logo

reklam

AMERİKAN EMPERYALİZMİNİ NEŞTER İLE SÖKÜP ATIN!


Evgin Dağ
deneme15@hotmail.com

evgin

Amerikan emperyalizmi, Suriyeli pragmatist sosyalist(!) Kürt örgütleri kullanmaya, bu örgütler de pragmatizmde ısrar ederek kendilerini kullandırtmaya devam ediyorlar.

10 bin kilometre öteden gelerek onlarca yıldır bölgemizde saplı bir hançer gibi duran Amerikan emperyalizmi, Suriye’nin kuzeyinde, çoğu Kürt Hareketinin kontrolünde bulunan Rojava bölgesinde yeni; ama bu sefer bölgede en büyük askeri havaüssü olacak olan bir üs kuruyor.

Amerikan emperyalizminin öncülüğünde Suriye’ye yönelik süren küresel emperyalist saldırı, altıncı yılını tamamlamak üzere.

Suriye sahasında var olan ve Suriye halklarına beş küsür yıldır ölüm yağdıran paramiliter çetelerin Amerikan emperyalizmi ve bölgesel işbirlikçi devletçikler tarafından fonlandığını en apolitik, Ortadoğu’nun hatta Suriye’nin nerede olduğunu bilmeyen insanlara söyleseniz bile doğrudur der.

Irak’ta, Libya’da, Yemen’de, Afganistan’da, Vietnam’da dünyanın birçok yerinde milyonlarca insanı katleden, yer altı ve üstü zenginliklerini sömüren, tecavüz ederek bölge halklarının onurunu çiğneyen Amerikan emperyalizmi iken bu katil devlet ile işbirliği yapmak akıl karı değil,

Her zaman söylediğimi tekrar etmek istiyorum; bu coğrafyada silahların susmasının, kanın durmasının; ekonomik, politik, tarihsel, en önemlisi teolojik, yani dinsel istikrarın sağlanmasının tek yolu bu coğrafyada bir ur gibi yayılan Amerikan emperyalizmine neşter atmaktan, bölgesel dinamiklerle işbirliği yapmaktan geçer.

Bunu, yıllarca ezilmekten bahseden, bunun için bedeller ödeyen Kürt hareketi de biliyor iken Suriye’nin kuzey bölgesinde, Rojava gibi bir bölgede Amerikan emperyalizmine askeri havaüssü kurdurtmaları, Kürt Hareketinin yanlış attığı adımların son durağı oldu.

Bu hataları, bölge halklarının emperyalizme karşı verdikleri mücadeleyi boşa düşürüyor, kendilerini de emperyalizmin karanlık dehlizlerine gönderiyor.

Suriye Halk Ordusu, Amerikan emperyalizmine biat eden her yapılanmanın içine düştüğü tarihsel hatanın muhakkak hesabını soracaktır!

 

 

Share
481 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • GENE Mİ? : ‘’ORTADOĞU’’

  11 Haziran 2018 Genel, Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Ülkemiz, seçim gündemine kilitlenmişken; Suriye devlet başkanı, ‘’Rusya’da Bugün’’  televizyon kanalı ile yaptığı röportajda;  ‘’Önümüzdeki günlerde çatışmaların, Suriye’nin kuzeyinde yoğunlaşacağını söyledi. Kendisini ‘’Suriye Demokratik Güçleri’’  diye kendini niteleyen yapıların hedef alınacağını çünkü bu yapıların ABD tarafından, ABD çıkarına hizmet amacıyla desteklendiğini söyledi.’’ Suriye devlet başkanı; Rakka,Kamışlı,Haseki ve Deyrzor’un kuzeyinde bulunan bu yapılara, ABD’nin her türlü desteği verdiğini, bu yapıların ellerinde so...
 • SERHAT ÇAKIN’DAN “HAFTALIK” DEĞERLENDİRMELER:  02 – 09  HAZİRAN 2018

  11 Haziran 2018 Genel, Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

    1- Boğaziçi Üniversitesi’nde Afrin Harekâtı için dağıtılan lokumlardan dolayı tepki gösterip durumu protesto eden 14 öğrenci, 2 aylık bir tutukluluktan sonra çıkarıldıkları ilk celsede serbest bırakıldılar. Böylece tutuklanmaları ve hüküm giymeleri için hiçbir demokratik ve sağlam bir yasal gerekçenin olmadığı mahkemenin bu kararı ile tescil edilmiş oldu. Ancak bu öğrenciler boş yere iki ay tutuklu kaldılar. Bütün bu uygulamalar, iktidarın ve sarayın muhalif gençleri ve gençliği yıldırmak, düzen güçlerinin onları yıldırıp...
 • SAMANDAĞ’INDA YALAN DOLAN VE KANUNSUZLUK DÖNEMİ

  07 Haziran 2018 Genel, Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

    Bir ülkede, bir ilde, bir ilçeden ‘yalan’ resmi belgelere girmeye başlarsa, işin sonu kargaşa ve toplumsal bozulma olur. Memlekette ‘’Kim kime, dumduma’’ havası eser. Toplumsal düzen bozulur. Yaşam koşulları risk altına girer. Herkes haklılığını ispatlamak adına yetkililere yalan beyanda bulunmaya başlar. İspiyonculuk koşulları oluşur. Memleket sis altına girer. Hava kurşun ağırlığını aratmaz. Doğruyu güzeli seçmek zor olur.  İşte bu notadan itibaren, adalet mekanizması tökezler. Anarşiye yol açılır.  Ülkede, ilde ve ilçede terör ...
 • İLETİŞİMDE İFADE HATALARI

  07 Haziran 2018 Eğitim, Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  SEN DİLİ Anne- baba ve çocuk arasındaki anlaşmazlıklar, çocuğun yaptığı olumsuz davranışlar sonucu oluşur. Çocuğun olumsuz davranışları ya da sözleri anne-baba da hoşnutsuzluk, kızgınlık gibi duygular yaratabilir. Bu duygular karşısında tepkilerini genellikle aniden ve sözel olarak şöyle ifade ederler! ’Ne laf anlamaz çocuksun’ ,’Sana bin kere tembih ettim’, ’Neden dikkat etmiyorsun’,gibi. Buradaki ifade tarzı çocuğa yönelik SEN mesajı, sen kelimesi, sen-dilidir. Bu ifade fiziksel cezalardan daha olumsuz etki yapar. Sen dili kızgınlığın ...