logo

reklam

KİMLİĞİMİZİ ARARKEN(1)


ümit sağaltıcı
umit_ofset2013@hotmail.com

 

Parşömen Yazıları

Samandağ Halkı, öteden beri Atatürkçü, devrimci, ilerici ve emekten yana, antiemperyalist bir halk olarak bilinir. Kural olarak ta, bu tanımlama, doğrudur.

20.yüzyılın son çeyreğinde, Sovyetler Birliğinin yıkılmasıyla, ABD’nin, tek kutuplu dünya siyasetinin ideolojisi olarak neoliberalizm akımı, bütün dünyada etkisini göstermiştir.

Ülkemizde bu akım,12 Eylül Amerikancı darbesiyle iktidara taşınan Turgut Özal’larla, toplumsal ilişkilerde hakim olmaya ve toplumumuzdaki hasletleri yavaş yavaş törpülemeye başlamıştır. Bu sistem, okuma, araştırma ve bilim yapmaya izin vermeyen bir sistem olduğundan, zengin olma hırsını topluma enjekte etmiş, karşılıklı yardımlaşmayı yok etmiş her türlü kokuşmuş ve insana yakışmayan ilişkilerin, toplumumuzda gittikçe yayılmasına ve giderek hakim olmasına neden olmuştur.

Halbuki yerinde sayan en ilerici ve devrimci sistemler, en nihayetinde gericileşirler. Hele hele okuma ve araştırmanın savsaklandığı her toplumda olduğu gibi, hurafeler ve kulaktan dolma bilgiler, gerçeklerin yerini alırlar.

Bunları hatırlatmanın nedeni, tahmin edebildiğiniz gibi yaklaşan seçimlerdir. Çünkü çok önemli bir seçim dönemindeyiz ve her kafadan, yine bir ses çıkmaktadır.

Bilindiği gibi Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimleri bir arada, 24 Haziran günü yapılacaktır. Seçime 6 Cumhurbaşkanı adayı katılıyor:

Recep Tayyip Erdoğan, Muharrem İnce, Meral Akşener, Temel Karamollaoğlu, Selahattin Demirtaş ve Doğu Perinçek.

Milletvekilliği seçimlerine ise ,”Cumhur İttifakı” içinde AKP, MHP ve BBP, “Millet İttifakı” içinde CHP, İyi Parti, Saadet P, DP ile HDP ve Vatan Partisi katılmaktadır.

Bütün halkımızı olduğu gibi, Samandağ Halkının da seçimini etkileyecek faktörleri;

 1. a) Suriye Meselesi,
 2. b) Ekonomik kriz,
 3. c) Laiklik ve Aydınlanma,
 4. d) Terör Meselesi,
 5. e) Bölgesel İşbirliği
 6. f) Parlamenter demokrasi ve Hukuk Devleti, diye sayabiliriz.

Öteden beri Atatürkçü bilinen, devrimci, ilerici ve antiemperyalist, yani bağımsızlıkçı Samandağ Halkı, Atatürk İlkelerini savunan, karma ekonomiden yana, laik ve aydınlanmacı, bağımsızlıkçı adayları seçeceği öngörülmektedir.

Peki, bu adayları nasıl tesbit edebilir ve seçebiliriz?

Öncelikle çağımızın emperyalizm çağı olduğunu, emperyalistlerle yani bugünkü durumda ABD ile gelişmekte olan ülkeler arasındaki çelişkinin, diğer bütün çelişkileri belirlediğini unutmayacağız. ABD ile işbirliği edenleri saptayıp hemen bunları ilk elemede saf dışı bırakmalıyız. Peki, bunları saptarken neye dayanacağız?

Şüphesiz, yaptıkları işe. Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz.

İşbirlikçi, yani doğrudan doğruya Amerika Birleşik Devletlerine bağlı ve onun direkt kontrolünde olan güçler, esas olarak, HDP ve FETÖ terör örgütüdür.

 1. a) FETÖ Terör Örgütü, son kalkıştığı 15 Temmuz askeri darbe girişimiyle, Amerika’nın tam kontrolünde olduğu açığa çıkmıştır. Öyleyse bu örgütün elemanlarının bulunduğu, varsa, parti yada partileri ilk elde elemek durumundayız.
 2. b) HDP, bilindiği gibi PKK, İsrail ve ABD’nin kurduğu parti olup, PKK’nın legal temsilcisidir. Türkiye’min yiğit evlatlarına, ordumuza, polisimize ve korucularımıza, yani toplam olarak, güvenlik güçlerimize silah çekip, pusu kuran ve öldüren bir terör örgütü konumundadır.

Diğer yandan bu terör örgütü, yani hdpkk, Suriye’de, Sayın Esad rejimini yıkmak için, ABD ile birlikte, Sayın Esad’a karşı savaşmaktadır. ABD, bu örgütü “kara gücüm” olarak ilan etmiş ve 5 bin tırla, sayısız kargo uçak seferleriyle silahlandırdığı bir örgüt konumundadır. Bu örgüt elemanlarının “Biji Serok Obama” (Yaşasın Başkan Obama) diye slogan attıklarını hepimiz hatırlıyoruz.

Öyleyse HDP’yi de ilk elde elemeliyiz etmeliyiz.

(HDP konusu, Türklerin Alevilerin celladı olduğu, AKP ye göre daha demokratik olduğu, doğuda AKP ye tek rakip olduğu, bu nedenle, HDP barajı aşmazsa doğudaki tüm Milletvekilerini AKP’nin alacağı, Hatay’da ilk sıra  ile Adana ilk sıra adaylarının alevi olduğu şeklindeki yoğun propaganda nedeniyle, daha geniş olarak ele almak gerektiğini düşünüyorum. Bu ve benzeri iddiaların tamamiyle yanlış olduğunu, tek tek irdeleyip, göz önüne koyacağım)

Bir sonraki yazımda, İşbirlikçi olarak nitelendirilemeyecek diğer parti ve ittifaklara geçmeden, HDP’yi, yukarıdaki iddilara cevap verecek şekilde, ele alıp, irdelemeye devam edeceğim.

Av. Edib Hadimoğulları

Share
114 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • GENE Mİ? : ‘’ORTADOĞU’’

  11 Haziran 2018 Genel, Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Ülkemiz, seçim gündemine kilitlenmişken; Suriye devlet başkanı, ‘’Rusya’da Bugün’’  televizyon kanalı ile yaptığı röportajda;  ‘’Önümüzdeki günlerde çatışmaların, Suriye’nin kuzeyinde yoğunlaşacağını söyledi. Kendisini ‘’Suriye Demokratik Güçleri’’  diye kendini niteleyen yapıların hedef alınacağını çünkü bu yapıların ABD tarafından, ABD çıkarına hizmet amacıyla desteklendiğini söyledi.’’ Suriye devlet başkanı; Rakka,Kamışlı,Haseki ve Deyrzor’un kuzeyinde bulunan bu yapılara, ABD’nin her türlü desteği verdiğini, bu yapıların ellerinde so...
 • SERHAT ÇAKIN’DAN “HAFTALIK” DEĞERLENDİRMELER:  02 – 09  HAZİRAN 2018

  11 Haziran 2018 Genel, Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

    1- Boğaziçi Üniversitesi’nde Afrin Harekâtı için dağıtılan lokumlardan dolayı tepki gösterip durumu protesto eden 14 öğrenci, 2 aylık bir tutukluluktan sonra çıkarıldıkları ilk celsede serbest bırakıldılar. Böylece tutuklanmaları ve hüküm giymeleri için hiçbir demokratik ve sağlam bir yasal gerekçenin olmadığı mahkemenin bu kararı ile tescil edilmiş oldu. Ancak bu öğrenciler boş yere iki ay tutuklu kaldılar. Bütün bu uygulamalar, iktidarın ve sarayın muhalif gençleri ve gençliği yıldırmak, düzen güçlerinin onları yıldırıp...
 • SAMANDAĞ’INDA YALAN DOLAN VE KANUNSUZLUK DÖNEMİ

  07 Haziran 2018 Genel, Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

    Bir ülkede, bir ilde, bir ilçeden ‘yalan’ resmi belgelere girmeye başlarsa, işin sonu kargaşa ve toplumsal bozulma olur. Memlekette ‘’Kim kime, dumduma’’ havası eser. Toplumsal düzen bozulur. Yaşam koşulları risk altına girer. Herkes haklılığını ispatlamak adına yetkililere yalan beyanda bulunmaya başlar. İspiyonculuk koşulları oluşur. Memleket sis altına girer. Hava kurşun ağırlığını aratmaz. Doğruyu güzeli seçmek zor olur.  İşte bu notadan itibaren, adalet mekanizması tökezler. Anarşiye yol açılır.  Ülkede, ilde ve ilçede terör ...
 • İLETİŞİMDE İFADE HATALARI

  07 Haziran 2018 Eğitim, Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  SEN DİLİ Anne- baba ve çocuk arasındaki anlaşmazlıklar, çocuğun yaptığı olumsuz davranışlar sonucu oluşur. Çocuğun olumsuz davranışları ya da sözleri anne-baba da hoşnutsuzluk, kızgınlık gibi duygular yaratabilir. Bu duygular karşısında tepkilerini genellikle aniden ve sözel olarak şöyle ifade ederler! ’Ne laf anlamaz çocuksun’ ,’Sana bin kere tembih ettim’, ’Neden dikkat etmiyorsun’,gibi. Buradaki ifade tarzı çocuğa yönelik SEN mesajı, sen kelimesi, sen-dilidir. Bu ifade fiziksel cezalardan daha olumsuz etki yapar. Sen dili kızgınlığın ...