logo

reklam
19 Ağustos 2017

SURİYE’DE GÜNDEM

 

 

“Suriye Ordusu Saldırılara Karşı Koyup Tanklarını da İmha Etti”

Ordu birlikleri Dera’da gerilimi azaltma ve çatışmaları durdurma anlaşmalarını ihlal ederek sivil yerleşim alanları ve askeri mevkilere saldıran teröristlere karşı koydu. Saldırı mevkilerinin yok edildiği operasyonlarda ayrıca teröristlere ait bir tank da güdümlü füze ile imha edildi.

“IŞİD Mevkileri Havaya Uçuruluyor”

Ordu birlikleri Deyrezzor Kentinin güneybatı yönünde yer alan Huveycet Sakır Bölgesinde radikal terör örgütü IŞİD mevkilerine sızarak teröristlerin bir dizi noktasını havaya uçurdu.

Hama kırsalının doğusunda IŞİD’e karşı operasyonlarını sürdüren ordu birlikleri bugün bu radikal terör çeteleri büyük kayıplara uğratmaları ardından Biir el Seyyid, Biir el Avar ve Recm el Heccana bölgelerinin yanı sıra Fasida Dağını terörden kurtarıp kontrollerine aldılar. Başbakan İmad Hamis bu akşam; Cumhurbaşkanı Beşşar el Esad’ı temsilen Şa kırsalında yer alan Fuarlar Kentinde 43 devletin katılımıyla başlayan 59. Uluslararası Şam Fuarının faaliyetlerini başlattı.

17-26 Ağustos tarihleri arasında Cumhurbaşkanı el Esad’ın gözetimi altında düzenlenen fuarın açılışında yaptığı konuşmada; Suriye Arap Cumhuriyetinin konuklarını ve tüm fuar katılımcılarını el Esad adına selamladı. El Esad’ın fuar katılımcılarına başarı temennilerini aktaran Başbakan Hamis; dost ülkelerden katılımcıları başta olmak üzere tüm katılımcılara iyi dileklerini ifade etti.

Başbakan Hamis; beş yıl aradan sonra ilk kez düzenlenen ve bölgenin en önemli ekonomik, sosyal ve kültürel faaliyetlerden biri sayılan Şam Fuarının Suriye’den tüm dünyaya bir mesaj taşıdığına dikkat çekti.

Bu mesajda Suriye ve Suriyelilerin; Suriye’de yaşam iradesinin her daim olduğu gibi terörden daha azimli ve güçlü kalacağının altını çizdiklerini belirten Hamis; fuarın yaşamın ölüme karşı, hakkın batıla karşı, şeref ve onurun ihanete karşı, egemenliğin tabiliğe karşı zafer sancaklarını dalgalandırdığını vurguladı. Dünyanın her yerinden seferber edilen terörün edat olarak kullanılıp Suriye ve halkına karşı dayatılan bu savaşın muhtelif yönlerine dikkat çeken Hamis; bu savaşta muazzam büyüklükte paraların harcanması, her türlü yalan ve dolanlara başvurulması, gerçeklerin büyük kampanyalarla çarpıtılması ve teröre her türlü desteğin temin edilmesine rağmen Suriyelilerin içinde yaşam iradesini kırmadıklarını belirtti. Başbakan Hamis Suriyelilerin vatanlarını savunmaya eş zamanlı olarak yaşama, yaratıcılığa ve üretime dört kolla sarıldıklarını ifade etti.

Başbakan Hamis Suriyelilerin vatanlarını savunmaya eş zamanlı olarak yaşama, yaratıcılığa ve üretime dört kolla sarıldıklarını ifade etti. Suriye’nin altı yıldan fazla süredir terör örgütleri ve destekçilerine karşı canları ve kanlarıyla mücadele edip, onurlarını koruduklarını, ulusal egemenlik ve bağımsızlıklarının yanı sıra toprak ve halk bütünlüklerini savunduklarının altını çizdi.

Terör örgütlerin olayların başından beri muhtelif bölgelerde ekonomi, sanayi, hizmet ve ticari kurumları sistematik ve kasıtlı bir şekilde sabote ettiklerine dikkat çeken Hamis; bu teröristleri yönlendiren ve destekleyen devletlerin de Suriye ve halkına karşı ekonomik yaptırımlar dayattıklarına vurgu yaptı. Hamis tüm bunların Suriye ve halkına büyük zararlar verdiğini, kriz öncesinde birçok bölge devletini kalkınmada geçen Suriye ve halkının kalkınmasını durdurduğunu belirtti. Başbakan Hamis belli başlı devletlerin destekledikleri terör ve uyguladıkları yaptırımların Suriye ve halkına ekonomik, soysal ve daha başka açılardan verdiği hasar hacminin her daim insanlığın yüz karası olarak kalacağının altını çizdi. Başbakan Hamis belli başlı devletlerin destekledikleri terör ve uyguladıkları yaptırımların Suriye ve halkına ekonomik, soysal ve daha başka açılardan verdiği hasar hacminin her daim insanlığın yüz karası olarak kalacağının altını çizdi. Bunca yıldır tüm saldırı ve sabote edilme yöntemlerine güçlü bir şekilde mücadele eden Suriye ekonomisi ve kurumlarının ortak yatırım ve çalışmalar için güveni hak ettiğini ifade eden Başbakan Hamis; fuara geniş katılımın da bu güveni yansıttığını belirtti. Başbakan Hamis ordu birliklerinin Suriye ve halkını terörden kurtarmada onurlu bir savaş verdikleri sırada hükümetin de ekonomi, sanayi ve üretim çarkını koruma ve güçlendirme amaçlı güçlü bir mücadele verdiğine dikkat çekti.

Hamis hükümetin fuar esnasında ve sonrasında imzalanacak sözleşme ve anlaşmaların en uygun şekilde hayata geçirilmesi için gereken tüm kolaylık ve desteği temin edeceğinin altını çizdi.

Haber Merkezi

 

 

Share
279 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+1 = ?