logo

reklam
30 Ağustos 2017

SURİYE’DE DURUMLAR

Askeri bir kaynak Deyrezzor’da ordu birliklerinin gece saatlerinde askeri havalimanı yakınlarında bulunan Karye Tepesinde mevzilenen radikal terör örgütü IŞİD çetelerine karşı nitelikli bir operasyon gerçekleştirdiklerini belirtti. Kaynak tepede bulunan tüm teröristlerin öldürülüp ekipman, silah ve mühimmatlarına el koyana kahraman askerlerin herhangi bir kayıp vermeden sağ salim mevkilerine döndüklerini vurguladı.

Askeri bir kaynak ordu birliklerinin Homs İlinin doğusu Tedmur – Palmira kırsalının Suhne Kenti doğusunda yer alan Dahik Dağını IŞİD’ten kurtarıp kontrolüne geçirdiklerini belirtti. Kaynak 8 km uzunluğunda 5 km genişliğinde olan ve yüksek bir stratejik öneme sahip olan dağın kontrole alındığı operasyonlarda radikal terör örgütü IŞİD’in sayı ve araçlarıyla ciddi kayıplara uğratıldığına dikkat çekti.

“Batı Kalemun Tamamen Terörden Arındırıldı”

Başkent Şam kırsalının kuzeyi Batı Kalemun’da Crud Kara Bölgesinden IŞİD’li yüzlerce terörist bir kısmı aileleriyle birlikte olmak üzere Deyrezzor kırsalının doğusu Albukemal Bölgesine otobüslerle aktarıldı. Batı Kalemun’da bulunan tüm teröristlerin dün akşam çıkmaları ardından bölgenin tamamı teröristlerden arınmış oldu.IŞİD çeteleri bölgeden çıkmadan önce, dış güçlerle askeri, lojistik ve istihbarat bağlantılarını saklama amacıyla tüm karargah, doküman ve ekipmanlarını ateşe verip yok etmeye çalışmıştı.

“IŞİD Teröristleri Otobüslerle Böyle Aktarıldı”

Şam kırsalının kuzeyi Batı Kalemun Bölgesinde arta kalan IŞİD’li teröristler bir kısmı aileleriyle birlikte olmak üzere dün akşam Deyrezzor kırsalı Albukemal Bölgesine aktarıldı. Bölgede bulunan sivil vatandaşların selametini koruma ve IŞİD’in daha önce Lübnan’da kaçırdığı Lübnanlı askerleri kurtarma amacıyla Lübnan direniş güçleri Hizbullah ile IŞİD arasında varılan anlaşma kapsamında Suriye’de Suriye ordusu, Lübnan’da da Lübnan ordusu ve direniş güçleri Batı Kalemun’da operasyonlarını durdurmuşlardı. Anlaşmada bölgede arta kalan tüm teröristlerin ambulans araçları eşliğindeki otobüslerle Deyrezzor kırsalına aktarılmaları öngörülmüştü. Askeri bir kaynak ordu birliklerinin Hama İlinin güneydoğusunda Homs il idari sınırlarına yakın Teldere, Kubbat el Kürdi, Dahrat el Diyba ve Rabiye mevkilerinde günün erken saatlerinde askeri noktalara büyük ve hırçın bir saldırıda bulunan Nusra Cephesi çetelerine karşı koyduklarını belirtti.

Kaynak yaşanan şiddetli çatışmalarda ordu birliklerinin bir kısım noktalardan çekilmeleri ardından ilerleyen saatlerde radikal çetelerden onlarcasını ölü, birçoğunu da yaralı düşürüp çekildiği tüm noktaları yeniden kontrollerine geçirdiklerine vurgu yaptı. Çatışmalarda radikal terör örgütü Nusra Cephesine ait tank ve ağır makineli silahlarla donatılmış birçok aracın imha edildiğini belirten kaynak; kullandıkları bombalı araçların hedefe ulaşmadan önce yok edildiklerini aktardı.

Kaynak çatışmalarda 15’e yakın askerimizin şehit ve yaralı düştüklerini kaydetti.

Askeri bir kaynak hava güçlerinin ve topçu birliklerinin Deyrezzor Kenti ve kırsalının Panorama, Serda, Makabir, Bğayliye, Huveycet Sakır, Hassan, Cneyna, Ayyaş, Hrayta, Tarif, Ayn Bucuma, Rüşdiye Hüveyka ve askeri havalanı yakınlarında IŞİD’in mevki, karargah, siper ve hareketlenmelerini hedef almaya devam ettiklerini aktardı.

Ordu birliklerinin ise Bğayliye, Makabir, Rüşdiye ve askeri havaalanı yakınlarında IŞİD çeteleri ile çatışmalara girdiklerini belirten kaynak; operasyon ve çatışmalarda aralarında kimlikleri tespit edilen bariz isimlerin bulunduğu çok sayıda teröristin ekipmanlarıyla birlikte etkisiz hale getirildiklerini ifade etti.

“30 Terörist IŞİD Saflarından Kaçtı”

IŞİD saflarında firar, korku ve panik devam ederken; radikal terör örgütü firarları önleme, panik ve korkuyu örtbas etmeye çalışıyor. Deyrezzor kırsalında yerel kaynaklar son olarak Albukemal Bölgesinde aralarında elebaşların bulunduğu 30’dan fazla teröristin örgüt saflarından kaçtıklarını belirtti. Kaynaklar IŞİD’in kaçan teröristleri yakalama ve yeni kaçışları önleme amacıyla barikatlarını yoğunlaştırıp ek icraatlar dayattığına dikkat çekti.

Öte yandan kaynaklar, radikal terör örgütün saflarındaki teröristler ve canlı kalkan olarak kullandığı sivil vatandaşların içlerine korku salma ve kaçmalarını önleme amacıyla muhtelif bölgelerde kaçma girişiminde bulundukları gerekçesiyle birçok vatandaşı vahşice katlettiğini aktardı.

Haber Merkezi

 

 

 

 

Share
300 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+5 = ?