logo

reklam

“DENKLEM”


ümit sağaltıcı
umit_ofset2013@hotmail.com

İçinde en az bir “bilinmeyen” bulunan eşitliklere denklem denir. Bir denklemin içinde onlarca “bilinmeyen” olabilir. Denklem çözerken “bilinmeyen” yalnız bırakılarak tanımlanmaya çalışılır. “Bilinmeyen” yalnız bırakıldığı zaman; “bilinmeyen” sınırlanmış ve tanımlamış olur.

Yukarıdaki dört cümle matematikte, “problem çözmede” kullanılan bir yönetimdir. Matematikteki bu yöntemi sosyal bilimlerde de kullanabiliriz.

Olayları daha iyi anlamak için olabildiğince farklı bilimsel yöntemleri kullanmak gerekiyor.

Neden? Bulunduğumuz coğrafyadan özellikleri bunu gerektiriyor. Medeniyetlerin ve dinlerin doğduğu bu coğrafyanın köklü bir tarihi ve “yeraltı- yerüstü zenginlikleri” var. Bu zenginlikleri sömürmek isteyen güçler faaliyetlerini kesintisiz sürdürüyorlar. Bütün kavramları ve araçları kullanıyorlar. Hak –hukuk- insan hakları- demokrasi- din- vs.

Sadece bu nedenlere bakarak  “ince eleyip sık dokumak”  gerekiyor.

İlçemizden başlayarak, ilimiz, ülkemiz, orta doğu ve dünya olanların değerlendirirken ezberlerimizi bozmak, bilinmeyenleri hesaba katmak gerekiyor.

Samandağ da artık denklem çözer gibi olayları analiz etmeli. Ezberlerini bozmalı. Bilinmeyenleri hesaba katmalı.

Örneğin Kudüs denkleminde bir bilinmeyenin yeni farkına vardık.

“ABD’nin  “Kudüs’ün İsrail’in başkenti kabul etmesini, Hıristiyan dünyası kendisi için büyük tehlike olarak kabul etmektedir. Hıristiyan dünyasındaki misyonerlik faaliyetleri çok yoğundur. Ve Siyonist anlayış ile mutabık dini yorumları kabul eden Hıristiyanların oranının yüzde 70 civarında olduğu tahmin ediliyor. Hz. Mesih’in tekrar zuhuru için; “Kudüs’ün, İsrail’e verilmesini ilahi bir emir olarak kabul ediyorlar.’’

Bu durum bir bilinmeyendi.

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Françesko; ‘’Kudüs’ü İsrail’in başkenti olduğu kararına imza atanlar Hıristiyan değillerdir. Bunu söylemek zorundayım.’’ demiştir.

Bu durum da bilinmeyendi.

Benzer durumlar yöremiz de var. Son yıllarda hem İslam dininde hem de mezheplerin de misyonerlik faaliyetleri aldı başını gitti. Sanal dini tartışmalar ile gündemler üretilmektedir. Bu konuyu daha fazla irdelemeyeceğim. Çünkü bu konudaki bilinmeyenler çok fazla.

Diğer bir konu Suriye’nin kuzeyindeki ‘’kanton’’ denilen oluşumlar ile ilgili denklemler ve bilinmeyenler. Bu konuda birçok bilinmeyen, bilinmeye başlanmış.

Türkiye, sınırında “ABD’ye bağlı, etnik kökene dayalı bir devletin kurulmasını’’  ülke bütünlüğü için bir tehlike görmüştür. Ve harekete geçmiştir.

Suriye merkezi hükümeti, otoritesi kaybedince birinci tehlike olarak ‘’DAİŞ’’ olarak görmüştür. Merkezi hükümet bizi koruyamıyor diyen bu oluşumlar ABD destek alıp özerklikleri ilan etmişlerdir. Bu oluşumlar çok yönlü desteklendiklerinden dolayı kısa sürede organize olmuşlardır.

Şimdi ise ortada DAİŞ yok. ABD bırakıp, Suriye merkezi yönetimin hâkimiyetine girmek istemiyorlar.  Son haberlere göre ise Suriye merkez hükümetinin, Suriye’nin kuzeyindeki bu oluşlar ile anlaştığı yönünde. Suriye Merkezi hükümetinin Suriye’nin kuzeyindeki oluşum ile tam anlamıyla anlaşması için ABD’nin bölgedeki üslerini kapatması gerekiyor.

Acaba bu oluşumları destekleyenler, “kobene” için eylem yapanlar bu bilinmeyenlerin farkında mıydılar? Buda bir ‘’bilinmeyen’’ olarak ortada duruyor.

Bölge için ana bilinmeyen ABD bölgede varlığı ne olacaktır. ABD bölgede olduğu sürece yeni denklemlere herkesin hazır olması gerekmektedir.

Eğitimci Hüsamettin Kazan

Share
162 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • KRİSTAL ORGANİZASYON

  16 Temmuz 2018 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Ailemizin işletmesi. 2012 yılında ticari hayatına başladı. Koşullara göre kendini yenileyerek faaliyete girdi. Kristal Organizasyon açıldığı günden bu yana üstün başarı göstererek; kar- zarar bağlamında her yıl zarar etti. Bu konuda istikrarlı davrandı. Zaten dünyadaki ve ülkemizdeki ekonomik durgunluğun esnafa, iş dünyasına yansımalarını biliyoruz. Kurumsal şirketler depremler yaşarken,küçük bir işletme olan Kristal Organizasyon’un bundan etkilenmemesi mümkün değildi. Ancak kimi işletmeler ‘’ güçlü olmadıkları halde güçlü durmaya’...
 • MUHARREM İNCE

  09 Temmuz 2018 Köşe Yazıları, Yerel

  Devlet başkanlığı seçimlerinde Samandağ’ının % 89.94’ü Muharrem İnce’nin seçim sonrası açıklamalarını takip ettik. Söyledikleri, birilerinin hoşuna gitmedi. Alışılmışın- beklenilenin dışında realist bir bakış ile durumları değerlendirdi. Bu gerçekçi bakış açısı rahatsızlık verdiğinden dolayı üretilen komplo teorilerine daha çok inanmaya başladık. Bu teorilere kendimizi o kadar kaptırıyoruz ki yalın gerçekleri bile anlamakta zorlanıyoruz. Tehdit, kaçırılma gibi ‘’sosyal medya’’  dedikodularına:  çok açık bir şekilde en yüksek tondan ce...
 • GENE Mİ? : ‘’ORTADOĞU’’

  11 Haziran 2018 Genel, Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Ülkemiz, seçim gündemine kilitlenmişken; Suriye devlet başkanı, ‘’Rusya’da Bugün’’  televizyon kanalı ile yaptığı röportajda;  ‘’Önümüzdeki günlerde çatışmaların, Suriye’nin kuzeyinde yoğunlaşacağını söyledi. Kendisini ‘’Suriye Demokratik Güçleri’’  diye kendini niteleyen yapıların hedef alınacağını çünkü bu yapıların ABD tarafından, ABD çıkarına hizmet amacıyla desteklendiğini söyledi.’’ Suriye devlet başkanı; Rakka,Kamışlı,Haseki ve Deyrzor’un kuzeyinde bulunan bu yapılara, ABD’nin her türlü desteği verdiğini, bu yapıların ellerinde so...
 • SERHAT ÇAKIN’DAN “HAFTALIK” DEĞERLENDİRMELER:  02 – 09  HAZİRAN 2018

  11 Haziran 2018 Genel, Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

    1- Boğaziçi Üniversitesi’nde Afrin Harekâtı için dağıtılan lokumlardan dolayı tepki gösterip durumu protesto eden 14 öğrenci, 2 aylık bir tutukluluktan sonra çıkarıldıkları ilk celsede serbest bırakıldılar. Böylece tutuklanmaları ve hüküm giymeleri için hiçbir demokratik ve sağlam bir yasal gerekçenin olmadığı mahkemenin bu kararı ile tescil edilmiş oldu. Ancak bu öğrenciler boş yere iki ay tutuklu kaldılar. Bütün bu uygulamalar, iktidarın ve sarayın muhalif gençleri ve gençliği yıldırmak, düzen güçlerinin onları yıldırıp...