logo

reklam

AMERİKAN EMPERYALİZMİNİ NEŞTER İLE SÖKÜP ATIN!


Evgin Dağ
deneme15@hotmail.com

evgin

Amerikan emperyalizmi, Suriyeli pragmatist sosyalist(!) Kürt örgütleri kullanmaya, bu örgütler de pragmatizmde ısrar ederek kendilerini kullandırtmaya devam ediyorlar.

10 bin kilometre öteden gelerek onlarca yıldır bölgemizde saplı bir hançer gibi duran Amerikan emperyalizmi, Suriye’nin kuzeyinde, çoğu Kürt Hareketinin kontrolünde bulunan Rojava bölgesinde yeni; ama bu sefer bölgede en büyük askeri havaüssü olacak olan bir üs kuruyor.

Amerikan emperyalizminin öncülüğünde Suriye’ye yönelik süren küresel emperyalist saldırı, altıncı yılını tamamlamak üzere.

Suriye sahasında var olan ve Suriye halklarına beş küsür yıldır ölüm yağdıran paramiliter çetelerin Amerikan emperyalizmi ve bölgesel işbirlikçi devletçikler tarafından fonlandığını en apolitik, Ortadoğu’nun hatta Suriye’nin nerede olduğunu bilmeyen insanlara söyleseniz bile doğrudur der.

Irak’ta, Libya’da, Yemen’de, Afganistan’da, Vietnam’da dünyanın birçok yerinde milyonlarca insanı katleden, yer altı ve üstü zenginliklerini sömüren, tecavüz ederek bölge halklarının onurunu çiğneyen Amerikan emperyalizmi iken bu katil devlet ile işbirliği yapmak akıl karı değil,

Her zaman söylediğimi tekrar etmek istiyorum; bu coğrafyada silahların susmasının, kanın durmasının; ekonomik, politik, tarihsel, en önemlisi teolojik, yani dinsel istikrarın sağlanmasının tek yolu bu coğrafyada bir ur gibi yayılan Amerikan emperyalizmine neşter atmaktan, bölgesel dinamiklerle işbirliği yapmaktan geçer.

Bunu, yıllarca ezilmekten bahseden, bunun için bedeller ödeyen Kürt hareketi de biliyor iken Suriye’nin kuzey bölgesinde, Rojava gibi bir bölgede Amerikan emperyalizmine askeri havaüssü kurdurtmaları, Kürt Hareketinin yanlış attığı adımların son durağı oldu.

Bu hataları, bölge halklarının emperyalizme karşı verdikleri mücadeleyi boşa düşürüyor, kendilerini de emperyalizmin karanlık dehlizlerine gönderiyor.

Suriye Halk Ordusu, Amerikan emperyalizmine biat eden her yapılanmanın içine düştüğü tarihsel hatanın muhakkak hesabını soracaktır!

 

 

Share
372 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • SURİYE Ülke Genelinde Durumlar Normal

  03 Ocak 2018 Köşe Yazıları

      İran İçişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Zulfikari ülke genelinde durumların gayet sakin olduğunu, son olarak bir kısım bölgelerde yaşanan kaosun yakın bir süre içinde sona ereceğini belirtti. İranlı yetkili Şura Meclisinin bir kısım göstericilerin şiddet ve kaos eylemlerinde bulunmalarıyla durumları yatıştırmak ve kontrole almak için etkin icraatlar aldığını ifade etti. Isfahan İl Emniyet Müdürü Yardımcısı Kahdreycan Kentinde bir polisin yakıldığı yönündeki haberlerin aslı gerçeği olmadığını belirtti. Teröristlerin İh...
 • KURAN KURSUNDA ÖRENCİLİK GÜNLERİM

  03 Ocak 2018 Köşe Yazıları

  Kuran’ı Kerim dersleri almak için Deniz Mahallesi halkından ve aynı mahallede yaşayan Hilal Hocanın yanına gönderdiler beni. Kurs yeri; Şimdiki Girne Caddesinin Tünel caddesiyle kesişme noktasından denize doğru 300metre mesafede sol yanda bir ara sokakta olup, Girne Caddesinden 100m. Solda bir yerde idi. Hocanın Edip, Süleyman ve Mehmet Selim adında üç erkek çocuğu var. Süleyman İlkokul 4. Sınıfına devam ediyordu. Diğerleri okula gitmiyordu. Süleyman, Okulda yaşadıklarını bizlere de yaşatıyordu. Örneğin; Öğretmenden dayak yese, birimize dayak a...
 • İÇ SAVAŞ HAZIRLIKLARI

  03 Ocak 2018 Köşe Yazıları

   Geçen haftaki yazımda; anayasanın nasıl askıya alındığını, yorum gerektirmeyecek derecede açık olan hükümlerinin nasıl yok sayıldığını elimden geldiğince izah etmiştim. Bu hafta da gündemdeki “iç savaş yasası” olarak nitelendirilen ve OHAL KHK’sı ile düzenlenen “ultra-mega” afa değineceğim. İçeriğinden ve ülkeyi nasıl bir duruma sokcağından çok, işin hukuki boyutunu anlatacağım. Yazmadan af müessesinin ülke tarihinde nasıl uygulandığını bir araştırayım dedim; bizden öncekiler nasıl uygulamışlar neler yapmışlar falan filan. Konuyu ele alan a...
 • 2018’E DAİR…!!!

  02 Ocak 2018 Genel, Köşe Yazıları, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  Sevgili dostlar, Yeni bir yıla girdik...  Her seferinde olduğu gibi, yeni yılın güven, barış ve huzur dolu bir yıl olmasını elbette ki dileyeceğiz ancak, yarının karanlığını şimdiden haber eden, iç açıcı olmayan bir süreçten geçtiğimizi de görmezden gelemeyiz maalesef... Bunun için dayanışmamız şart... Dayanışma diyorum... Çünkü güven, barış ve huzuru tesis etmenin bana göre yegane yolu dayanışmadan geçiyor... Günümüz emperyalizminin, böylesi bir dayanışmayı tesis edememiş apolitik toplumları bölüp parçalayarak, esarete mahkum eder...