logo

reklam

SURİYE SATRANCINDA YENİ HAMLELER; ŞAH YERİNDE DURUYOR!


ümit sağaltıcı
umit_ofset2013@hotmail.com

Emperyalizm, Arap Baharı tiyatrosu ile 2011 yılının Mart ayında Suriye’nin üzerinde kara bulutlarını gezdirmeye başlayınca, kıblesi Washington olan herkes, “Beşşar Esad 3 aya kalmaz düşer” yorumlarını yapmıştı.

Aradan 7 yıl geçti, düşüremediler; hepsi düştü.

*      *      *

7 yıllık süreçte Suriye satrancında emperyalist ülkelerin desteği ile El Kaide tandanslı El Nusra, Ahrar-u Şam gibi onlarca irili ufaklı paramiliter piyon türetildi.

Bu piyonlar; Cisr Eş-Şuğur, Der’a, Hama, Halep gibi belde ve kentlerde insani hiçbir değer ile alakası olmayan pratikler sergileyerek kendinden olmayanları, hatta kendinden olup bazen teoride ve pratikte onlarla ters düşen örgütleri bile tasfiye ettiler.

Yani onlarla birebir aynı düşünceyi, aynı genleri taşımayanların, aynı pratikleri sergilemeyenlerin onlara göre yaşama hakkı yoktu.

*     *    *

Suriye sahasında oynanan satrancın en büyük piyonu olan IŞİD ise, Irak’taki unsurları eli ile 2015 yılında Tıkrit’te gerçekleştirdiği ve tarihe “Speicher katliamı” olarak geçen, 2 bin civarında Iraklı askerin öldürüldüğü katliamla, Suriye sahasında yüzlerce sivili kurşuna dizmesi ile bu satrancın pek barış-demokrasi amaçlı olmadığını göstermişti.

*     *     *

Suriye’de kurulan satranç sahası hızla kan gölüne dönmesine rağmen, emperyalist ülkeler, havuz medyaları aracılığıyla yalan haberler pompalayarak izleyici kitlelerinde Beşşar Esad’ın diktatör olduğu ve bu satrancın Şam’daki Şahı diktatör olduğu için devirme amacı taşıdığı algısını yaratmaya çalıştılar.

Algı yaratma anlamında çoğu kez başarılı olsalar da yukarıda saydığım katliamları istemeyerek de olsa izleyen kitleler artık bu yalanı yutmaz oldular.

*     *     *

Artık gerçekleri gören kitlelerde değişen algı ile birlikte Rusya’nın Afrin’den çekilmesi, TSK’nın 1 aya yakın bir süredir YPG’ye karşı operasyon düzenlemesi, YPG’nin Şam’ı Afrin’e davet etmesi, Şam’ın Afrin’e askeri birliklerini göndermeye başlaması, geçtiğimiz günlerde Çin’in de askeri olarak varlık göstereceğini deklere etmesi Suriye satrancına yeni bir boyut kazandırdı.

*      *      *

Şimdi bu satrançta, Suriye’nin kuzeyinde yeni hamleler yapılıyor evet. Afrin’e yönelik önemli bir hamle yapmak üzere olan Şam, bu hamle ile 7 yıllık savaş ve binlerce yıllık siyasi tecrübesini de kullanarak askeri ve siyasi anlamda büyük kazanımlar elde edilecek bir hamle yapmış olacak muhtemelen.

*       *       *

Bu satrancın piyonlarını yönlendiren ABD ve İsrail, piyonları nereye sürer yada imha mı ederler bilemem ama 7 yıldır devirmeye çalıştıkları Şahı deviremeyecekleri netleşti diyebilirim.

Evgin Dağ

Share
213 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • “HAFTALIK” DEĞERLENDİRMELER: 06-13 EKİM 2018″

  18 Ekim 2018 Genel, Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  1- Türkiye Ekonomisinin giderek zora girdiği ve ekonomik krizin toplumsal etkilerinin arttığı bu dönemde bu krize rağmen karlarını en çok arttıranlar büyük bankalar oldu. 2017 yılında bankaların karı 49 milyar TL olurken; 2018 yılının sonunda bu karın 55 milyar TL.’ ye çıkması bekleniyor. 2018 yılının ağustos ayı bankaların en çok kar elde ettikleri ay oldu. Bütün bunlar finans kapitalin Türkiye’deki gücü ve etkisini gösterirken, faşizminde finans kapitalin gücü ve iktidarını koruyan ve arttıran bir yönetim olduğunun göstergesidir....
 • YAKLAŞAN YEREL SEÇİMLER ÜZERİNE -2

  17 Ekim 2018 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  Daha önceki yazımda Belediye Başkanlığına aday olacak olanlara sorduğum sorular çoğu kişiye ütopik geldi. Yerel iktidara kim gelirse bu hizmetlerin yapılamayacak şeyler olduğunu, facebook hesabıma özelden yazarak söyleyen onlarca kişi de oldu. Bu tarz yakalaşanlar, hizmeti onlarca yıldır iki parke taşı olarak kabullenmiş gibiler. Sorduğum soruların ütopik olduğunu söyleyenler, tarihte Ordu'nun Fatsa Belediye Başkanı Terzi Fikri ve günümüzde Dersim'in Ovacık Belediye Başkanı Mehmet Fatih Maçoğlu örneklerine bakarlarsa aslında hizmet...
 • YAKLAŞAN YEREL SEÇİMLER ÜZERİNE-1

  16 Ekim 2018 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  Yerel seçimler yaklaştıkça Belediye Başkanlığı adaylığı için kulisler artıyor, kimisi de ısmarlama ödül alıyor. Yaklaşan yerel seçimler öncesinde Samandağ'da yerel iktidara talip olacak olan adaylara şimdiden birkaç soru sormak lazım. 1-Yönetim anlayışınız sadece ihale ve betona yönelik mi olacak? 2-Ajandanızda daha önce kullanılan ancak uyulmayan "halkçı belediyecilik" argümanı olacak mı? 3-Genel Merkeze biat etme kültürü ile mi yöneteceksiniz yoksa halkın talepleri doğrultusunda mı hareket edeceksiniz? 4-Turzim ilçesi olma ...
 • İNSANLIĞIN KANAYAN YARASI: ORTADOĞU

  16 Ekim 2018 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  19.YY'ın sonlarına doğru ekonomik önemi ve değeri ortaya çıkan petrol bulundu bulunalı, Ortadoğu halklarının başına bela olmuştur. Başta Fransa ve İngiltere olmak üzere bütün emperyalist ülkeler; metazori paylaşımdan pay kapmak için kudurmuş köpekler gibi bu bölge ve halklarına acımasızca işgal ve saldırıları başlattılar. Bu işgal ve saldırılar günümüze kadar devam etti. Değerli şairimiz Orhan Veli’nin bir şiirinde meşhur bir sözü vardır: “Yazık oldu nasırından ölen Süleyman Efendiye.” Bu sözü Ortadoğu’da yaşayan Arap halklarına uyarlaya...