logo

reklam

SOHBET KÖŞESİ: HASAN YAVAŞ


Hasan Yavaş
deneme02@hotmail.com

 

hasan yavaş

 

YOBAZLARIN ZİRVESİ BURAYA KADARDIR.

Şu hali ile CHP, rejim değişikliğine karşı mücadelenin öncü gücü durumundadır. Bütün iç sorunlarına, liberallerin, etnikçilerin ve fraksiyoncuların bütün müdahalelerine rağmen tarih, CHP’yi bu misyona mecbur etmiştir.

CHP Milletvekili sözcüleri kendi anlayış ve parti politikaları gereği anayasa komisyonunda ve meclis genel kurulunda koydukları duruş ve konuşmalar her birinin ki tarihsel doküman anlamındadır.

Ancak, büyük bir olasılıkla, referanduma gidilecek ve halka ‘EVET Mİ?’’ , ‘HAYIR, MI’ diye sorulacak. Anlayacağınız hayır yönünde mücadele sokakta devam edecek.

Anayasa teklifi referandum yoluna koyan AKP’nin gelebileceği en son zirve buraya kadardı. Bu, zirveden, b u oyunun düşüşün de çok büyük bir olasılıkla referandum da bozulacak, düşürülecek. hayır’lar, evetleri boğacak zirve sona erecektir.

Çok zor olacak,  yurtseverler kan ter içinde kalacak. Belki, Sosyalistler, ilericiler, demokratlar ağır bedeller ödeyecek durumda kalacaktır.

Aklını ve vicdanını ve izanını da kaybetmemek için başka çıkışı yoktur. Yurttaş olmanın yurtsever olmanın gereği, anayasa ya HAYIR demek için çalışmak gerektiriyor.

Gönüllülük,

Sorumluluk yurtseverlik bilinci ile.

‘’AKP, siyaseti ve ekonomisiyle başarısızdır; daha ne olsun; ülkeyi- olağanüstü hal- OHAL desteği ile yönetebiliyor!’’

Oysa bu toplum namusuna düşkündür.

Bu toplum Cumhuriyet bağlıdır.

Bu toplum laiktir.

Bu toplum Adalet duyarlılığına sahiptir.

Bu toplum rüşvet ve yolsuzluk konusunda duyarlıdır.

15 yıldır ülkeyi yöneten AKP-Saray iktidarı, ‘’DÖVİZ HESABI OLAN TERÖRİSTE EŞİTTİR’’ diyecek noktasına gelmişse gerisini siz düşünün yoruma ne hacet!  Ülkeyi yönetenler böylesine söz edince olan, bedelini yüksek enflasyon ve işsizlikle toplum ödüyor.

AKP dökülüyor aslında. Aslında ayakta duracak durumda değil.

Her şeyi bırakıp işi ‘başkalık’ı her şeyin çözümü olarak öne sürmüşler ama işin aslı çok daha başka…

Başarısızlıklarını, beceriksizliklerini, AKP’nin yediden yetmişe, haklarında çoğu belgeli iddiaların üstünü örtmek, sosyalist devrimci bütün ilericileri, demokratları, sıradan temel hak ve özgürlük talebi eden yurttaşların sesini kesmek için başkanlığa sığınıyorlar.

Başkanlık hadisesi budur.

Şimdi bir de öncelikle dile getirmek istediğim şudur.

Sıradan vatandaşlar diyor ki, ‘’hiç mi iyi bir şey yapmadı’’

2017- 23 Ocak Pazartesi günü saat 21:09, itibariyle cevap verelim. (Samandağ’da da çok söylenen o sihirli sözcük ‘’Başkan hiç mi güzel, iyi bir şey yapmadı mı?’’.)

Sağlık konusunda, herhangi bir hastaneden, 182 nolu telefondan randevu alırsanız ücretli, doktor seçiminde profesör giderseniz ücreti farklı, doçente veya uzmana hatta aile doktorunuza giderseniz ücreti farklı, emekliler için bazı ücretler alınmıyor bununla mı övünelim?

Eczanelerde son yaşanılan ilaç fiyatlarındaki artışı beklentisi ile ilaç dağıtım depolarının varolan ilaçların saklandığ ve hastaların ilaç bulamadığı dolayısıyla tedavi olamadığı… Neresine sevinilir bir düşünün?

AKP Erzurum milletvekili türbanlı bayan, anayasa değişimini ‘’yüz yıllık prangadan kurtulma’’ olarak tanımlarken, ‘’Cumhuriyet reklam arasıdır’’ deyip bugünü Osmanlıya yapıştıran yeni Osmanlıcı kafalara mı gülelim kahkahalarla?

Mustafa Kemal ve ‘’İnönü dönemini yalan yanlış top ateşine tutuyorlar. Ülke, ucuzluğun bin bir örneğini yaşıyor, ne fikir ne tarih namusu var.’’

Bilerek, ‘’olayları kendi tarihsel bağlamında değerlendirmeyi’’ yapmıyorlar.

Bu hainlik değil de nedir?

Yabancı gazeteciler ülkeye sokulmuyor, ülkemizde ki gazeteciler içeri tıkılıyor.

Nazım Hikmet’in dediği gibi.

‘’ Sana düşman, bana düşman, düşünen insana düşman, vatan ki bu insanların evidir, sevgilim, onlar vatana düşman’’

Övünelim hadi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın açıkladığı ve tartışmaya açtığı yeni müfredat içeriği ile ilişkili görüşleri okuyanınız ille ki vardır.

Mesela ‘’ortaöğretim Türk Kültür ve Medeniyet tarihi’’ dersinde bilim eğitim başlığı altında öğretilecekler sayılıyor: Tekke ve Zaviye, Sahnıseman, darülmuallimat, Darülfünun, Enderun…

Bu kadar yeter dediğinizi işitiyorum.

Yollar, köprüler, tüneller, viyadükler yapmış.

Yahu millet aş iş istiyor köprüyü mü tüneli mi asfalt mi yesin…

Üstelik geçen gidenden para alıyorsunuz?

Bunu mu alkışlayalım?

Oysa herkes işini gücünü bırakıp, derdinde, endişesinde, kaygısında olduğumuz, son barikatta, Cumhuriyet’te direnmeye kararlı olduğumuzu gösterelim. Düşmana inat, dosta da…

Bağışlayın! Belki de ülkemizde, demokrasinin temel değerlerinin en çok körleştirilen yerden biride Samandağ’dır. Ülke nasıl ki, ilkellik ve bilgisizlik döneminden geçiyor, bilin ki Samandağ iki kez geçiyor.

Neyse Samandağ öyle, pencerede çamaşır asan Ayşe ablaya’’Günaydın Ayşe hanım nasılsın, beyefendi çıktılar mı?’’ der gibi iki sözle konuşulacak bir konu değildir. Ama sözümüz olsun Samandağ’ı da konuşalım yakın zamanda.

Mustafa Kemal’e ve dönemine çamur atmanın da, Cumhuriyet saldırmanın modası geçti, Erdoğan’a methiye düzemezsiniz artık. O da bitti.

Dayanmaktan ve direnmekten başka seçeneğimiz yoktur.

 

 

Share
298 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • SAMANDAĞ COĞRAFYASI

  16 Ekim 2017 Genel, Köşe Yazıları, Tüm Manşetler, Yerel

  Samandağ coğrafyası  (Asurlular’ın tabiri ile Sedir dağı); tektonik hareketler sonucunda bugünkü görünümü almıştır. İlçemiz, ülkemizle birlikte bugünkü görünüşünü, Üçüncü Zaman sonunda (bundan aşağı yukarı 15-20 milyon yıl önce) tektonik hareketlerle kazandı. Yani bugün hangi coğrafi koşullarda yaşıyorsak, 15-20 milyon yıl önce de burada yaşamış olanlar aşağı yukarı aynı coğrafi koşullarda yaşamışlardır. Bugün gördüğümüz Kel dağı dağları, Musa dağları Asi nehri, Samandağ sahili  gibi Samandağ’ın silüetini oluşturan ana coğrafi  unsurların oluşu...
 • CHP KENDİ EKSİKLERİNİ TAMAMLAMALI

  09 Ekim 2017 Köşe Yazıları, Siyaset, Tüm Manşetler, Yerel

    Bilindiği üzere ilçemizde CHP delege seçimi var bitti mi bilmem. Herkesin bildiği gibi bazı mahalle seçimlerinde kavgalar tartışmalar çıktı. CHP hakkında neden yazıyorum. Takip edenler bilir hem genelde hem yerelde Chp seçimlerinde hep sorun yaşıyor. Hep çatlak var.   Siz içeride bir birinizi yerken diğerleri iktidarın keyfini yaşıyor. Siz bir birinizin kuyusunu açarken birileri sizi kuyuya atıyor. Siz bir birinizi kötüler iken sizi birileri yok ediyor.   Şimdi sormazlar mı ? Genel kurultaya...
 • ANLAŞILMASI İSTENMEYEN BİLİM DALI:  TARİH  (İLKÇAĞ’DA SAMANDAĞ -2)

  02 Ekim 2017 Köşe Yazıları

  Geçen hafta  İlkçağ’da Hitit ve Fenike uygarlıkları zamanında, ilçemizin durumuna kısaca değinmiştik. Bu hafta da ilçemizde ve coğrafyamızda egemenlik kuran medeniyetlerin haritalarını göstererek ilçemizin yeri hakkında kısaca bilgi aktaracağım. Sırası ile Mısır’ın-Asur’un – Babiller’in- Persler’in-Büyük İskender’in- Selevkoslar’ın- Roma’nın  haritalarını aktararak Samandağ’ın konumunu değerlendireceğiz. Mısır medeniyeti haritası 1- Fenikeler zamanında çok önemli bir yerleşim yeri olan coğrafyamız; Mısır’ın  egemenliğine girince ba...
 • DELEGE KİME DENİR?

  20 Eylül 2017 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler, Üst Haberler

  Mesleğim gazetecilik, yıllardır hemen herkesle iletişim içindeyim. Bir bakmışsınız ilçemizin bir köyünde tarlada çiftçilerle sorunlarını dinliyorum. Bir bakmışsınız kaldırıma oturup yoldaki dilenciyle sohbet ediyorum. Bir bakmışsınız ilimizin, ilçemizin en zengin iş adamıyla ofisinde röportaj yapıyorum. İşçi, Memur, Öğrenci… Fark etmez. ‘Birinin derdi akşam yiyecek bir dilim ekmekse diğerinin derdi aylık milyarca kazancını ikiye katlamak. Bedeli ve fiyatı farkı olsa da dert işte, herkeste var! Son günlerde ise; yoksu...