logo

reklam

SURİYE SATRANCINDA YENİ HAMLELER; ŞAH YERİNDE DURUYOR!


ümit sağaltıcı
umit_ofset2013@hotmail.com

Emperyalizm, Arap Baharı tiyatrosu ile 2011 yılının Mart ayında Suriye’nin üzerinde kara bulutlarını gezdirmeye başlayınca, kıblesi Washington olan herkes, “Beşşar Esad 3 aya kalmaz düşer” yorumlarını yapmıştı.

Aradan 7 yıl geçti, düşüremediler; hepsi düştü.

*      *      *

7 yıllık süreçte Suriye satrancında emperyalist ülkelerin desteği ile El Kaide tandanslı El Nusra, Ahrar-u Şam gibi onlarca irili ufaklı paramiliter piyon türetildi.

Bu piyonlar; Cisr Eş-Şuğur, Der’a, Hama, Halep gibi belde ve kentlerde insani hiçbir değer ile alakası olmayan pratikler sergileyerek kendinden olmayanları, hatta kendinden olup bazen teoride ve pratikte onlarla ters düşen örgütleri bile tasfiye ettiler.

Yani onlarla birebir aynı düşünceyi, aynı genleri taşımayanların, aynı pratikleri sergilemeyenlerin onlara göre yaşama hakkı yoktu.

*     *    *

Suriye sahasında oynanan satrancın en büyük piyonu olan IŞİD ise, Irak’taki unsurları eli ile 2015 yılında Tıkrit’te gerçekleştirdiği ve tarihe “Speicher katliamı” olarak geçen, 2 bin civarında Iraklı askerin öldürüldüğü katliamla, Suriye sahasında yüzlerce sivili kurşuna dizmesi ile bu satrancın pek barış-demokrasi amaçlı olmadığını göstermişti.

*     *     *

Suriye’de kurulan satranç sahası hızla kan gölüne dönmesine rağmen, emperyalist ülkeler, havuz medyaları aracılığıyla yalan haberler pompalayarak izleyici kitlelerinde Beşşar Esad’ın diktatör olduğu ve bu satrancın Şam’daki Şahı diktatör olduğu için devirme amacı taşıdığı algısını yaratmaya çalıştılar.

Algı yaratma anlamında çoğu kez başarılı olsalar da yukarıda saydığım katliamları istemeyerek de olsa izleyen kitleler artık bu yalanı yutmaz oldular.

*     *     *

Artık gerçekleri gören kitlelerde değişen algı ile birlikte Rusya’nın Afrin’den çekilmesi, TSK’nın 1 aya yakın bir süredir YPG’ye karşı operasyon düzenlemesi, YPG’nin Şam’ı Afrin’e davet etmesi, Şam’ın Afrin’e askeri birliklerini göndermeye başlaması, geçtiğimiz günlerde Çin’in de askeri olarak varlık göstereceğini deklere etmesi Suriye satrancına yeni bir boyut kazandırdı.

*      *      *

Şimdi bu satrançta, Suriye’nin kuzeyinde yeni hamleler yapılıyor evet. Afrin’e yönelik önemli bir hamle yapmak üzere olan Şam, bu hamle ile 7 yıllık savaş ve binlerce yıllık siyasi tecrübesini de kullanarak askeri ve siyasi anlamda büyük kazanımlar elde edilecek bir hamle yapmış olacak muhtemelen.

*       *       *

Bu satrancın piyonlarını yönlendiren ABD ve İsrail, piyonları nereye sürer yada imha mı ederler bilemem ama 7 yıldır devirmeye çalıştıkları Şahı deviremeyecekleri netleşti diyebilirim.

Evgin Dağ

Share
162 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • KRİSTAL ORGANİZASYON

  16 Temmuz 2018 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Ailemizin işletmesi. 2012 yılında ticari hayatına başladı. Koşullara göre kendini yenileyerek faaliyete girdi. Kristal Organizasyon açıldığı günden bu yana üstün başarı göstererek; kar- zarar bağlamında her yıl zarar etti. Bu konuda istikrarlı davrandı. Zaten dünyadaki ve ülkemizdeki ekonomik durgunluğun esnafa, iş dünyasına yansımalarını biliyoruz. Kurumsal şirketler depremler yaşarken,küçük bir işletme olan Kristal Organizasyon’un bundan etkilenmemesi mümkün değildi. Ancak kimi işletmeler ‘’ güçlü olmadıkları halde güçlü durmaya’...
 • MUHARREM İNCE

  09 Temmuz 2018 Köşe Yazıları, Yerel

  Devlet başkanlığı seçimlerinde Samandağ’ının % 89.94’ü Muharrem İnce’nin seçim sonrası açıklamalarını takip ettik. Söyledikleri, birilerinin hoşuna gitmedi. Alışılmışın- beklenilenin dışında realist bir bakış ile durumları değerlendirdi. Bu gerçekçi bakış açısı rahatsızlık verdiğinden dolayı üretilen komplo teorilerine daha çok inanmaya başladık. Bu teorilere kendimizi o kadar kaptırıyoruz ki yalın gerçekleri bile anlamakta zorlanıyoruz. Tehdit, kaçırılma gibi ‘’sosyal medya’’  dedikodularına:  çok açık bir şekilde en yüksek tondan ce...
 • GENE Mİ? : ‘’ORTADOĞU’’

  11 Haziran 2018 Genel, Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Ülkemiz, seçim gündemine kilitlenmişken; Suriye devlet başkanı, ‘’Rusya’da Bugün’’  televizyon kanalı ile yaptığı röportajda;  ‘’Önümüzdeki günlerde çatışmaların, Suriye’nin kuzeyinde yoğunlaşacağını söyledi. Kendisini ‘’Suriye Demokratik Güçleri’’  diye kendini niteleyen yapıların hedef alınacağını çünkü bu yapıların ABD tarafından, ABD çıkarına hizmet amacıyla desteklendiğini söyledi.’’ Suriye devlet başkanı; Rakka,Kamışlı,Haseki ve Deyrzor’un kuzeyinde bulunan bu yapılara, ABD’nin her türlü desteği verdiğini, bu yapıların ellerinde so...
 • SERHAT ÇAKIN’DAN “HAFTALIK” DEĞERLENDİRMELER:  02 – 09  HAZİRAN 2018

  11 Haziran 2018 Genel, Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

    1- Boğaziçi Üniversitesi’nde Afrin Harekâtı için dağıtılan lokumlardan dolayı tepki gösterip durumu protesto eden 14 öğrenci, 2 aylık bir tutukluluktan sonra çıkarıldıkları ilk celsede serbest bırakıldılar. Böylece tutuklanmaları ve hüküm giymeleri için hiçbir demokratik ve sağlam bir yasal gerekçenin olmadığı mahkemenin bu kararı ile tescil edilmiş oldu. Ancak bu öğrenciler boş yere iki ay tutuklu kaldılar. Bütün bu uygulamalar, iktidarın ve sarayın muhalif gençleri ve gençliği yıldırmak, düzen güçlerinin onları yıldırıp...