logo

reklam

“DENKLEM”


ümit sağaltıcı
umit_ofset2013@hotmail.com

İçinde en az bir “bilinmeyen” bulunan eşitliklere denklem denir. Bir denklemin içinde onlarca “bilinmeyen” olabilir. Denklem çözerken “bilinmeyen” yalnız bırakılarak tanımlanmaya çalışılır. “Bilinmeyen” yalnız bırakıldığı zaman; “bilinmeyen” sınırlanmış ve tanımlamış olur.

Yukarıdaki dört cümle matematikte, “problem çözmede” kullanılan bir yönetimdir. Matematikteki bu yöntemi sosyal bilimlerde de kullanabiliriz.

Olayları daha iyi anlamak için olabildiğince farklı bilimsel yöntemleri kullanmak gerekiyor.

Neden? Bulunduğumuz coğrafyadan özellikleri bunu gerektiriyor. Medeniyetlerin ve dinlerin doğduğu bu coğrafyanın köklü bir tarihi ve “yeraltı- yerüstü zenginlikleri” var. Bu zenginlikleri sömürmek isteyen güçler faaliyetlerini kesintisiz sürdürüyorlar. Bütün kavramları ve araçları kullanıyorlar. Hak –hukuk- insan hakları- demokrasi- din- vs.

Sadece bu nedenlere bakarak  “ince eleyip sık dokumak”  gerekiyor.

İlçemizden başlayarak, ilimiz, ülkemiz, orta doğu ve dünya olanların değerlendirirken ezberlerimizi bozmak, bilinmeyenleri hesaba katmak gerekiyor.

Samandağ da artık denklem çözer gibi olayları analiz etmeli. Ezberlerini bozmalı. Bilinmeyenleri hesaba katmalı.

Örneğin Kudüs denkleminde bir bilinmeyenin yeni farkına vardık.

“ABD’nin  “Kudüs’ün İsrail’in başkenti kabul etmesini, Hıristiyan dünyası kendisi için büyük tehlike olarak kabul etmektedir. Hıristiyan dünyasındaki misyonerlik faaliyetleri çok yoğundur. Ve Siyonist anlayış ile mutabık dini yorumları kabul eden Hıristiyanların oranının yüzde 70 civarında olduğu tahmin ediliyor. Hz. Mesih’in tekrar zuhuru için; “Kudüs’ün, İsrail’e verilmesini ilahi bir emir olarak kabul ediyorlar.’’

Bu durum bir bilinmeyendi.

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Françesko; ‘’Kudüs’ü İsrail’in başkenti olduğu kararına imza atanlar Hıristiyan değillerdir. Bunu söylemek zorundayım.’’ demiştir.

Bu durum da bilinmeyendi.

Benzer durumlar yöremiz de var. Son yıllarda hem İslam dininde hem de mezheplerin de misyonerlik faaliyetleri aldı başını gitti. Sanal dini tartışmalar ile gündemler üretilmektedir. Bu konuyu daha fazla irdelemeyeceğim. Çünkü bu konudaki bilinmeyenler çok fazla.

Diğer bir konu Suriye’nin kuzeyindeki ‘’kanton’’ denilen oluşumlar ile ilgili denklemler ve bilinmeyenler. Bu konuda birçok bilinmeyen, bilinmeye başlanmış.

Türkiye, sınırında “ABD’ye bağlı, etnik kökene dayalı bir devletin kurulmasını’’  ülke bütünlüğü için bir tehlike görmüştür. Ve harekete geçmiştir.

Suriye merkezi hükümeti, otoritesi kaybedince birinci tehlike olarak ‘’DAİŞ’’ olarak görmüştür. Merkezi hükümet bizi koruyamıyor diyen bu oluşumlar ABD destek alıp özerklikleri ilan etmişlerdir. Bu oluşumlar çok yönlü desteklendiklerinden dolayı kısa sürede organize olmuşlardır.

Şimdi ise ortada DAİŞ yok. ABD bırakıp, Suriye merkezi yönetimin hâkimiyetine girmek istemiyorlar.  Son haberlere göre ise Suriye merkez hükümetinin, Suriye’nin kuzeyindeki bu oluşlar ile anlaştığı yönünde. Suriye Merkezi hükümetinin Suriye’nin kuzeyindeki oluşum ile tam anlamıyla anlaşması için ABD’nin bölgedeki üslerini kapatması gerekiyor.

Acaba bu oluşumları destekleyenler, “kobene” için eylem yapanlar bu bilinmeyenlerin farkında mıydılar? Buda bir ‘’bilinmeyen’’ olarak ortada duruyor.

Bölge için ana bilinmeyen ABD bölgede varlığı ne olacaktır. ABD bölgede olduğu sürece yeni denklemlere herkesin hazır olması gerekmektedir.

Eğitimci Hüsamettin Kazan

Share
226 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • “HAFTALIK” DEĞERLENDİRMELER: 06-13 EKİM 2018″

  18 Ekim 2018 Genel, Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  1- Türkiye Ekonomisinin giderek zora girdiği ve ekonomik krizin toplumsal etkilerinin arttığı bu dönemde bu krize rağmen karlarını en çok arttıranlar büyük bankalar oldu. 2017 yılında bankaların karı 49 milyar TL olurken; 2018 yılının sonunda bu karın 55 milyar TL.’ ye çıkması bekleniyor. 2018 yılının ağustos ayı bankaların en çok kar elde ettikleri ay oldu. Bütün bunlar finans kapitalin Türkiye’deki gücü ve etkisini gösterirken, faşizminde finans kapitalin gücü ve iktidarını koruyan ve arttıran bir yönetim olduğunun göstergesidir....
 • YAKLAŞAN YEREL SEÇİMLER ÜZERİNE -2

  17 Ekim 2018 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  Daha önceki yazımda Belediye Başkanlığına aday olacak olanlara sorduğum sorular çoğu kişiye ütopik geldi. Yerel iktidara kim gelirse bu hizmetlerin yapılamayacak şeyler olduğunu, facebook hesabıma özelden yazarak söyleyen onlarca kişi de oldu. Bu tarz yakalaşanlar, hizmeti onlarca yıldır iki parke taşı olarak kabullenmiş gibiler. Sorduğum soruların ütopik olduğunu söyleyenler, tarihte Ordu'nun Fatsa Belediye Başkanı Terzi Fikri ve günümüzde Dersim'in Ovacık Belediye Başkanı Mehmet Fatih Maçoğlu örneklerine bakarlarsa aslında hizmet...
 • YAKLAŞAN YEREL SEÇİMLER ÜZERİNE-1

  16 Ekim 2018 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  Yerel seçimler yaklaştıkça Belediye Başkanlığı adaylığı için kulisler artıyor, kimisi de ısmarlama ödül alıyor. Yaklaşan yerel seçimler öncesinde Samandağ'da yerel iktidara talip olacak olan adaylara şimdiden birkaç soru sormak lazım. 1-Yönetim anlayışınız sadece ihale ve betona yönelik mi olacak? 2-Ajandanızda daha önce kullanılan ancak uyulmayan "halkçı belediyecilik" argümanı olacak mı? 3-Genel Merkeze biat etme kültürü ile mi yöneteceksiniz yoksa halkın talepleri doğrultusunda mı hareket edeceksiniz? 4-Turzim ilçesi olma ...
 • İNSANLIĞIN KANAYAN YARASI: ORTADOĞU

  16 Ekim 2018 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  19.YY'ın sonlarına doğru ekonomik önemi ve değeri ortaya çıkan petrol bulundu bulunalı, Ortadoğu halklarının başına bela olmuştur. Başta Fransa ve İngiltere olmak üzere bütün emperyalist ülkeler; metazori paylaşımdan pay kapmak için kudurmuş köpekler gibi bu bölge ve halklarına acımasızca işgal ve saldırıları başlattılar. Bu işgal ve saldırılar günümüze kadar devam etti. Değerli şairimiz Orhan Veli’nin bir şiirinde meşhur bir sözü vardır: “Yazık oldu nasırından ölen Süleyman Efendiye.” Bu sözü Ortadoğu’da yaşayan Arap halklarına uyarlaya...