teröristi öldürmüştü.

Ordu birliklerinin Şam kırsalı Batı Kalemun Bölgesinde IŞİD’e karşı operasyonları kapsamında hava güçlerinin Ceracir Dağları, Ebu Hdeyyic Tepesi ve Kara Dağlarında radikal terör örgütün komuta karargâhlarını imha etti.

Saha kaynakları hava operasyonlarında IŞİD’in önemli komuta karargâhlarıyla birlikte yok edilen teröristlerin arasında tehlikeli saha komutanlarının bulunduğuna dikkat çekti.

Saha kaynakları ordu birliklerinin Hama kırsalının doğusu Cub el Mezari Bölgesinde askeri mevkilere saldırmaya çalışan IŞİD çetelerini büyük kayıplara uğrattıklarını belirtirken, sağ kalan radikal teröristleri kovalama operasyonlarının devam ettiğini aktardı.

Saha kaynakları Şam kırsalı Doğu Ğuta’da varlık gösteren ‘Ceyşul İslam’ ve ‘Feylak el Rahman’ adlı iki radikal terör örgütü arasında tırmanan gerginlik kapsamında ‘Feylak el Rahman’ın Mdeyra Beldesinde güçlerini pekiştirip ‘Ceyşul İslam’a büyük bir saldırı hazırlığı yaptığını aktardı.

“Halep Kırsalında Onlarca Aile Evlerine Döndü”

Ordu birliklerinin Halep kırsalının doğusunda dış güçlere hizmete eden teröristleri bertaraf edip güvenliği sağlamaları ardından Deyr Hafir ve Menbic bölgelerinden onlarca aile bugün evlerine döndü.

Geri dönen aileler ordu birliklerinin teröre karşı başarılarını överlerken, güvenliği temin etmeleri ardından gönül rahatlığı ile evlerine dönmenin mutluluğunu kaydettiler. Aileler teröristlerin yok edilmeleriyle evlerine ve normal yaşamlarına döndüklerini, teröristlerin yok olmadan önce sabote ettikleri mülkleri onarma ve yeniden yapılandırma azminde olduklarını ifade ettiler.

Bu arada geçici olarak ikamet ettikleri Cibrin Merkezinden evlerine dönen ailelerin dönüş işlemlerini kolaylaştırma ve bu süreç içinde temel gereksinimlerini temin etme amacıyla özel bir komite teşkil edildi.

Haber Merkezi

 

Share
285 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+9 = ?