logo

reklam
23 Ağustos 2017

Farklı Kültürlerde Kadının Yeri KADIN HER YERDE KADIN AMA DEĞER VEREN YOK

Her gün dünyanın farklı ülkelerinde milyonlarca kadına fiziksel ve psikolojik şiddet uygulanıyor. Erkek şiddeti, hükümetler tarafından koyulmuş yasaklar, töreler ve daha birçok sebep adeta kadınlara doğrultulmuş bir silah konumunda. Aralarında o kadar tuhaf şiddet unsurları var ki insanın inanası gelmiyor. Gelin farklı kültürlerde kadınlara uygulanan fiziksel ve psikolojik şiddetleri inceleyelim.

*Sudan’da kızlar için evlenme yaşı 10’a kadar düşmüş durumda. Pakistan’da durum daha da vahim. Kadın hakları örgütleri evlenme yaşının 6’ya kadar düştüğünü belirtiyor.

*Yemen mahkemelerinde kadınlar şahitlik gerektiğinde yarım şahit olarak görülüyorlar. Bir erkeğe karşılık iki kadın gerekli. Aslında bu konuda yasak uygulayan tek ülke Yemen değil, pek çok ülkede ne yazık ki hâlâ uygulanmaktadır.

*Afrika’nın Sudan, Malavi ve pek çok ülkesinde kadınların pantolon giymeleri yasaklanmıştır. Zaman zaman bu gibi yasaklara karşı eylemler düzenlense de henüz kat edilmesi gereken çok yol var.

*Hindistan’ın bir bölgesinde bekâr kadınların cep telefonu kullanmalarına izin yoktur. Gerekçe olarak da toplumsal düzenin bozulduğu ileri sürülüyor.

*Endonezya’nın bir şehrinde kadınların gece 11’den sonra erkek akrabaları olmadan alışverişe, kafelere ve bunun gibi eğlenebilecekleri yerlere gitmeleri yasaktır.

*Fas ceza kanunu kadınların kocalarını terk etmelerini yasaklamıştır. Erkekler ise istediği zaman terk etme hakkına sahipler.

*Hindistan’ın bir eyaletinde, bir kadın akşam 10’dan sonra içki siparişi vermesi yasaktır.

*Suudi Arabistan’da kadınların havuza girmesi yasaktır.

*İran’da vitrin mankenlerinin başörtüsüz olması da yasak.

*Böcekler dahil hiçbir canlının öldürülmesine izin verilmeyen ABD’nin Arkansas eyaletinde kocanın karısını ayda bir dövmesi normal, birden fazla kez dövmesi ise yasak.

* Hindistan’da erkek, evlenmek istediği kızın babasıyla bir pazarlığa girişiyor. Evlendikten sonra alacağı parayı konuşuyorlar, yani bizdeki başlık parasının tam tersi. Eğer erkek alacağı parayı az bulursa daha fazlasını istiyor ve bunda epey ısrarcı oluyor. Bu parayı alamazsa kardeşleriyle birlikte kızı dövüyorlar, hatta yakıyorlar. Hindistan’da her gün 5 kadın bu şekilde can veriyor. Kayıtlara kazara yanma vakası diye geçenleri hesaba kattığımızda ne kadar çok kadının bu şekilde öldürüldüğünü bir düşünün.

Haber Merkezi

 

Share
409 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+10 = ?