logo

reklam

ÇOCUKLARDA OBEZÜİTE VE KİLO KONTROL


Deniz Selen Vahapoğulları
dnm123@hotmail.com

 

 

 

deniz selen

 

Diyetisyen Deniz Selen Vahapoğlu

 

Sömestr tatiline girmişken çocuklarınızın sağlıklı beslenmesi ve son zamanlarda çocuklarda da yaygınlaşan obezite üzerine bir yazı yazıyorum. Şişmanlık, çocukluk döneminde en sık olarak yaşamın ilk yılı (bebeklik), beş-altı yaş arası ve ergenlik döneminde olmaktadır.Bilinen bir başka gerçek de çocuklukta obezite ile erişkin yaştaki obezite arasındaki ilişkidir. Erişkinlerde obezitenin tedavisi çok daha zor olduğundan, çocukluk çağında önlenmesi çok önemlidir. Öte yandan çocukluk çağında obezite de giderek yaygınlaşmaktadır. Günümüzde televizyon izleme, video oyunları ve bilgisayar gibi daha sedanter boş zaman etkinlikleri obezitenin yaygınlaşmasının nedenlerinden bazılarıdır.Ayrıca çok kısa ve kısa olan çocuklarda obezite riski bulunmaktadır bu yüzden çocukların yaşına göre kilo, boy kontrolü yapılmalıdır.

Çocuklarda Obezite Oluşumuna Sebep Olan Etmenler

Yaş, ebeveyn-çocuk arasındaki etkileşim ve yaşanılan çevre yani beslenme rol modeli olarak ebeveynler, ebeveynlerin besin seçimi ve tüketimi, ebeveyn kontrolü, ebeveyn obezitesi, sosyoekonomik düzey, çocuğa kalıtımla geçen faktörler, fiziksel aktivite, beslenme alışkanlıkları gibi birçok etmen çocuklarda obeziteye neden olmaktadır.

Uzun süre televizyon izleyen ve televizyon izlerken yüksek kalorili yiyeceklerin tüketilmesi obeziteyi daha da arttırmaktadır. Obezite sıklığı, 4 saatten daha fazla televizyon izleyen çocuklarda 1 ya da 1 saatten daha az televizyon izleyen çocuklara göre daha yüksek olarak saptanmıştır. Obezite ve psikolojik etmenler arasında bir ilişki olduğu kabul edilmektedir. Anne-baba- çocuk arasındaki olumsuz ilişkiler çocuğun ruhsal yapısını etkileyip aşırı yemeye neden olabilmektedir. Obezite ve genetik etmenler üzerinde yapılan araştırmalarda her iki ebeveyn obez ise çocuğun obez olma riski %80, yalnızca biri obez ise oran %50, ikisi de obez değilse oran %9 olarak bulunmuştur.

Çocukluk Çağı Obezite Tedavisinde Fiziksel Aktivite

Çocukluk çağı şişmanlıkta, güncel tedavi yaklaşımı beslenme tedavisi, davranış değişikliği ve egzersizi içeren, bireysel veya gruplara yönelik multidisipliner bir çalışmayı gerektirmektedir. Obeziteye ilişkin çalışmalar tek başına beslenme tedavisinin başarılı olmadığını, fiziksel aktivite ve beslenme tedavisinin birlikte daha etkili ve uzun süreli kilo kaybı sağladığını, kilo kaybını korumak için yaşam şekli düzenlenmesi ile düzenli fiziksel aktivitenin şart olduğunu belirtmektedir.

Çocuklar bisiklete binmeye, yüzmeye ve koşmaya katılım için yüreklendirilmelidir. Ailece yürüyüş aktiviteleri yaparak çocuklara günlük yürüyüş ve fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırılmalıdır. Çocukların hayat tarzları aktif duruma getirilmelidir. Çocukların günlük artan fiziksel aktivitesi ve sporiştahı azaltır, kalori harcanmasını arttırarak zayıflamaya yardımcı olur, yağ dokusu azalır, kas kitlesi değişmez ve kilo verdikten sonra tekrar alınmasını önler.

Beslenme Alışkanlıkları

Besin alışkanlıkları belirli düzene sokulmalıdır. Yanlış beslenme alışkanlıkları düzeltilmelidir.

Öğün atlanmamalı, öğün sayısı arttırılmalı, öğünlerde dört besin grubundan alınması sağlanmalıdır.  3 ana 3 ara öğün yapılmalıdır.2-3 saatte 1 öğün ve ara öğün şeklinde beslenmeye dikkat edilmelidir.

Sebze-meyve tüketimi, tam taneli unlu besinlerin, kuru baklagillerin tüketimi arttırılmalıdır.

Yağ ve şeker içeriği yüksek besinler önerilmemelidir. Ödül olarak şekerli ve yağlı besinler abur cuburlar verilmemeli bunun yerine meyve, taze sıkılmış meyve suyu,  meyve salatası, badem/fındık/ceviz gibi besinlerle çocuklar ödüllendirilmelidir.

Tatil, çocuklarda beslenme alışkanlıklarının geliştirilmesi açısından ebeveynler için bir fırsattır. Kahvaltı yapmayan çocuklara kahvaltı alışkanlığı kazandırılmalıdır.

Tatil sürecinde eve şerbetli tatlı, kola, gazoz gibi şeker içeren besinler alınmamalı, çocukların tüketimi önlenmeli, bu istekler daha sağlıklı ve doğru besinlerle değiştirilmelidir.

 

 

 

 

 

Share
454 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • GENE Mİ? : ‘’ORTADOĞU’’

  11 Haziran 2018 Genel, Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Ülkemiz, seçim gündemine kilitlenmişken; Suriye devlet başkanı, ‘’Rusya’da Bugün’’  televizyon kanalı ile yaptığı röportajda;  ‘’Önümüzdeki günlerde çatışmaların, Suriye’nin kuzeyinde yoğunlaşacağını söyledi. Kendisini ‘’Suriye Demokratik Güçleri’’  diye kendini niteleyen yapıların hedef alınacağını çünkü bu yapıların ABD tarafından, ABD çıkarına hizmet amacıyla desteklendiğini söyledi.’’ Suriye devlet başkanı; Rakka,Kamışlı,Haseki ve Deyrzor’un kuzeyinde bulunan bu yapılara, ABD’nin her türlü desteği verdiğini, bu yapıların ellerinde so...
 • SERHAT ÇAKIN’DAN “HAFTALIK” DEĞERLENDİRMELER:  02 – 09  HAZİRAN 2018

  11 Haziran 2018 Genel, Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

    1- Boğaziçi Üniversitesi’nde Afrin Harekâtı için dağıtılan lokumlardan dolayı tepki gösterip durumu protesto eden 14 öğrenci, 2 aylık bir tutukluluktan sonra çıkarıldıkları ilk celsede serbest bırakıldılar. Böylece tutuklanmaları ve hüküm giymeleri için hiçbir demokratik ve sağlam bir yasal gerekçenin olmadığı mahkemenin bu kararı ile tescil edilmiş oldu. Ancak bu öğrenciler boş yere iki ay tutuklu kaldılar. Bütün bu uygulamalar, iktidarın ve sarayın muhalif gençleri ve gençliği yıldırmak, düzen güçlerinin onları yıldırıp...
 • SAMANDAĞ’INDA YALAN DOLAN VE KANUNSUZLUK DÖNEMİ

  07 Haziran 2018 Genel, Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

    Bir ülkede, bir ilde, bir ilçeden ‘yalan’ resmi belgelere girmeye başlarsa, işin sonu kargaşa ve toplumsal bozulma olur. Memlekette ‘’Kim kime, dumduma’’ havası eser. Toplumsal düzen bozulur. Yaşam koşulları risk altına girer. Herkes haklılığını ispatlamak adına yetkililere yalan beyanda bulunmaya başlar. İspiyonculuk koşulları oluşur. Memleket sis altına girer. Hava kurşun ağırlığını aratmaz. Doğruyu güzeli seçmek zor olur.  İşte bu notadan itibaren, adalet mekanizması tökezler. Anarşiye yol açılır.  Ülkede, ilde ve ilçede terör ...
 • İLETİŞİMDE İFADE HATALARI

  07 Haziran 2018 Eğitim, Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  SEN DİLİ Anne- baba ve çocuk arasındaki anlaşmazlıklar, çocuğun yaptığı olumsuz davranışlar sonucu oluşur. Çocuğun olumsuz davranışları ya da sözleri anne-baba da hoşnutsuzluk, kızgınlık gibi duygular yaratabilir. Bu duygular karşısında tepkilerini genellikle aniden ve sözel olarak şöyle ifade ederler! ’Ne laf anlamaz çocuksun’ ,’Sana bin kere tembih ettim’, ’Neden dikkat etmiyorsun’,gibi. Buradaki ifade tarzı çocuğa yönelik SEN mesajı, sen kelimesi, sen-dilidir. Bu ifade fiziksel cezalardan daha olumsuz etki yapar. Sen dili kızgınlığın ...