logo

reklam

ŞEKER FABRİKALARI HALKINDIR, ÖZELLEŞTİRİLEMEZ!

HDP HATAY İl Eş Başkanları Sultan Başaran Kerem Nalbant, ‘Şeker fabrikaları satılamaz!’ dedi.

Gazetemize konuşan HDP Eş Başkanları, “ Yerli ve milli olduğunu iddia eden AKP hükümeti ne zaman ekonomik kaynak yaratmaya çalışsa, aklına ilk gelen hamle halkın birikimlerini yabancı şirketlere satmak olmaktadır.

Şimdi de gözlerini şeker fabrikalarına diktiler!

Şeker fabrikalarımızla beraber şeker tarımı, şeker sanayi ve ilgili diğer tarımsal-ticari faaliyetler çok uluslu şirketlere peşkeş çekilmek istenmektedir. Şeker fabrikalarının satılması binlerce işçiyi ve üreticiyi yoksulluğa sürükleyecektir. Dahası doğa tahrip edilecek ve halk sağlığına önemli zararlar verilecektir.

AKP hükümetinin tarım politikaları Türkiye’yi geleneksel tarım ürünlerini ithal eder hale getirmiştir. Şeker fabrikalarının satılması, Türkiye’nin dışa bağımlılığını arttıracaktır. Çiftçilerimiz Amerikalı tekellerin insafına bırakılacaktır. Sümerbank, Et Balık Kurumu, Süt Endüstrisi Kurumu ve TEKEL özelleştirmelerinde gördük; özelleştirme işçiler için işsizlik ve hak gaspı anlamına gelmektedir. Şeker fabrikalarında çalışan binlerce işçi ve aileleri yoksulluğa sürüklenecektir.

Kamunun pancar üretiminden çekilmesi şeker ihtiyacının mısırdan yapılan nişasta bazlı şekere yönelmesine yol açacaktır. Pek çok ülkede yasaklanan bu şeker türü ve genetiği değiştirilmiş diğer ürünler, halk sağlığını olumsuz olarak etkileyecektir. Şeker pancarı hayvancılık açısından vazgeçilmez bir kaynak olduğu gibi çevre dengesi açısından da büyük önem taşımaktadır.

AKP son 15 yılda iki kez şeker fabrikalarını özelleştirilmeyi denemiş ancak başaramamıştır. Üçüncü girişime karşı işçisi, çiftçisi, besicisi, nakliyecisi, esnafı ayağa kalkmıştır. Geçimini şekerden sağlayanlar harekete geçmiş, yüz binlerce imza toplanmıştır. Bu konuda AKP ve MHP tabanında da ciddi rahatsızlık oluşmuştur.

Binlerce çiftçiyi, işçiyi, besiciyi, nakliyeciyi doğrudan etkileyecek bu özelleştirme, halk sağlığına ve doğaya da zarar verecektir. Şeker sektörünün ihtiyacı özelleştirme değil güçlendirme ve yeniden yapılandırmadır.

Şeker fabrikaları halkındır, özelleştirilemez!

Nişasta bazlı tatlandırıcılar başta olmak üzere tarım ürünlerinin ithalatından vazgeçilmelidir!

Şeker üretiminin her aşamasında üreticiler ve işçiler söz ve karar sahibi olmalıdır”dedi.

Haber :Ali Doğru

Foto: Haber Merkezi

Share
129 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+2 = ?