logo

reklam
05 Ağustos 2017

SURİYE’DE EKONOMİ

Suriye’de turizm sektörünün canlanması ve gurbetçilerin anavatanlarında yatırımlarda bulunma arzuları gölgesinde Turizm Bakanı Buşr el Yazıcı bugün Kuveyt’e yaşayan Suriyeli gurbetçiler komitesinden bir heyet ile görüştü.

Suriye’nin muhtelif illerinde turizm projelerine ışık tutulan görüşmede; bu projelerin hayata geçirilmesinde bakanlık ile gurbetçiler arasında işbirliği ve ortak çalışmalar masaya yatırıldı.

Bakan el Yazıcı özellikle turizm sektöründe olmak üzere ekonomi alanının muhtelif alanlarında ciddi bir canlılık ve hareketlenmenin yaşandığına dikkat çekerken, gurbetçilerin yeniden yapılanma ve kalkınma süreçlerinde oynayabilecekleri rolün önemine vurgu yaptı.

Gurbetçi heyet başkanı Ğassan Ancarini; diğer devletlerde olduğu gibi Kuveyt’te yaşayan Suriyeli gurbetçilerin anavatanlarına dönme ve muhtelif alanlarda yatırım projeleri hayta geçirmede büyük bir arzu ve ilgi duyduklarına dikkat çekti.

Bölgenin En Önemli Faaliyetine Son Hazırlıklar Masaya Yatırıldı

Başbakan İmad Hamis başkanlığında bugün düzenlenen toplantıda Ortadoğu’nun en önemli ekonomik, kültürel ve sosyal faaliyetinden biri sayılan 59. Uluslararası Şam Fuarına muhtelif yönlü son hazırlıklar masaya yatırıldı.

Fuarın açılış faaliyetinin tüm ayrıntıları dâhil tüm etkinlikler, ziyaretçi ve fuar katılımcılarının ulaşım ve diğer hizmetlerine ilişkin meselelerin gözden geçirilip değerlendirildiği toplantıda, terör saldırıları nedeniyle beş yıldır ara verilen bu fuarın başarılı ve organizeli bir şekilde başlayıp tamamlanması için tüm konular ve gerekli icraatlar masaya yatırıldı.

Toplantıya katılan Enformasyon Bakanı Ramiz Tercüman, bakanlığın fuar etkinliklerini takip edecek Arap ve yabancı medya araçları için aldığı icraatlar ve sağlayacağı hizmet hakkında bilgi aktardı.

Şam Valisi Buşr el Sabban ise fuar süresince başkent Şam’ın 8 farklı bölgesinden fuar ziyaretçilerini fuar kentine ücretsiz olarak gidiş gelişlerini temin edecek otobüslerin günde 80 sefer yapacaklarını ifade etti.

Uluslararası Fuar ve Pazarlar Kamu Kurumu Müdürü Faris Kertli ise fuar kentindeki hazırlıkların %90’nının tamamlandığını, stantların katılımcı özel ve kamu kurum ve şirketlere teslim edildiğini belirtti. Kertli fuara katılımın ilk kez bu denli yoğun olduğuna dikkat çekerken, şu ana dek 42 ülkenin katılımını kesinleştirdiğini açıkladı.

Kâr Gelir Vergisi ve Tüketim Harcamaları Harçları Faiz ve Cezalardan Muaf Tutuldu

Cumhurbaşkanı Beşşar el Esad bugün, Halk Meclisinin 31-07-2017 tarihinde düzenlediği oturumda tartışıp karara başladığı 2017/ 25 sayılı kanunnameyi onayladı.

Kanunname 2015 yılı ve öncesine ait hakiki kâr gelir vergisi ve ekleri borçlularının, bu borçlarını 31-12-2017 tarihine dek ödemeleri halinde tüm faiz ve para cezalarından muaf tutulmalarını öngörüyor.

Kanunname aynı zamana 2016 yılı ve öncesinde tüketim harcamaları harçlarının yanı sıra vergi ve mali harç borçlularının yine 31-12-2017 tarihine dek borçlarını ödemeleri halinde tüm faiz ve para cezalarından muaf tutulmalarını öngörüyor.

Haber Merkezi

 

 

Share
312 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+10 = ?