logo

reklam

AMERİKAN EMPERYALİZMİNİ NEŞTER İLE SÖKÜP ATIN!


Evgin Dağ
deneme15@hotmail.com

evgin

Amerikan emperyalizmi, Suriyeli pragmatist sosyalist(!) Kürt örgütleri kullanmaya, bu örgütler de pragmatizmde ısrar ederek kendilerini kullandırtmaya devam ediyorlar.

10 bin kilometre öteden gelerek onlarca yıldır bölgemizde saplı bir hançer gibi duran Amerikan emperyalizmi, Suriye’nin kuzeyinde, çoğu Kürt Hareketinin kontrolünde bulunan Rojava bölgesinde yeni; ama bu sefer bölgede en büyük askeri havaüssü olacak olan bir üs kuruyor.

Amerikan emperyalizminin öncülüğünde Suriye’ye yönelik süren küresel emperyalist saldırı, altıncı yılını tamamlamak üzere.

Suriye sahasında var olan ve Suriye halklarına beş küsür yıldır ölüm yağdıran paramiliter çetelerin Amerikan emperyalizmi ve bölgesel işbirlikçi devletçikler tarafından fonlandığını en apolitik, Ortadoğu’nun hatta Suriye’nin nerede olduğunu bilmeyen insanlara söyleseniz bile doğrudur der.

Irak’ta, Libya’da, Yemen’de, Afganistan’da, Vietnam’da dünyanın birçok yerinde milyonlarca insanı katleden, yer altı ve üstü zenginliklerini sömüren, tecavüz ederek bölge halklarının onurunu çiğneyen Amerikan emperyalizmi iken bu katil devlet ile işbirliği yapmak akıl karı değil,

Her zaman söylediğimi tekrar etmek istiyorum; bu coğrafyada silahların susmasının, kanın durmasının; ekonomik, politik, tarihsel, en önemlisi teolojik, yani dinsel istikrarın sağlanmasının tek yolu bu coğrafyada bir ur gibi yayılan Amerikan emperyalizmine neşter atmaktan, bölgesel dinamiklerle işbirliği yapmaktan geçer.

Bunu, yıllarca ezilmekten bahseden, bunun için bedeller ödeyen Kürt hareketi de biliyor iken Suriye’nin kuzey bölgesinde, Rojava gibi bir bölgede Amerikan emperyalizmine askeri havaüssü kurdurtmaları, Kürt Hareketinin yanlış attığı adımların son durağı oldu.

Bu hataları, bölge halklarının emperyalizme karşı verdikleri mücadeleyi boşa düşürüyor, kendilerini de emperyalizmin karanlık dehlizlerine gönderiyor.

Suriye Halk Ordusu, Amerikan emperyalizmine biat eden her yapılanmanın içine düştüğü tarihsel hatanın muhakkak hesabını soracaktır!

 

 

Share
253 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • SAMANDAĞ COĞRAFYASI

  16 Ekim 2017 Genel, Köşe Yazıları, Tüm Manşetler, Yerel

  Samandağ coğrafyası  (Asurlular’ın tabiri ile Sedir dağı); tektonik hareketler sonucunda bugünkü görünümü almıştır. İlçemiz, ülkemizle birlikte bugünkü görünüşünü, Üçüncü Zaman sonunda (bundan aşağı yukarı 15-20 milyon yıl önce) tektonik hareketlerle kazandı. Yani bugün hangi coğrafi koşullarda yaşıyorsak, 15-20 milyon yıl önce de burada yaşamış olanlar aşağı yukarı aynı coğrafi koşullarda yaşamışlardır. Bugün gördüğümüz Kel dağı dağları, Musa dağları Asi nehri, Samandağ sahili  gibi Samandağ’ın silüetini oluşturan ana coğrafi  unsurların oluşu...
 • CHP KENDİ EKSİKLERİNİ TAMAMLAMALI

  09 Ekim 2017 Köşe Yazıları, Siyaset, Tüm Manşetler, Yerel

    Bilindiği üzere ilçemizde CHP delege seçimi var bitti mi bilmem. Herkesin bildiği gibi bazı mahalle seçimlerinde kavgalar tartışmalar çıktı. CHP hakkında neden yazıyorum. Takip edenler bilir hem genelde hem yerelde Chp seçimlerinde hep sorun yaşıyor. Hep çatlak var.   Siz içeride bir birinizi yerken diğerleri iktidarın keyfini yaşıyor. Siz bir birinizin kuyusunu açarken birileri sizi kuyuya atıyor. Siz bir birinizi kötüler iken sizi birileri yok ediyor.   Şimdi sormazlar mı ? Genel kurultaya...
 • ANLAŞILMASI İSTENMEYEN BİLİM DALI:  TARİH  (İLKÇAĞ’DA SAMANDAĞ -2)

  02 Ekim 2017 Köşe Yazıları

  Geçen hafta  İlkçağ’da Hitit ve Fenike uygarlıkları zamanında, ilçemizin durumuna kısaca değinmiştik. Bu hafta da ilçemizde ve coğrafyamızda egemenlik kuran medeniyetlerin haritalarını göstererek ilçemizin yeri hakkında kısaca bilgi aktaracağım. Sırası ile Mısır’ın-Asur’un – Babiller’in- Persler’in-Büyük İskender’in- Selevkoslar’ın- Roma’nın  haritalarını aktararak Samandağ’ın konumunu değerlendireceğiz. Mısır medeniyeti haritası 1- Fenikeler zamanında çok önemli bir yerleşim yeri olan coğrafyamız; Mısır’ın  egemenliğine girince ba...
 • DELEGE KİME DENİR?

  20 Eylül 2017 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler, Üst Haberler

  Mesleğim gazetecilik, yıllardır hemen herkesle iletişim içindeyim. Bir bakmışsınız ilçemizin bir köyünde tarlada çiftçilerle sorunlarını dinliyorum. Bir bakmışsınız kaldırıma oturup yoldaki dilenciyle sohbet ediyorum. Bir bakmışsınız ilimizin, ilçemizin en zengin iş adamıyla ofisinde röportaj yapıyorum. İşçi, Memur, Öğrenci… Fark etmez. ‘Birinin derdi akşam yiyecek bir dilim ekmekse diğerinin derdi aylık milyarca kazancını ikiye katlamak. Bedeli ve fiyatı farkı olsa da dert işte, herkeste var! Son günlerde ise; yoksu...