logo

reklam
17 Mart 2018

SURİYE, SEKİZ YILDIR DİZ ÇÖKMEDİ!


admin
bereket@prestijbilgisayar.org

Suriye’ye yönelik başlayan kirli emperyalist saldırının bugün sekizinci yılına girdik.

15 Mart 2011 yılında Dera’da ABD istihbarat teşkilatı CİA ve İsrail istihbarat teşkilatı MOSSAD’ın desteği ve yönlendirmesi ile başlayan sözde muhalif gösteriler, küresel havuz medyasında “Arap Baharı Suriye’ye ulaştı, halk demokrasi ve özgürlük istiyor” şeklinde servis edildi.

Bu gösterilerin demokrasi ve özgürlük temelli olmadığının anlaşılması çok uzun sürmeyecekti.

ABD ve İsrail’in eğitip donattığı El Kaide tandanslı çeteler, 6 Haziran 2011 yılında İdlip’in Cisr Eş-Şuğur beldesinde 120 polis ve askeri katledip Asi Nehri’ne attılar.

Sonraki süreçlerde katliamlar, çatışmalar ülkenin diğer kentlerine sıçradı.

83 ülkeden devşirilen ruh hastası lejyonerlerin yaptıkları katliamlar, 15 Mart ve öncesinde “halk demokrasi ve özgürlük istiyor” şeklinde servis edilen haberlerin hiçbirinin gerçeği yansıtmadığını, Suriye’de bir demokrasi ve özgürlük temelli taleplerin değil, yer altı ve üstü kaynakları paylaşım savaşının başlangıcı olduğunu gösteriyordu.

Ortadoğu tarihinde emparyalizmin resmi orduları tarafından yapılan katliamlar, bu sefer paramiliter çeteler aracılığıyla yapılıyor ve bu çetelere “devrimci güçler” deniliyordu.

Emperyalizmin bölgemizdeki işbirlikçi ülkeleri, medyaları, Ortadoğu’nun yakınına bile gelmemiş fularlı tatlı su solcuları da emperyalizm ile aynı ağzı kullanarak bu çetelere “devrimci güçler” diyerek algı yaratmaya ve emperyalist saldırıya meşruluk kazandırmaya çalıştılar.

15 Mart 2011 tarihinden 2 ay sonra Cisr Eş-Şuğur’da meydana gelen katliamın hemen ardından Suriye halkları bütün dinamikleri ile tarihten gelen bilinçleri doğrultusunda bu olayların demokrasi ve özgürlük temelli olmadığına kanaat getirerek karşı refleks gösterip bu saldırıya meşruluk kazandırmaya çalışanların çabalarını boşa düşürdüler.

Emperyalizmin 83 ülkeden devşirdiği çetelere karşı silahlanan halk, kendi öz savunma güçlerini oluşturarak Suriye’nin emperyalizme boyun eğmeyeceğini, emperyalizmin Suriye’de tarihe gömüleceğini bütün dünyaya göstermişti, göstermeye devam ediyor.

Kadınların önemi…

Öte yandan 7 yıldır 3 bin civarında cephede süren çatışmalarda ordunun yanında yer alan kadınlar da bu savaşta etkin rol oynadılar.

Suudi Arabistan’da kadının tek başına sokağa çıkması dahi yasakken, kadının insan olup olmadığı tartışılırken Suriye’de kadınlar pilot, doktor, öğretmen vs. vs. hayatın her alanında ve son 7 yıldır savaşın her cephesinde var olarak, Suriye’nin Ortadoğu’da emperyalist ülkelerin ve işbirlikçilerinin bahsettiği gibi demokrasi ve özgürlüğe ihtiyacının olmadığını kanıtlamış oldular.

Şimdi sekizinci yılına giren Suriye’yi işgal ve  paylaşım savaşının, Suriye Ordusu ve halkının zaferi ile sonuçlanmasına ramak kaldı.

2011 yılından bu yana geçen sürede yüzbinlerce insan hayatını kaybetti ancak Suriye’ye “demokrasi ve özgürlük” iddiası ile çullanan emperyalizm ve işbirlikçileri de tarihe gömülmek üzere. (Evgin Dağ) 

 

Share
203 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • YEREL SEÇİMLER ÜZERİNE – 4

  20 Ekim 2018 Genel, Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Samandağ yerel iktidarında onlarca yıldır isimler değişiyor ancak zihniyet olarak aynı olan siyasiler, yerel seçim ile ilgili nabız yoklamaya, sosyal medyada paylaşımlar yapmaya, "halkın iradesi" ile yerel iktidara talip olduklarını dile getirmeye devam ediyorlar. Ancak halktan, halkın iradesinden, hizmetten bahseden hiçbiri; mahalle komitelerinden, uyuşturucuya karşı mücadeleden, üniversiteye hazırlanan maddi durumu iyi olmayan öğrencilere ücretsiz kurslardan, maddi durumu iyi olmayan ailelerimize ücretsiz sağlık taramalarından, yardıma...
 • “HAFTALIK” DEĞERLENDİRMELER: 06-13 EKİM 2018″

  18 Ekim 2018 Genel, Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  1- Türkiye Ekonomisinin giderek zora girdiği ve ekonomik krizin toplumsal etkilerinin arttığı bu dönemde bu krize rağmen karlarını en çok arttıranlar büyük bankalar oldu. 2017 yılında bankaların karı 49 milyar TL olurken; 2018 yılının sonunda bu karın 55 milyar TL.’ ye çıkması bekleniyor. 2018 yılının ağustos ayı bankaların en çok kar elde ettikleri ay oldu. Bütün bunlar finans kapitalin Türkiye’deki gücü ve etkisini gösterirken, faşizminde finans kapitalin gücü ve iktidarını koruyan ve arttıran bir yönetim olduğunun göstergesidir....
 • YAKLAŞAN YEREL SEÇİMLER ÜZERİNE -2

  17 Ekim 2018 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  Daha önceki yazımda Belediye Başkanlığına aday olacak olanlara sorduğum sorular çoğu kişiye ütopik geldi. Yerel iktidara kim gelirse bu hizmetlerin yapılamayacak şeyler olduğunu, facebook hesabıma özelden yazarak söyleyen onlarca kişi de oldu. Bu tarz yakalaşanlar, hizmeti onlarca yıldır iki parke taşı olarak kabullenmiş gibiler. Sorduğum soruların ütopik olduğunu söyleyenler, tarihte Ordu'nun Fatsa Belediye Başkanı Terzi Fikri ve günümüzde Dersim'in Ovacık Belediye Başkanı Mehmet Fatih Maçoğlu örneklerine bakarlarsa aslında hizmet...
 • YAKLAŞAN YEREL SEÇİMLER ÜZERİNE-1

  16 Ekim 2018 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  Yerel seçimler yaklaştıkça Belediye Başkanlığı adaylığı için kulisler artıyor, kimisi de ısmarlama ödül alıyor. Yaklaşan yerel seçimler öncesinde Samandağ'da yerel iktidara talip olacak olan adaylara şimdiden birkaç soru sormak lazım. 1-Yönetim anlayışınız sadece ihale ve betona yönelik mi olacak? 2-Ajandanızda daha önce kullanılan ancak uyulmayan "halkçı belediyecilik" argümanı olacak mı? 3-Genel Merkeze biat etme kültürü ile mi yöneteceksiniz yoksa halkın talepleri doğrultusunda mı hareket edeceksiniz? 4-Turzim ilçesi olma ...