logo

reklam

 “GELİŞME” GÖRMEK İSTİYORUZ


Hüsamettin Kazan
deneme18@hotmail.com

 

İlçemizin son yıllarda en çok gelişen yerleri: Hıdırbey Köyü ve Vakıflı köyüdür. Bu iki köy; idarecilerin deyimi ile cazibe merkezleri haline getirildi. Mutlu olduk. Yaz sezonunda, yoğunluktan köylerde adım atacak yer bulamıyoruz. Yakın zamanda, yolları beton asfalt yapıldı. Köylerin başlangıcından sonuna kadar canlılık hakim. Otoparklar, mesire yerleri, tandırlar, yöresel ürünler, vs. hepsi aynı yoğunlukta.

Bu hareketliliği, cazibe merkezi konumuna çıkarılıp turizm merkezi haline getirilmeye borçlular. Ne mutlu onlara ki doğdukları yerde doymaya başladılar.

İlçemizin çoğu yöresi böyle canlandırılabilir. HADO’yu bu yüzden istedik. Çevre yolunun tamamlanmasını bundan dolayı istedik. Arsuz yolunun açılmasını da aynı sebeple.

Yoksa biz bizeyiz. Ardı ardına dükkânlar açılır, açıldığı gibi kapanır.

HADO ile ilgili yapılan son açıklamalara bakıyoruz. Yasal hiçbir engel olmamasına rağmen, deniz seferlerine başlamak için ilçemizin TERCİH edilmeyeceğini anlıyoruz. Ancak bu konularda ısrarcı olmalıyız.

İlçemiz nasıl gelişsin?  O yok, şu yok, bu yok. Var olan potansiyel ne zaman canlandırılacak? Bu yıl, yurt dışından, özellikle Ortadoğu ülkelerinden kesin dönüşler tavan yaptı. Sohbetinin bile umut olduğu bu yatırımların somutlaşması gerekmez miydi? Biz talep ettik. Halk dili ile söyleyeceksek;  ‘’İsteyenin bir yüzü kara,…’’

Bu arda birkaç rötuş önerimiz olacak. Bildiğiniz gibi rötuş; yapılanı düzeltme, son şeklini verme anlamında kullanılıyor. Önerimiz, Deniz sitesi Hz. Hıdır makamı ve parkın bulunduğu yer ile ilgili.

İlçemize gelen misafirlerin uğrak yerlerinden birisi de Hz. Hızır makamıdır.

Hz. Hızır makamı ve parkın çevresi araç parkına kapatılsın. Dikkat edin, araç geçişine kapatılsın demiyorum; araç park etmeye kapatılsın diyorum. Bu yörenin bir insanı olarak; yeni araç alındığında, sefere çıkılmadan önce ve düğün merasimlerinde araçların buradan geçmesinin gerektiğini, bunun bir gelenek olduğunu biliyoruz.

Dolmuş durağının hareket noktasının Sahil Kooperatifi bürosunun önüne taşınması da daha doğru olacaktır. Zira yasal duraklarının orası olduğunu biliyoruz.

Ziyaret ve çevresinde etkinlik zamanları yapılan araç- giriş sınırlamalarının kalıcı hale gelmesi, atmosferi değiştirecektir.

Ayrıca ziyaretin çevresini mesken edinmiş dilencilere de bir çözüm bulmak gerekiyor. Bu dilenciler hep aynı kişiler. Dilenme şekilleri de çok ürkütücü.

Bu basit rötuşların uygulanması, Hz Hızır makamı ve çevresinin hengâmeden kurtulması anlamına geliyor. Zira orada her gün bir hengame var.

Bu basit rötuşlar neyi sağlayacak? İlk olarak; bu mekana değer verdiğiniz anlaşılacak. Turizm festivalini eleştirdiniz, geçti. Ancak şunu unutmayın orda ilk konseri Grup Yorum vermişti.  (Evvel Temmuz kapsamında ) Bazı zamanlar orada bir turizm festivalini aratmayacak hengameler yaşanıyor.

Hz Hızır ve çevresinde; Festival de yapılmasın, araçlar da park etmesin, bağırış çağırış da olmasın, kavga da olmasın, dilenciler de vizyonda durmasın. Ne olsun; çevresinde rehberler olsun,  makul uzaklıkta yöresel ürünler sergilensin, çadırlar kurulsun gelen misafirlerin oturup soluklanacakları yerler olsun, çevre ışıklandırması yapılsın vs.

İlçemiz için, değerlerimiz için yapacak çok işimiz var: mikrodan makroya kadar… İlçemizin yapısını değiştirecek büyük düzenlemeler istiyoruz ‘’HADO’’ gibi. Küçük düzenlemeler de istiyoruz yukarıdaki basit örnekler gibi.

Hüsamettin Kazan

 

 

Share
156 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • “CEMAL KAŞIKÇI”

  15 Ekim 2018 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

    Daha önceden ismini duymadık. Ama dünyada tanımış biri. 2 Eylül Salı gününden itibaren kaybolması hem dünyanın hem de ülkemizin gündemine oturdu. Aslında ilk andan itibaren öldürüldüğü biliniyordu.   İstihbarat teşkilatının elinde öldürülme anına ait hem ses kaydı hem de görüntü kaydı olduğu söyleniyor.  Bu görüntüler, elindeki ‘’akıllı saatten’’ alınmış olabilir.  Son günlerde elindeki akıllı saat haber bültenlerinde çok işlenmeye başlandı. Olay; Suudi Arabistan ile diplomatik krize yol açmasın diye bilgiler paylaşılmadı. Suud...
 • YAŞAYAN SOSYALİZM VE OKALİPTÜS

  04 Ekim 2018 Genel, Köşe Yazıları, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  (Gürcistan Gezi Notlarım) Tarımsal üretim: Üzüm, Narenciye, Çay, Fındık, Sebze, Kömür, Patates, Çiftlik hayvanları. Madenler : Manganez, bakır, çelik, çinko, kömür, petrol. Para Birimi: Lari (GEL) Resmi Dil: Gürcüce. Okuma -Yazma oranı % 99  Ben giderim Batum’a Batum’un batağına Bahçenizden içeri Al beni otağına… Aslında bu bir Sinop türküsü de yolumuz Rize Sarp Hudut kapısından Gürcistan ziyareti olunca, Gürcistan ile ilgili her bir konuyu öğrenmek istiyor insan. Türkülerini, Söylencelerini, Yemeklerini...
 • TRAFİK ÇIKMAZI

  02 Ekim 2018 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  30-40 yıl önce hepimizin hayallerini süsleyen araba sevdası, günümüzde en büyük soruna sebep teşkil etmiştir. Trafik sorunlarından şikayet etmeyenimiz hemen hemen yok gibidir. Oysa bu büyük sorunu yaratan bizleriz. Öncelikle maddi gücümüz yetse de yetmese de araba sahibi olmayı herşeyden daha çok istiyoruz. Sağdan soldan borç para alıp araba sahibi oluyoruz. Varlıklı olanlarımız ise “maşallah…” Karısına,anasına,çoluğuna,çocuğuna,torununa;ailede kim varsa araba sahibi yapıyor.Böylece her şehirde ve özellikle Hatay’da motorlu araç sayıs...
 •  “GELİŞME” GÖRMEK İSTİYORUZ

  01 Ekim 2018 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

    İlçemizin son yıllarda en çok gelişen yerleri: Hıdırbey Köyü ve Vakıflı köyüdür. Bu iki köy; idarecilerin deyimi ile cazibe merkezleri haline getirildi. Mutlu olduk. Yaz sezonunda, yoğunluktan köylerde adım atacak yer bulamıyoruz. Yakın zamanda, yolları beton asfalt yapıldı. Köylerin başlangıcından sonuna kadar canlılık hakim. Otoparklar, mesire yerleri, tandırlar, yöresel ürünler, vs. hepsi aynı yoğunlukta. Bu hareketliliği, cazibe merkezi konumuna çıkarılıp turizm merkezi haline getirilmeye borçlular. Ne mutlu onlara ki doğdu...