logo

reklam

KİMLİĞİMİZİ ARARKEN(1)


ümit sağaltıcı
umit_ofset2013@hotmail.com

 

Parşömen Yazıları

Samandağ Halkı, öteden beri Atatürkçü, devrimci, ilerici ve emekten yana, antiemperyalist bir halk olarak bilinir. Kural olarak ta, bu tanımlama, doğrudur.

20.yüzyılın son çeyreğinde, Sovyetler Birliğinin yıkılmasıyla, ABD’nin, tek kutuplu dünya siyasetinin ideolojisi olarak neoliberalizm akımı, bütün dünyada etkisini göstermiştir.

Ülkemizde bu akım,12 Eylül Amerikancı darbesiyle iktidara taşınan Turgut Özal’larla, toplumsal ilişkilerde hakim olmaya ve toplumumuzdaki hasletleri yavaş yavaş törpülemeye başlamıştır. Bu sistem, okuma, araştırma ve bilim yapmaya izin vermeyen bir sistem olduğundan, zengin olma hırsını topluma enjekte etmiş, karşılıklı yardımlaşmayı yok etmiş her türlü kokuşmuş ve insana yakışmayan ilişkilerin, toplumumuzda gittikçe yayılmasına ve giderek hakim olmasına neden olmuştur.

Halbuki yerinde sayan en ilerici ve devrimci sistemler, en nihayetinde gericileşirler. Hele hele okuma ve araştırmanın savsaklandığı her toplumda olduğu gibi, hurafeler ve kulaktan dolma bilgiler, gerçeklerin yerini alırlar.

Bunları hatırlatmanın nedeni, tahmin edebildiğiniz gibi yaklaşan seçimlerdir. Çünkü çok önemli bir seçim dönemindeyiz ve her kafadan, yine bir ses çıkmaktadır.

Bilindiği gibi Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimleri bir arada, 24 Haziran günü yapılacaktır. Seçime 6 Cumhurbaşkanı adayı katılıyor:

Recep Tayyip Erdoğan, Muharrem İnce, Meral Akşener, Temel Karamollaoğlu, Selahattin Demirtaş ve Doğu Perinçek.

Milletvekilliği seçimlerine ise ,”Cumhur İttifakı” içinde AKP, MHP ve BBP, “Millet İttifakı” içinde CHP, İyi Parti, Saadet P, DP ile HDP ve Vatan Partisi katılmaktadır.

Bütün halkımızı olduğu gibi, Samandağ Halkının da seçimini etkileyecek faktörleri;

 1. a) Suriye Meselesi,
 2. b) Ekonomik kriz,
 3. c) Laiklik ve Aydınlanma,
 4. d) Terör Meselesi,
 5. e) Bölgesel İşbirliği
 6. f) Parlamenter demokrasi ve Hukuk Devleti, diye sayabiliriz.

Öteden beri Atatürkçü bilinen, devrimci, ilerici ve antiemperyalist, yani bağımsızlıkçı Samandağ Halkı, Atatürk İlkelerini savunan, karma ekonomiden yana, laik ve aydınlanmacı, bağımsızlıkçı adayları seçeceği öngörülmektedir.

Peki, bu adayları nasıl tesbit edebilir ve seçebiliriz?

Öncelikle çağımızın emperyalizm çağı olduğunu, emperyalistlerle yani bugünkü durumda ABD ile gelişmekte olan ülkeler arasındaki çelişkinin, diğer bütün çelişkileri belirlediğini unutmayacağız. ABD ile işbirliği edenleri saptayıp hemen bunları ilk elemede saf dışı bırakmalıyız. Peki, bunları saptarken neye dayanacağız?

Şüphesiz, yaptıkları işe. Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz.

İşbirlikçi, yani doğrudan doğruya Amerika Birleşik Devletlerine bağlı ve onun direkt kontrolünde olan güçler, esas olarak, HDP ve FETÖ terör örgütüdür.

 1. a) FETÖ Terör Örgütü, son kalkıştığı 15 Temmuz askeri darbe girişimiyle, Amerika’nın tam kontrolünde olduğu açığa çıkmıştır. Öyleyse bu örgütün elemanlarının bulunduğu, varsa, parti yada partileri ilk elde elemek durumundayız.
 2. b) HDP, bilindiği gibi PKK, İsrail ve ABD’nin kurduğu parti olup, PKK’nın legal temsilcisidir. Türkiye’min yiğit evlatlarına, ordumuza, polisimize ve korucularımıza, yani toplam olarak, güvenlik güçlerimize silah çekip, pusu kuran ve öldüren bir terör örgütü konumundadır.

Diğer yandan bu terör örgütü, yani hdpkk, Suriye’de, Sayın Esad rejimini yıkmak için, ABD ile birlikte, Sayın Esad’a karşı savaşmaktadır. ABD, bu örgütü “kara gücüm” olarak ilan etmiş ve 5 bin tırla, sayısız kargo uçak seferleriyle silahlandırdığı bir örgüt konumundadır. Bu örgüt elemanlarının “Biji Serok Obama” (Yaşasın Başkan Obama) diye slogan attıklarını hepimiz hatırlıyoruz.

Öyleyse HDP’yi de ilk elde elemeliyiz etmeliyiz.

(HDP konusu, Türklerin Alevilerin celladı olduğu, AKP ye göre daha demokratik olduğu, doğuda AKP ye tek rakip olduğu, bu nedenle, HDP barajı aşmazsa doğudaki tüm Milletvekilerini AKP’nin alacağı, Hatay’da ilk sıra  ile Adana ilk sıra adaylarının alevi olduğu şeklindeki yoğun propaganda nedeniyle, daha geniş olarak ele almak gerektiğini düşünüyorum. Bu ve benzeri iddiaların tamamiyle yanlış olduğunu, tek tek irdeleyip, göz önüne koyacağım)

Bir sonraki yazımda, İşbirlikçi olarak nitelendirilemeyecek diğer parti ve ittifaklara geçmeden, HDP’yi, yukarıdaki iddilara cevap verecek şekilde, ele alıp, irdelemeye devam edeceğim.

Av. Edib Hadimoğulları

Share
198 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • “HAD(İ)O ORDAN”

  20 Eylül 2018 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

    Siyasetçiler halkı kandıran birer profesyoneldir. Her seçim arefesinde kürsüye çıkıp "sevgili halkımız, biz sizler için varız" diyerek koltuğa oturana kadar halkçı olurlar, seçildikten sonra ise "şu şu mahallede muhtarımız ile halkımızın sorunlarını dinledik" diyerek sadece sorun dinlerler, dinledikleri sorunlara çözüm üretmeden de sosyal medyada kendi reklamlarını yaparlar. Halbuki aynaya dönüp baksalar halkın önünde duran en büyük sorunun kendileri olduğunu görecekler. *    *    * Bu sorun Türkiye'nin her yerinde old...
 • ARTIK VİCDANIN SESİ DUYULMUYOR

  20 Eylül 2018 Genel, Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Günümüz insanı gürültü kirliliğini had safhada yaşıyor. Gün boyu kargaşa keşmekeş koşmaca ve  koşturmaca yetmezmiş gibi bir de bin bir çeşit gürültü deposu olan telefonların gönüllü hamallığını yapılıyor. Yediden yetmişe herkes akıllı telefonlara adeta mecbur ve de mahkum. Akıllı telefonlarda ise o kadar çok o kadar çeşitli sesler var ki aynı ortama oturan insanlar artık birbirlerini duymuyor ve de dinlemiyor herkes kendi telefonundan çıkan bin bir çeşit sesin dayanılmaz baskısı altında, oğlunuz ya da kızınız elindeki telefonun esaretinden ...
 • TORPİL GİRİŞİMİ

  19 Eylül 2018 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

    Mersin ilk Öğretmen Okulu 2. Sınıfındayız. Sene sonu gelmişti. Yüksek öğretmen okuluna gidecek olanları bir telaş sarmış, sınıfa tartışılır hale gelmişti. Kimler gidecek? İsmen seslendiriliyordu. Konuyu Safa Bey’e açtım. Ölçü nedir? Kimler gidebiliyor? Türünde sorular sordum. Karnesinde zayıf olan öğrencilerin notları ne kadar iyi olursa olsun gidemeyeceklerini öğrendim. Benim iki tane zayıfım vardı. Biri Müzik, diğeri Kompozisyon dersiydi. Müzik on üzerinden ‘’1’’, Kompozisyon da on üzerinden ’’4’’ü.  Buna karşın not ortalamam yüksekti...
 • 12 EYLÜL VE KAHRAMANMARAŞ KIZ İLK ÖĞRETMEN OKULU

  18 Eylül 2018 Genel, Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Yıl 1982, aylardan Mayıs, Vakit 31 Mayısı, bir Hazirana bağlayan gece, saat 01 idi. Kapı çalındı, acıttığımızda karşımıza üç sivil görevli çıktı. Görevli olduklarını, sıkıyönetimden geldiklerini ve evde arama yapacaklarını söylediler. İçeri aldık. Usulüne uygun arama yapıldı. Evimizde yapılan aramadakitaplıktan: ‘’Uğur Mumcunun Suçlular ve Güçlüler kitabı, Felsefenin temel ilkeleri kitabı, Tekin Sönmez’in Bir Günün Apansız Açıklaması adlı kitapları ile birlikte bana ait bir şiir karalamasına el konuldu.’’ Tutanak tutuldu eve zarar vermed...