logo

reklam
17 Mart 2018

SURİYE, SEKİZ YILDIR DİZ ÇÖKMEDİ!


admin
bereket@prestijbilgisayar.org

Suriye’ye yönelik başlayan kirli emperyalist saldırının bugün sekizinci yılına girdik.

15 Mart 2011 yılında Dera’da ABD istihbarat teşkilatı CİA ve İsrail istihbarat teşkilatı MOSSAD’ın desteği ve yönlendirmesi ile başlayan sözde muhalif gösteriler, küresel havuz medyasında “Arap Baharı Suriye’ye ulaştı, halk demokrasi ve özgürlük istiyor” şeklinde servis edildi.

Bu gösterilerin demokrasi ve özgürlük temelli olmadığının anlaşılması çok uzun sürmeyecekti.

ABD ve İsrail’in eğitip donattığı El Kaide tandanslı çeteler, 6 Haziran 2011 yılında İdlip’in Cisr Eş-Şuğur beldesinde 120 polis ve askeri katledip Asi Nehri’ne attılar.

Sonraki süreçlerde katliamlar, çatışmalar ülkenin diğer kentlerine sıçradı.

83 ülkeden devşirilen ruh hastası lejyonerlerin yaptıkları katliamlar, 15 Mart ve öncesinde “halk demokrasi ve özgürlük istiyor” şeklinde servis edilen haberlerin hiçbirinin gerçeği yansıtmadığını, Suriye’de bir demokrasi ve özgürlük temelli taleplerin değil, yer altı ve üstü kaynakları paylaşım savaşının başlangıcı olduğunu gösteriyordu.

Ortadoğu tarihinde emparyalizmin resmi orduları tarafından yapılan katliamlar, bu sefer paramiliter çeteler aracılığıyla yapılıyor ve bu çetelere “devrimci güçler” deniliyordu.

Emperyalizmin bölgemizdeki işbirlikçi ülkeleri, medyaları, Ortadoğu’nun yakınına bile gelmemiş fularlı tatlı su solcuları da emperyalizm ile aynı ağzı kullanarak bu çetelere “devrimci güçler” diyerek algı yaratmaya ve emperyalist saldırıya meşruluk kazandırmaya çalıştılar.

15 Mart 2011 tarihinden 2 ay sonra Cisr Eş-Şuğur’da meydana gelen katliamın hemen ardından Suriye halkları bütün dinamikleri ile tarihten gelen bilinçleri doğrultusunda bu olayların demokrasi ve özgürlük temelli olmadığına kanaat getirerek karşı refleks gösterip bu saldırıya meşruluk kazandırmaya çalışanların çabalarını boşa düşürdüler.

Emperyalizmin 83 ülkeden devşirdiği çetelere karşı silahlanan halk, kendi öz savunma güçlerini oluşturarak Suriye’nin emperyalizme boyun eğmeyeceğini, emperyalizmin Suriye’de tarihe gömüleceğini bütün dünyaya göstermişti, göstermeye devam ediyor.

Kadınların önemi…

Öte yandan 7 yıldır 3 bin civarında cephede süren çatışmalarda ordunun yanında yer alan kadınlar da bu savaşta etkin rol oynadılar.

Suudi Arabistan’da kadının tek başına sokağa çıkması dahi yasakken, kadının insan olup olmadığı tartışılırken Suriye’de kadınlar pilot, doktor, öğretmen vs. vs. hayatın her alanında ve son 7 yıldır savaşın her cephesinde var olarak, Suriye’nin Ortadoğu’da emperyalist ülkelerin ve işbirlikçilerinin bahsettiği gibi demokrasi ve özgürlüğe ihtiyacının olmadığını kanıtlamış oldular.

Şimdi sekizinci yılına giren Suriye’yi işgal ve  paylaşım savaşının, Suriye Ordusu ve halkının zaferi ile sonuçlanmasına ramak kaldı.

2011 yılından bu yana geçen sürede yüzbinlerce insan hayatını kaybetti ancak Suriye’ye “demokrasi ve özgürlük” iddiası ile çullanan emperyalizm ve işbirlikçileri de tarihe gömülmek üzere. (Evgin Dağ) 

 

Share
134 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • KRİSTAL ORGANİZASYON

  16 Temmuz 2018 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Ailemizin işletmesi. 2012 yılında ticari hayatına başladı. Koşullara göre kendini yenileyerek faaliyete girdi. Kristal Organizasyon açıldığı günden bu yana üstün başarı göstererek; kar- zarar bağlamında her yıl zarar etti. Bu konuda istikrarlı davrandı. Zaten dünyadaki ve ülkemizdeki ekonomik durgunluğun esnafa, iş dünyasına yansımalarını biliyoruz. Kurumsal şirketler depremler yaşarken,küçük bir işletme olan Kristal Organizasyon’un bundan etkilenmemesi mümkün değildi. Ancak kimi işletmeler ‘’ güçlü olmadıkları halde güçlü durmaya’...
 • MUHARREM İNCE

  09 Temmuz 2018 Köşe Yazıları, Yerel

  Devlet başkanlığı seçimlerinde Samandağ’ının % 89.94’ü Muharrem İnce’nin seçim sonrası açıklamalarını takip ettik. Söyledikleri, birilerinin hoşuna gitmedi. Alışılmışın- beklenilenin dışında realist bir bakış ile durumları değerlendirdi. Bu gerçekçi bakış açısı rahatsızlık verdiğinden dolayı üretilen komplo teorilerine daha çok inanmaya başladık. Bu teorilere kendimizi o kadar kaptırıyoruz ki yalın gerçekleri bile anlamakta zorlanıyoruz. Tehdit, kaçırılma gibi ‘’sosyal medya’’  dedikodularına:  çok açık bir şekilde en yüksek tondan ce...
 • GENE Mİ? : ‘’ORTADOĞU’’

  11 Haziran 2018 Genel, Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Ülkemiz, seçim gündemine kilitlenmişken; Suriye devlet başkanı, ‘’Rusya’da Bugün’’  televizyon kanalı ile yaptığı röportajda;  ‘’Önümüzdeki günlerde çatışmaların, Suriye’nin kuzeyinde yoğunlaşacağını söyledi. Kendisini ‘’Suriye Demokratik Güçleri’’  diye kendini niteleyen yapıların hedef alınacağını çünkü bu yapıların ABD tarafından, ABD çıkarına hizmet amacıyla desteklendiğini söyledi.’’ Suriye devlet başkanı; Rakka,Kamışlı,Haseki ve Deyrzor’un kuzeyinde bulunan bu yapılara, ABD’nin her türlü desteği verdiğini, bu yapıların ellerinde so...
 • SERHAT ÇAKIN’DAN “HAFTALIK” DEĞERLENDİRMELER:  02 – 09  HAZİRAN 2018

  11 Haziran 2018 Genel, Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

    1- Boğaziçi Üniversitesi’nde Afrin Harekâtı için dağıtılan lokumlardan dolayı tepki gösterip durumu protesto eden 14 öğrenci, 2 aylık bir tutukluluktan sonra çıkarıldıkları ilk celsede serbest bırakıldılar. Böylece tutuklanmaları ve hüküm giymeleri için hiçbir demokratik ve sağlam bir yasal gerekçenin olmadığı mahkemenin bu kararı ile tescil edilmiş oldu. Ancak bu öğrenciler boş yere iki ay tutuklu kaldılar. Bütün bu uygulamalar, iktidarın ve sarayın muhalif gençleri ve gençliği yıldırmak, düzen güçlerinin onları yıldırıp...